Panele ścienne w trójwymiarze – sposób montażu

W nowoczesnych wnętrzach dekoracją pomieszczenia może być tapeta, wzór ułożony z płytek ceramicznych, albo trójwymiarowe panele ścienne, które obok trójwymiarowych płytek i fototapet zyskują popularność.

Słysząc o trójwymiarowych panelach nie jeden majsterkowicz pomyśli o skomplikowanym montażu wymagającym fachowej wiedzy na wyższym poziomie. Niemniej wbrew pozorom zamontowanie paneli ściennych 3D nie jest trudne, o ile fachowiec pamięta o podstawowych zasadach montażu i zastosuje się do kilku praktycznych wskazówek.

Trójwymiarowe panele ścienne

Trójwymiarowe panele ścienne

Panele ścienne 3D znane też jako trójwymiarowe panele ścienne są gipsowymi panelami ściennymi w różnych wzorach. Można zabudować za ich pomocą fragmenty ściany lub całą ścianę, także kominek.

Potrzebne narzędzia

Do zamontowania paneli ściennych są potrzebne takie narzędzia, jak poziomica, listwa startowa, papier ścierny o gradacji 80, 120, 240, piłę do drewna, przekładki pomiędzy panelami (np. krzyżyki, pocięta w kawałki tektura), klej do gipsu, materiał na zaprawki, gips szpachlowy i gładź gipsowa.

Trójwymiarowe panele ścienne

Etapy montażu paneli

Zanim zaczniesz montować panele ścienne, ułóż z nich wzór na podłodze, aby nie pomylić się podczas przyklejania ich do ściany. Przed montażem, ściana powinna zostać dokładnie oczyszczona i zagruntowana. Tylną stronę paneli ściennych także trzeba pokryć gruntem. W razie potrzeby można zamontować listwę startową.

Układaj panele gipsowe zgodnie z ułożonym wcześniej wzorem. Nie dociskaj ich blisko siebie – pozostaw pomiędzy panelami – 2 – 3 mm odległości. Pomiędzy panelami umieść przekładki. Panele gipsowe na kleju ustabilizują się na drugi dzień. Dopiero wtedy można usunąć listwę startową. Szczeliny między panelami wypełnij gładzią gipsową. Miejsca łączeń przeczyść papierem ściernym o gradacji 80, następnie 120 i 240. Na koniec można pomalować ścianę na dowolny kolor lub pozostawić ją białą.

panele ścienne z MDF

Inne rodzaje paneli

Alternatywą dla paneli gipsowych są panele ścienne z MDF – płyt pilśniowych o średniej gęstości z włókien drzewnych. Mają dekoracyjny charakter i są odporne na wilgoć, dlatego można mocować je do ściany w kuchni i korytarzu. Ścienne panele trójwymiarowe są dostępne również w postaci okładziny drewnianej i tapicerowanych paneli. Drewniane panele ścienne mogą mieć postać cegiełek lub kostek, pełniąc jednocześnie funkcję dekoracyjną i wyciszającą pomieszczenie. Tapicerowane panele sprawdzą się jako forma wykończenia ściany za łóżkiem w sypialni, albo w pokoju dziecka. Są nieco mniej uniwersalne w porównaniu z panelami drewnianymi i gipsowymi, ponieważ najlepiej wpisują się w styl glamour.