Jak wybrać osuszacz powietrza? Oto kilka praktycznych wskazówek

osuszacz powietrza

Nadmierna wilgoć w mieszkaniu to poważny problem, który jednak zbyt często lekceważymy. Tymczasem może ona mieć szereg nieprzyjemnych skutków. Często staje się przyczyną rozwoju grzybów, szkodliwych drobnoustrojów, pleśni. Może też powodować pogorszenie naszego samopoczucia czy alergie. Dzięki osuszaczowi powietrza możemy tego uniknąć! Zobacz, jak wybrać odpowiedni model.

Osuszacz kondensacyjny czy absorpcyjny?

Na rynku znajdziemy różne rodzaje osuszaczy powietrza – m.in. kondensacyjny i absorpcyjny. Czym różnią się między sobą te dwa rozwiązania? Które z nich okaże się lepsze w naszym przypadku? Otóż osuszacz kondensacyjny jest urządzeniem wyposażonym w kompresor; powietrze, które zasysa, zostaje skroplone w parowniku – następnie wodę odprowadza się do zbiornika. W drugiej części osuszacza, nazywanej skraplaczem, dochodzi do ponownego ogrzania powietrza , które później jest wydmuchiwane na zewnątrz. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest duża skuteczność. Do minusów możemy zaliczyć dużą wagę i wymiary urządzenia. Co więcej, wydajność zależy w tym przypadku od temperatury i wilgotności w mieszkaniu; najlepiej osuszacz kondensacyjny będzie działał przy wysokiej temperaturze oraz wilgotności. Z kolei osuszacz absorpcyjny posiada rotator, czyli element pokryty specjalną higroskopijną substancją. Absorbuje on i skrapla wilgoć, a następnie zostaje ona odprowadzona do zbiornika na wodę. Podobnie jak w przypadku osuszacza kondensacyjnego, ogrzane ponownie powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz; jednak tutaj jest ono nawet o 10 stopni Celsjusza cieplejsze. Plusem tej opcji jest niska waga i poręczność. Działanie nie jest też uzależnione od panujących w mieszkaniu warunków. Minusem jest niższa wydajność.

Ważne parametry

Przy wyborze osuszacza musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najważniejsza jest wydajność, nazywana czasem również sprawnością. Jednostką jest tutaj litr na godzinę lub na dobę. W przypadku niewielkich mieszkań wystarczająca okazuje się wydajność 9-10 l/24 h, natomiast w przypadku większych lepiej sprawdzi się model o wydajności 15-20 l/24 h. Inne ważne parametry to m.in. przepływ powietrza (do „zwykłego” pomieszczenia wystarczy wskaźnik 1-2, mocno zawilgocone potrzebuje nawet wyższego niż 2), zakres pracy (określenie warunków, w jakich urządzenie sprawnie pracuje), czy też pobór mocy (zadecyduje o tym, czy używanie będzie ekonomicznie opłacalne).

Inne istotne kwestie

Kiedy już wybierzemy rodzaj osuszacza oraz sprawdzimy najważniejsze parametry, warto przyjrzeć się tym nieco mniej istotnym, ale wciąż nieobojętnym kwestiom. Zwróćmy uwagę np. na poziom hałasu – ma to niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o nasz komfort. Wiele modeli posiada też różne atrakcyjne dodatkowe opcje; możemy kupić np. osuszacz z higrometrem, elektronicznym panelem sterowania, czy też z możliwością odprowadzania wody.

Zakup osuszacza powietrza to poważne wyzwanie – na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, oferujących różnej jakości rozwiązania. Warto jednak zdecydować się na ten sprzęt, który pomoże nam utrzymać w mieszkaniu komfortowe i sprzyjające zachowaniu dobrego zdrowia warunki.

fot. photophilde źródło flickr com