Na co zwrócić uwagę kupując drzwi zewnętrzne?

drzwi zewnętrzne

Kupując drzwi zewnętrzne do domu podejmujemy bardzo ważną decyzją związaną zarówno z wyglądem naszego domu, jak i jego bezpieczeństwem. Warto więc najpierw sprawdzić, o czym trzeba pamiętać, wybierając drzwi wyjściowe.

Drzwi wejściowe zewnętrzne do domu to wizytówka gospodarzy, która zawsze odpowiada za pierwsze wrażenie gości. Wbrew pozorom drzwi mogą wiele powiedzieć na temat domowników. Jednak oprócz wyglądu nie zapominajmy też o najważniejszych aspektach funkcjonalnych, którymi powinny się cechować dobre drzwi wejściowe.

Rozmiary drzwi wejściowych

Każda hurtownia drzwi zaskoczy nas liczbą dostępnych modeli, wzorów, przeszkleń i innych wizualnych dodatków. To, jak będą wyglądać nasze drzwi zewnętrzne, zależy przede wszystkim od naszego gustu oraz ewentualnej harmonii z elewacją czy wystrojem wnętrza. Jednak nie powinniśmy kierować się wyłącznie estetyką. Do spraw elementarnych należy chociażby rozmiar drzwi. Od ich szerokości będzie zależeć, czy swobodnie wniesiemy przez nie duże meble. Wąskie drzwi mogą prezentować się kameralnie, jednak w codziennym użytkowaniu mogą przysporzyć niemałych problemów.

Izolacja

Drzwi to często główna przyczyna uciekającego z domu ciepła. Niewystarczająca grubość skrzydła, źle funkcjonujące uszczelki – to tylko najczęstsze przyczyny tego, że zimą w przedpokoju bądź wiatrołapie temperatura jest niższa nawet o kilka stopni. Każdy model drzwi ma przypisany współczynnik przenikania ciepła U, a im niższy wskaźnik, tym cieplejsze drzwi. Obecnie norma wynosi 2,6 W/m²K, jednak już w przyszłym roku będzie ona bardziej restrykcyjna, na poziomie 1,3 W/m²K. Izolacja tyczy się nie tylko temperatury, ale też akustyki. Wybierając drzwi zewnętrzne, warto sprawdzić również współczynnik Rw, wyrażany w decybelach. Standardowo jest na poziomie 30 dB, ale im wyższa ta wartość, tym lepiej. Docenią to zwłaszcza osoby mieszkające w hałaśliwej dzielnicy dużego miasta, gdzie często z powodu słabego wygłuszenia drzwi, wewnątrz panuje nieprzyjemny hałas.

Wodoszczelność

Kolejny ważny parametr dla każdych drzwi to wodoszczelność. Nie chodzi tu jedynie o zacinający deszcz, ale o ogół niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zwłaszcza zimą, kiedy zdarzają się roztopy, woda może łatwo dostać się do środka, a w konsekwencji stworzyć środowisko przyjazne grzybom. Wodoszczelność oznacza się symbolami od 1A do 9A – im wyższa cyfra, tym bardziej szczelne drwi. W przypadku drzwi zewnętrznych, minimalna akceptowalna wartość to 3-4A. Warto więc poszukać drzwi najwyższej jakości, jakie oferuje np. hurtownia budowlana Heban.