Metalowe ogrodzenie – zasady konserwacji i czyszczenia

Ogrodzenie metalowe wymaga czyszczenia i renowacji, ponieważ jest podatne na korozję spowodowaną opadami atmosferycznymi. Do usuwania rdzy i zapobiegania jej powstawaniu służą specjalne preparaty antykorozyjne.

Dostępność preparatów usuwających rdzę i zapobiegających jej powstawaniu jest na tyle wysoka, że każdy może samodzielnie wykonać prace konserwacyjne i oczyścić stare, metalowe ogrodzenie. Po odpowiednio przeprowadzonych zabiegach odzyska ono estetyczny wygląd. Prace tego typu zwykle przeprowadza się raz na około 3 lata.

Oczyszczenie ogrodzenia

Przed zastosowaniem preparatów antykorozyjnych należy starannie oczyścić metalowe ogrodzenie z rdzy i innych zabrudzeń. Środki czyszczące przeznaczone m.in. do metalowych ogrodzeń zawierają silnie drażniące substancje, dlatego należy przeprowadzić wszystkie prace w gumowych rękawicach i maseczce z odpowiednimi filtrami, które zapobiegną wdychaniu szkodliwych substancji. Do usuwania zabrudzeń przyda się szczotka ze sztywnym, sztucznym włosiem oraz bawełniane ścierki. Jeżeli ogrodzenie jest pokryte łuszczącą się farbą, należy ją usunąć wraz z wszelkimi ogniskami rdzy.

Odtłuszczenie metalowych powierzchni

Jeżeli na ogrodzeniu nie ma widocznych śladów korozji i po oczyszczeniu ogrodzenia odzyskało ono swój pierwotny wygląd, na tym etapie możesz zakończyć prace. Jeżeli chcesz dodatkowo pokryć ogrodzenie preparatem antykorozyjnym, czas na odtłuszczenie metalowych powierzchni. Przyda się do tego rozpuszczalnik.

Aplikowanie preparatu antykorozyjnego

Środki antykorozyjne do ogrodzeń metalowych mają postać farb dekoracyjnych z dodatkiem substancji o właściwościach antykorozyjnych, które przez okres do kilku lat tworzą trwałą powłokę chroniącą metal przed korozją.

Jeżeli stara warstwa farby nie odpada, a ogrodzenie zostało oczyszczone z rdzy, nie ma potrzeby ścierania farby. Będzie to jednak konieczne wówczas, gdy zamiast farby o właściwościach antykorozyjnych zdecydujesz się użyć trzech preparatów, pozwalających na uzyskanie trwalszego efektu. Do usuwania rdzy i starej farby można użyć techniki piaskowania, jednak jest to bardziej kosztowne i może być uciążliwe dla sąsiadów. W czasie piaskowania powstaje dużo pyłu osiadającego na okolicznych przedmiotach.

Preparat antykorozyjny, podkład i powłoka dekoracyjna

Po dokładnym oczyszczeniu ogrodzenia z możliwych do usunięcia ognisk rdzy i starej farby na metalową powierzchnię zostaje zaaplikowany specjalny preparat antykorozyjny, który neutralizuje ogniska rdzy, których nie udało się usunąć podczas czyszczenia. Po jego wyschnięciu zostaje zaaplikowana specjalna farba podkładowa, która chroni przed powstawaniem nowych ognisk rdzy. Po wyschnięciu tej warstwy można pokryć ogrodzenie dekoracyjną farbą w wybranym kolorze, która stworzy dodatkową warstwą ochronną i jednocześnie poprawi estetykę ogrodzenia – będzie wyglądało jak nowe.

Popularnym środkiem antykorozyjnym jest fosforan cynku, który zapobiega rozwojowi rdzy na metalowych powierzchniach. Szybkoschnące preparaty sprawdzają się w przypadku malowania ogrodzenia za pomocą napędu hydrodynamicznego bądź powietrznego pistoletu. Natomiast do aplikowania na ogrodzenie pędzlem lub wałkiem będą odpowiednie preparaty wolnoschnące. Warto zwrócić uwagę na to, że w środowisku nadmorskim oraz w innych okolicach, gdzie zasolenie jest wysokie zabezpieczenie przed korozją powinno być odpowiednio wyższe. Właściwy dobór preparatów antykorozyjnych pozwoli zabezpieczyć ogrodzenie na dłuższy czas.

Artykuł redakcyjny