Cena działki budowlanej – co ma na nią wpływ?

ceny działki budowlanej

Rosnące ceny materiałów budowlanych, kłopoty z uzyskaniem kredytu hipotecznego, rekordowe ceny nowych domów, duża inflacja w ostatnim roku – czy jest to czas na kupno działki budowlanej? Okazuje się, że jak najbardziej. Marzenia o własnym domu pozostają takie same bez względu na ekonomię, a poza tym wiele osób po prostu w ten sposób lokuje pieniądze. Jaka jest cena działki budowlanej i czy jest szansa na obniżenie kosztów jej zakupu w najbliższym czasie?

Cena działki budowlanej – od czego zależy?

Na cenę zakupu ma wpływ mnóstwo czynników. Najważniejsza jest oczywiście lokalizacja. Najwięcej, za działkę budowlaną, inwestor zapłaci w dużych miastach, a także w ich okolicach. To normalne, bo mieszkamy tam, gdzie jest praca. Praca jest w dużych i mniejszych miastach, więc tam szuka się miejsca na budowę domu. Jednocześnie, najlepiej mieszka się na spokojnych przedmieściach, jeśli tylko komunikacja jest dogodna. Ważna jest też odległość od szkół, przedszkoli i ogólnej infrastruktury. Cena działki budowlanej zależy od tego, czy jest uzbrojona.

Działka bez mediów jest naturalnie tańsza, ale formalności związane z doprowadzeniem mediów to znaczne koszty i czas, który trzeba poświęcić na wizyty w urzędach. Jeśli działka znajduje się np. daleko od sieci kanalizacyjnej, to takie przyłącze może kosztować tyle, co połowa działki. Kolejny czynnik. od którego zależy cena działki, to jej wielkość i kształt. Działka zbyt wąska lub o nietypowym kształcie, to może być pułapka dla inwestora. Na działce zbyt wąskiej nie da się postawić domu, a jeśli nawet, to projekt musi być dostosowany do danej działki, co znacznie ogranicza możliwości. O wartości działki budowlanej decyduje też sąsiedztwo. Na pewno cena działki budowlanej na osiedlu domów jednorodzinnych będzie wyższa niż w sąsiedztwie hal, magazynów lub bloków. Przed zakupem zawsze warto przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego.

Cena działki budowlanej – uważajmy na okazje

Ceny działek budowlanych w 2021 i 2022 roku poszły mocno do góry. Średnio za m2 trzeba zapłacić od 120 do 300 zł. Są lokalizacje, gdzie cena jest znacznie wyższa. Zdarza się jednak, że spotykamy się z ogłoszeniami, w których cena działki budowlanej jest zaskakująco niska.

Zawsze trzeba na takie „okazje” patrzeć z nutą niedowierzania. Jeśli cena za metr działki budowlanej w wybranej okolicy kształtuje się na określonym poziomie, to powinniśmy bardzo ostrożnie podchodzić do ofert bardzo korzystnych cenowo. Zawsze dobrze jest w takim wypadku sprawdzić stan prawny działki, zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego oraz ewidencją gruntów.

Przyczyną niskiej ceny może być i to, że leży ona na gruntach rolnych, a w takiej sytuacji nigdy nie mamy pewności, że dana ziemia zostanie odrolniona. Za niską ceną może stać brak mediów lub niekorzystne sąsiedztwo. Czasami brak jest dostępu do drogi publicznej Przed skorzystaniem z okazji cenowych zawsze warto włączyć myślenie i wszystko dokładnie sprawdzić

Cena działki budowlanej – w jakich województwach najtaniej?

Okazuje się, że stosunkowo tanie działki budowlane można kupić w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Z danych statystycznych wynika, że jedne z najtańszych działek można kupić w województwie podkarpackim, świętokrzyskim, lubuskim. Dość tanie działki są również w województwie mazursko-warmińskim. Tam można kupić działkę budowlaną nawet z dostępem do jeziora.

Te niskie ceny są notowane w przypadku działek niewielkich – najwyżej do 600 m2. Jeśli chodzi o duże miasta, to na wiosnę 2022 najtańsze działki można było kupić w Gorzowie Wielkopolskim. Generalnie najtańsze działki są położone z dala od wielkich miast. Najkorzystniej jest pod tym względem nadal na wsiach, ale odległość od miejsc pracy, dobrej infrastruktury, skutecznie tłumi zapędy inwestorów.

Działki budowlane – gdzie najdrożej?

Od lat najdroższe działki budowlane znajdują się w województwie mazowieckim. Średnio za metr kwadratowy trzeba zapłacić około 200-250 złotych. Zdarzają się jednak działki w atrakcyjnych lokalizacjach, których cena zaczyna się od 700 zł za m2, a może przekroczyć nawet 1000 zł. Drogie działki budowlane są również w województwach: pomorskim, wielkopolskim, małopolskim, śląskim.

Najdrożej zapłacimy za te, położone niedaleko wielkich aglomeracji. Jaka jest cena działki budowlanej? Tak naprawdę nie można tego do końca określić. Zbyt wiele czynników się na to składa. Nie możemy jednak liczyć na to, że ceny działek budowlanych będą w najbliższym okresie spadać. Inwestorzy muszą więc zdecydować się na przeczekanie lub wyłożyć większą gotówkę na wymarzoną działkę budowlaną.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Photo by Andreas Gücklhorn on Unsplash