Wybieramy syfon do umywalki – rodzaje, cechy, przeznaczenie

Syfon do umywalki – niepozorna rzecz, która ma ogromny wpływ na komfort użytkowania umywalki. vUrządzając nową kuchnię lub łazienkę, ewentualnie remontując te dwa pomieszczenia, koncentrujemy się przede wszystkim ma wyborze płytek, mebli, sprzętu. Kierujemy się przy tym funkcjonalnością i estetyką. Na drugim planie myślimy o tych elementach, które z reguły są niewidoczne, a pełnią równie ważną rolę. W tej kategorii mieści się syfon do umywalki. Syfon ma do wypełnienia dwa zadania. Najważniejszym jest odprowadzenie zużytej wody, a drugie polega na zapobieganiu przedostawania się pomieszczenia nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.

Jaki powinien być funkcjonalny syfon do umywalki?

Na rynku są dostępne różne modele syfonów. Różnią się m.in. budową, sposobem montażu, wielkością odpływu. Jaki syfon wybrać, by prawidłowo spełniał swoją rolę?

Syfony montowane w kuchni są odrobinę większe niż te do łazienki. Poza tym, w przypadku kuchni, nie koncentrujemy się na aspekcie estetyki – w końcu syfon i tak będzie ukryty w szafkach. W przypadku łazienki nie jest to tak jednoznaczne. Większość syfonów jest osłonięta, ale są modele pełniące również funkcje estetyczne.

Jeśli mamy niewiele miejsca, lepszy będzie syfon pionowy. Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca, można wybrać syfon poziomy. Syfon pozostawiony bez osłony powinien być nie tylko praktyczny, ale i ładny, np. wykonany z chromowanego metalu. Wtedy będzie też elementem dekoracyjnym.

Rodzaje, kształty, funkcje

Zasadniczo syfony umywalkowe dzielimy na dwa rodzaje. Pierwszy to syfon umywalkowy butelkowy (pionowy), który swoją nazwę zawdzięcza kształtowi. Dolna część syfonu przypomina bowiem kształtem butelkę. Łatwo tę część odkręcić, kiedy chcemy syfon oczyścić, ewentualnie wydobyć przedmioty, które przypadkowo trafiły do odpływu. Jest on dość popularny w polskich łazienkach, gdyż zajmuje niewiele miejsca, a niestety łazienki w budownictwie wielorodzinnym są małe. Wadą tego typu rozwiązania jest to, że wymaga częstego czyszczenia.

Drugi typ to syfon poziomy, przypominający kształtem literę „U”. Zalecany jest do większych łazienek, kuchni albo umywalek zabudowanych. Ze względu na budowę świetnie odprowadza wodę, nie trzeba go tak często konserwować, bo bardzo rzadko się zapycha. Oprócz dwóch podstawowych rozwiązań mamy też syfony przeznaczone do zadań specjalnych, inaczej syfony specjalistyczne, instalowane w umywalkach, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Syfony te mają regulowaną konstrukcję, dzięki czemu można uzyskać wiele wolnej przestrzeni, co dla osób poruszających się na wózkach jest bardzo ważne.

Z jakich materiałów?

Syfony do umywalek różnią się nie tylko wyglądem i konstrukcją, ale i materiałem z jakiego są wykonane. Najtańsze i najpowszechniej spotykane są syfony z PCV. Ktoś może powiedzieć, że plastik jest materiałem nietrwałym. Nic bardziej mylnego. Syfony, wykonywane z dobrej jakości PCV, są propozycją na lata. W sklepach są dostępne dobrej jakości syfony od renomowanych producentów. Łatwe w montażu, lekkie, stosunkowo niedrogie – są najczęściej wybierane do zamontowania w umywalkach kuchennych i łazienkowych.

Jedynym mankamentem dla estetów może być roboczy wygląd syfonów z PCV, ale przecież nie ma to większego znaczenia, kiedy jest umieszczany w zabudowie, a tak zazwyczaj bywa. Możemy oczywiście wybrać eleganckie i stylowe syfony z mosiądzu. Jest to wybór zdecydowanie droższy, ale jeśli syfon ma być również elementem aranżacji, warto na taką opcję się zdecydować. Tym bardziej, że syfon z mosiądzu może być pokryty powłoką w dowolnym kolorze, najczęściej złotym lub srebrnym.

Dostępne są też syfony z metalu i ceramiki. Ich funkcja i budowa są takie same. Różnią się jedynie materiałem, z jakiego są wykonane. Jeśli zależy nam na designerskim syfonie, pasującym do innych elementów wyposażenie, warto w taki syfon zainwestować. Doskonale będzie wyglądał we wnętrzach o charakterze loftowym.

Jak dbać o syfon umywalkowy?

Osady z mydła, włosy, resztki i inne zanieczyszczenia mogą doprowadzić do zapchania syfonu. Jak o niego dbać, by nie doszło do awarii? Przede wszystkim trzeba położyć specjalne sitko na odpływ, które wyłapie większe nieczystości. Warto też prewencyjnie stosować żele i granulki do udrożnienia rur. Raz na jakiś czas dobrze jest przepłukać rurki gorącą wodą z płynem do mycia naczyń. Niestety, zdarzają się momenty, kiedy insyfon (szczególnie butelkowy) należy rozkręcić i usunąć nieczystości.

Syfon umywalkowy jest na co dzień ukryty i, dopóki nie dojdzie do awarii, nie zwracamy na niego większej uwagi. Nie oznacza to jednak, że jego wybór jest bez znaczenia. Nawet najmniejszy element wyposażenia ma spełniać swoją rolę i warto przemyśleć wybór nawet tak niewielkiego przedmiotu, jak syfon umywalkowy.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

fot. Max Rahubovskiy, pexels.com