Czym różni się kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego?

Piec dwufunkcyjny

Piec dwufunkcyjny pozwala ogrzać zarówno pomieszczenia, jak i ciepłą wodę użytkową bez dodatkowych urządzeń. Piec jednofunkcyjny również może spełniać oba te zadania, ale wymaga wtedy podłączenia do zasobnika wody. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Sprawdź, czym różnią się te dwa rodzaje kotłów i kiedy warto wybrać pierwszy, a kiedy drugi.

Czym różni się piec jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego?

Piec dwufunkcyjny do centralnego ogrzewania (c.o.), nazywany fachowo kotłem, ma zwykle dwa wymienniki ciepła. Spełnia dzięki temu dwie różne funkcje. Z jednej strony ogrzewa wodę płynącą do grzejników c.o., a z drugiej, ma dodatkowy płytowy wymiennik, który przepływowo podgrzewa ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Piec jednofunkcyjny ma z kolei tylko jeden wymiennik ciepła (do c.o.). Również może jednak podgrzewać również c.w.u., ale wymaga to podłączenia osobnego zasobnika wody użytkowej.

Kocioł jednofunkcyjny jest tańszy niż dwufunkcyjny, ale cała instalacja wraz z zasobnikiem będzie droższa. Zajmuje też więcej miejsca i generuje większe straty ciepła, bo musi utrzymywać odpowiednią temperaturę wody zgromadzonej w zasobniku. W zamian oferuje większy komfort użytkowania. Ciepła woda jest dostępna w dużej ilości, a przy zastosowaniu odpowiedniej cyrkulacji płynie od razu po odkręceniu kranu.

Piec dwufunkcyjny jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem i zajmuje niewiele miejsca. Ma jednak swoje wady. Strumień ciepłej wody jest ograniczony i potrzebuje czasu, by dopłynąć do kranu. Jest to mniej komfortowe, zwłaszcza przy większej liczbie domowników i oddalonych od siebie punktach poboru c.w.u.

Rodzaje paliw: jednofunkcyjny kocioł także na ekogroszek, dwufunkcyjny na gaz

Piec jednofunkcyjny może być zasilany na różne sposoby. Do wyboru masz między innymi ogrzewanie gazowe, olejowe lub na paliwa stałe, takie jak pellet czy kocioł na ekogroszek. Dwufunkcyjne piece to natomiast w ogromnej większości urządzenia gazowe.

Przed podjęciem decyzji warto więc poznać wady i zalety różnych sposobów ogrzewania. Przykładowo za gazem przemawia wygoda czy niższe ceny kotłów. Z drugiej strony dobrej jakości ekogroszek czy pellet, na przykład z hurtowni najlepszyekogroszek.pl to wyraźnie niższe koszty ogrzewania za sezon.

Piec dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny z podgrzewaczem?

Wiesz już, czym różni się piec jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego. Kiedy warto więc wybrać jedno, a kiedy drugie rozwiązanie?

Piec dwufunkcyjny sprawdzi się dobrze, gdy:

  • w mieszkaniu/domu nie ma miejsca na duży zasobnik c.w.u.;
  • odległość kotła od punktów poboru wody jest mniejsza niż 8 m;
  • przy mniejszej liczbie domowników.

Piec dwufunkcyjny ma mniejszą wydajność w dostarczaniu ciepłej wody, więc będzie dobrym rozwiązaniem w mieszkaniach i mniejszych domach, szczególnie jeśli urządzenie jest zainstalowane w kuchni lub łazience i oba pomieszczenia są blisko siebie.

Z kolei kocioł jednofunkcyjny będzie lepszy, jeżeli ma służyć tylko do ogrzewania pomieszczeń lub w domu:

  • można wydzielić osobne pomieszczenie na kotłownię z zasobnikiem;
  • jest wiele punktów poboru wody (np. dwie łazienki) i któryś będzie dalej od pieca niż 8 m;
  • mieszka więcej ludzi;

Piec jednofunkcyjny z zasobnikiem wody użytkowej sprawdzi się szczególnie dobrze w większych domach, gdzie zdarza się, że wiele osób korzysta z ciepłej wody jednocześnie.

Grafika: stock.adobe.com 

Artykuł sponsorowany 

Domy w nowoczesnym stylu – jak wybrać projekt?