Okna przesuwne czy uchylne – co wybrać na taras?

okna przesuwne

Obecnie praktycznie każdy nowy dom posiada taras oraz w związku z tym przynajmniej jedno okno tarasowe. Takie duże przeszklenia wyglądają bardzo atrakcyjnie, ponieważ nadają budynkowi lekkość i otwierają go na otoczenie.

W sprzedaży znajduje się wiele różnych typów okien tarasowych, dlatego też warto zapoznać się z różnymi propozycjami producentów. Warto dowiedzieć się więcej o ich rozwiązaniach technicznych, aby dobrać je do swoich potrzeb. Pod tym względem warto również zwrócić uwagę na sposób otwierania okna na balkon – obecnie najbardziej popularne są dwa rozwiązania, a mianowicie okna uchylne oraz okna przesuwne. Na co warto się zdecydować?

Sposób otwierania okien zależny jest od zastosowanych w nich okuć. W dużych oknach, w tym w oknach tarasowych, najczęściej stosuje się okucia pozwalające na rozwieranie, czyli uchylanie, a także przesuwanie drzwi. Można spotkać się również z drzwiami uchylno-przesuwnymi, ale są one dość rzadko stosowane.

Zarówno okna przesuwne, jak i uchylne mają swoje zalety i wady, ale dotyczą one głównie metody ich obsługi, ponieważ producenci do ich wykonania wykorzystując zaawansowane materiały gwarantujące wysoką szczelność. Okna rozwierane – uchylne najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy przy wyjściu na taras znajduje się duża przestrzeń, dlatego też nie zawsze są one dobrym wyborem do mniejszych pomieszczeń. Z kolei okna przesuwne umożliwiają przesunięcie skrzydła w bok, dlatego nawet wtedy, gdy jest ono otwarte, nie zabiera ono dużej przestrzeni.

Warto też wskazać, że okna rozwierane są bardziej narażone na uszkodzenia w wyniku wiatru, dlatego też należy uważać po ich otwarciu, ponieważ mogą być one uszkodzone przy nagłym podmuchu wiatru. Taki problem nie dotyczy drzwi przesuwnych.

Przy dobieraniu odpowiednich okien tarasowych warto też zwrócić uwagę na ważny detal, a mianowicie na wysokość progu – najlepiej, aby okno było wyposażone w niewysoki próg, ponieważ wtedy ryzyko, że będzie on powodem upadku, będzie minimalne.

Z ofertami producentów okien tarasowych można zapoznać się już teraz w internecie.