Młyn kulowy przemysłowy – zasady działania i zastosowanie

Młyn perełkowy stanowi jeden z elementarnych sprzętów stosowanych w różnych gałęziach gospodarki. Natknąć się na niego można podczas pracy w fabryce czekolady, ale również w branży laboratoryjnej, ceramicznej i cementowej. Poznaj zasady działania młyna przemysłowego.

Młyn kulowy przemysłowy – co to takiego?

Młyn kulowy jest instalacją pozwalającą na rozdrabnianie różnego typu materiałów w warunkach przemysłowych. Młyn składa się z kul nazywanych mielnikami. Cechą materiałów użytych do konstrukcji jest niska ścieralność. Stąd też najpopularniejsze zastosowanie ma ceramika lub stal. Młyny przemysłowe charakteryzuje prostota działania i nieduże koszty związane z eksploatacją. Surowce przeznaczone do obróbki przez rozdrobnienie są średniotwarde lub miękkie. Współcześnie używane w przemyśle młyny cechują się mielnikami o zróżnicowanych wymiarach. Pozwalają fragmentować surowce metodą na sucho, jak również na mokro.

Jakie jest zastosowanie młyna kulowego?

Wiele gałęzi przemysłu wykorzystuje funkcjonalność młyna kulowego. Jednym z beneficjentów jego możliwość jest sektor górniczy, który wykorzystuje młyny przemysłowe do przeróbki rud. Na rynku istnieją też rodzaje młynów, które służą do rozdrabniania surowców dla branży cementowej. Największy w Polsce, a zarazem w Europie płyn kulowy pracuje w cementowni w Górażdże. Dzięki niemu proces wytwarzania cementu jest wydajniejszy i bardziej ekologiczny poprzez emisji CO2. Potem powstają z niego materiały budowlane, takie jak kostka brukowa, dachówka cementowa, suche zaprawy i tynki czy krawężniki. Z możliwości, jakie dają te urządzenia, korzysta też przemysł ceramiczny. W przemyśle energetycznym jest niezbędny celem realizacji czynności węglowego spalania. Branża laboratoryjna także chętnie wykorzystuje młyn kulowy – zwłaszcza do tworzenia materiałów pirotechnicznych. Urządzenie to spotkać można także w przemyśle spożywczym np. w fabrykach czekolady. Młyny kulowe na sprzedaż dla przemysłu spożywczego i nie tylko oferuje firma Foeth, która sprzedaje używany, lecz sprawdzony i przetestowany, sprzęt procesowy i technologiczny.

Zasady działania młyna kulowego

Konstrukcja młyna kulowego, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na ruchu kul zwanych mielnikami. Są one wykonane z ceramiki bądź stali manganowej. Dzięki działaniu sił odśrodkowych, które powstają podczas obrotów bębna, mielniki wynoszone są na pewną wysokość, podobnie zresztą jak materiał wewnątrz bębna, a następnie spadają, rozdrabniając surowiec na skutek jego ścierania.

Grafika: stock.adobe.com

Artykuł sponsorowany