Budowa przydomowego ogrodu zimowego – podstawowe informacje

Będąc właścicielem domu jednorodzinnego z reguły staramy się go ciągle ulepszać. Nie tylko remontujemy wnętrze, ale często dodajemy nowe elementy do istniejącego projektu. Bywa, że nie wystarcza nam dobrze zagospodarowany taras jako miejsce wypoczynku i postanawiamy dobudować jeszcze ogród zimowy.

Określamy potrzeby

W naszych warunkach klimatycznych korzystanie z uroków tarasu ogranicza się do kilku miesięcy w roku, a przecież każdy z nas lubi rodzinne spotkania, rozmowy z przyjaciółmi, leniwe śniadania, filiżankę kawy w otoczeniu przyrody. Z tego powodu często decydujemy się na ogród zimowy. Bywa, że jest to budynek wolnostojący, ale coraz częściej staje się kolejnym pomieszczeniem domowym. Podejmując decyzję o budowie ogrodu zimowego powinniśmy określić swoje potrzeby. Wszak może to być rodzaj oranżerii, w której hodujemy egzotyczne rośliny, biuro, pokój wypoczynkowy, a może jadalnia? Nasze marzenia mogą ograniczać jedynie zasoby finansowe, bo na inne problemy fachowcy znajdą sposób.

Wymagania prawne

W przypadku budowy ogrodu zimowego, jeśli powierzchnia takowego nie przekroczy 35m2 nie jest konieczne pozwolenie na budowę ani nawet zgłoszenie. Jeśli ogród zimowy zaplanowany jest jako integralna część budynku należy pamiętać, by odległość od granicy działki wynosiła 4 metry, jeśli budowana będzie ściana z oknami, a 3 metry bez. W wyjątkowych okolicznościach (przy zgodzie sąsiada) taką odległość można skrócić do 1,5 metra, ale musi się to odbyć za zgodą miejscowego urzędu gminy. W przypadku, kiedy inwestor planuje budowę wolnostojącej budowli na działce (ogrodu zimowego, altany, wiaty), których powierzchnia przekracza 35m2 , należy zgłosić taką inwestycję.

Rozpoczęcie budowy – parametry techniczne fundamentu

Wydaje się, że najsensowniejszym pomysłem jest wykorzystanie do budowy ogrodu zimowego istniejącej już konstrukcji tarasowej. Mogą być jednak z tym problemy. Taras ma jednak inne parametry niż ogród zimowy – konieczne są więc poprawki adaptacyjne. Szybciej będzie skuć istniejący taras i zacząć budowę według wybranego projektu. Konstrukcja ogrodu zimowego jest dość ciężka. Fachowcy szacują, że np. ogród o powierzchni 30 m2 waży średnio 2,5 tony. To powoduje, że fundament musi być solidny i oprócz ciężaru konstrukcji uwzględniać obciążenie związane choćby ze śniegiem. Wymagana jest prawidłowa izolacja termiczna i zapobiegająca wilgoci.

Materiał do budowy

Tworząc ogród zimowy korzysta się z fabrycznie przygotowanych i przyciętych wymiarowo materiałów.Najbardziej pożądane są profile aluminiowe ze względu na ich trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Trwałość aluminium zyskuje się poprzez anodowanie poszczególnych elementów, ewentualnie malowanie metodą proszkową. Profile aluminiowe są lekkie i na tyle elastyczne, że można nadawać im odpowiedni kształt. Na rynku dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej. Jest to jednak materiał dość drogi. Częściej wykorzystuje się profile drewniane, które wytwarzane są z drewna klejonego warstwowo. Jest to materiał o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, nadający wnętrzu ciepła i elegancji, niestety musi być okresowo konserwowany. Wykorzystywane są też profile z PCV i rzadko – stalowe. Powstałe konstrukcje montuje się do ściany nośnej budynku i fundamentu za pomocą stalowych łączników. Miejsce styku obu konstrukcji ociepla się pianką poliuretanową. Do wypełnienia powstałej konstrukcji używa się specjalnych szyb: refleksyjnych (odbijających promienie słoneczne) lub absorpcyjnych (pochłaniających promienie słoneczne).

Zadaszenie ogrodu zimowego

Ogród zimowy musi spełniać najważniejszy warunek – wytrzymywać letnie upały, ulewne deszcze, opady śniegu, czyli zmienne warunki atmosferyczne, a także ewentualne uszkodzenia mechaniczne – a do tego niezbędne jest odpowiednie zadaszenie. Często inwestorzy decydują się na szkło. W takim przypadku musi to być szkło laminowane lub hartowane, całkowicie bezpieczne dla użytkownika; o nachyleniu 40-65°. Rzadziej stosuje się konstrukcje drewniane lub tzw. dach odwrócony. Jeśli nad dachem ogrodu znajduje się dach samego budynku koniecznie trzeba zainstalować płotki przeciwśniegowe.

Artykuł redakcyjny