Pięć rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając okna. Wiedziałeś, jak ważne są profile?

Wybór okien

Wybór okien jest jednym z najważniejszych etapów podczas budowy domu. Warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku produkty i wybrać te, które będą odpowiadały naszym potrzebom. Na co zwracać uwagę?

Z czego zrobione są okna? 

Materiał, z którego wykonane są okna, prawdopodobnie jest najważniejszym czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę. Wyróżniamy okna wykonane z: 

  • aluminium, 
  • PCV, 
  • drewna. 

Ma to spory związek z profilem okiennym, który może się różnić w zależności od materiału, z jakiego zostało wykonane okno. Co będzie najlepsze? Zdecydowanie największą popularnością cieszą się okna PCV oraz aluminiowe. Są one również najbardziej odporne. Okna drewniane są z kolei najmniej odporne na czynniki zewnętrzne, jednakże idealnie nadadzą się do domu wybudowanego według tradycyjnego wzornictwa. 

Ile kosztują okna? 

Nieodłącznym elementem zakupu okien, niezależnie od ich przeznaczenia, jest oczywiście cena. Nie jest tajemnicą, że za okna w dużych miastach zapłacimy znacznie więcej, niż w mniejszych miejscowościach. Ceny niekiedy są na tyle wysokie, że opłaca się przetransportować okna z drugiego końca Polski. Oczywiście nie należy opierać się tylko i wyłącznie na cenie. Gdy jest niska, może oznaczać, że jakość okien może być niewystarczająca dla naszych potrzeb. Przed ostateczną decyzją warto przeanalizować stosunek ceny do jakości.  

Jakie zabezpieczenia wykorzystano? 

Dobre okno może być gwarantem naszego bezpieczeństwa na długie lata. Zapewne nikt nie chciałby zamontować okien, które nie wykorzystują nowoczesnych technologii antywłamaniowych. Ma to znaczenie szczególnie podczas wyjazdów. Wybierając bezpieczna okna, mamy pewność, że cały nasz majątek pozostanie w nienaruszonym stanie aż do naszego powrotu z wakacji. Zabezpieczenia tyczą się również warunków pogodowych. Nowoczesne okna nie są podatne na czynniki zewnętrzne, takie jak ulewy czy wiatr. Nie będzie zatem miało to wpływu na potencjalną utratę ciepła w naszym domu. 

Czas realizacji 

Bardzo często czas realizacji okien na zamówienie jest zdecydowanie zbyt długi. Konieczne będzie zatem znalezienie takiego producenta, który dostarczy wybrane przez nas okna w rozsądnym terminie. Ma to spore znaczenie, gdyż od montażu okien zależy sporo innych prac wewnątrz naszego domu. Jeden opóźniony element układanki może negatywnie wpłynąć na pozostałe. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście wybór hurtowni okien, która ma już na stanie produkty o interesujących nas rozmiarach. Odpadnie wtedy konieczność czekania na wykonanie naszego okna. 

Koszty użytkowania 

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że okna wymagają odpowiednich konserwacji. W przypadku okien aluminiowych oraz PCV nie ma większego problemu. Są one na tyle trwałe, że nie wymagają kompleksowych przeglądów i napraw. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku okien drewnianych. Szacuje się, że co pięć lat należy dokonać inspekcji, która będzie miała za zadanie wykazać potencjalne ubytki, które trzeba będzie wypełnić. Warto wtedy od razu przemalować nasze okna. Jak można łatwo obliczyć, całkowity koszt takiej inwestycji będzie rósł. 

Ostateczną decyzję dotyczącą wyboru okien najlepiej skonsultować z fachowcem, który będzie odpowiedzialny za montaż. Wskaże on ewentualne problemy, które mogą wynikać z montażu czy użytkowania wybranych przez nas produktów.  

fot:pixabay.com

Artykuł sponsorowany