Kleje do styropianu EPS – jak wybrać najlepszy?

Termoizolacja to obecnie jedna z najczęściej przeprowadzanych inwestycji w istniejących już budynkach. Zwykle polega ona na zamontowaniu na ścianach styropianu, który poprawia parametry izolacyjne i dzięki temu zmniejsza koszty ogrzewania. Jednym z ważnych materiałów w trakcie prac jest odpowiedni klej do styropianu. Jak go wybrać?

Kleje do styropianu pozwalają na trwałe przyklejenie płyt styropianowych do nawierzchni. Dzięki nim możemy pokryć całą elewację styropianem i zabezpieczyć go przed odpadaniem. Aktualnie są one najczęściej kupowane, co wynika głównie z faktu, że ocieplenia wykonuje się głównie z użyciem styropianu EPS – wynika to z jego niskiej ceny oraz z dobrych parametrów cieplnych. W przeciwieństwie do polistyrenu ekstrudowanego styropian EPS jest znacznie mniej wymagający dla kleju, co powoduje, że klejenie następuje szybko i trwale.

Kleje możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • do klejenia styropianu – stosowane są one jedynie do przyklejania płyt styropianowych
  • do zatapiania siatki i do klejenia styropianu – mają podwójne zastosowanie, ale głównie używane są do zatapiania siatek

W sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę klejów przeznaczonych do styropianu EPS. Są to zarówno kleje ekonomiczne, jak i profesjonalne, tak zwane systemowe. Rozwiązania systemowe, które obejmują też inne materiały dociepleniowe, mają wiele zalet, ale są też dość drogie. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się ich tańsze odpowiedniki, czyli leje ekonomiczne, niesystemowe.

Warto wiec już samemu rozsądzić, jaki klej do styropianu będzie najlepszy. Dużo pomocnych informacji możemy obecnie znaleźć na forach internetowych poświęconych budowlance, możemy też szukać pomocy u fachowców w sklepach czy zapytać znajomych, które kleje są najlepsze. Zwykle rekomendowane jest użycie całego systemu, ponieważ wszystkie jego komponenty są dopasowane do siebie tak, aby dać najlepszy efekt. Wprawdzie będziemy musieli wtedy zapłacić nieco więcej, niemniej jednak możemy być pewni, że termoizolacja będzie wytrzymała.