Podstawowe zasady montażu drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne posiadające zamontowane fabrycznie zawiasy oraz wkłady i szyldy od zamków są bardzo łatwe w montażu. Wówczas montaż drzwi wewnętrznych zostaje ograniczony do poprawnego osadzenia ościeżnicy w otworze pozostawionym w ścianie, umocowania listew maskujących oraz zawieszenia skrzydła drzwi. Jednak nawet w tym przypadku bardzo łatwo o błąd.  

Coraz więcej producentów drzwi kładzie nacisk na ułatwienie montażu dając kupującemu możliwość samodzielnego zamontowania drzwi wewnętrznych. Przed przystąpieniem do montażu kupujący powinien starannie sprawdzić, czy zestaw elementów jest kompletny. Brak jednego z elementów potrzebnych do montażu drzwi jest wadą fizyczną, którą należy zgłosić sprzedawcy. Ważne jest także sprawdzenie zgodności zawartości opakowań z zamówieniem.

Zapoznanie się z warunkami gwarancji

Nieprawidłowy sposób zamontowania drzwi, niezgodny z zaleceniami producenta, może doprowadzić do utraty możliwości ich naprawy w ramach gwarancji. Podobną praktykę stosują także inni producenci reprezentujący różne branże (np. stosowanie zamienników tonerów zamiast oryginalnych wkładów w drukarkach uniemożliwia naprawę urządzenia w ramach gwarancji). Do utraty gwarancji na produkt może doprowadzić zastosowanie na przykład innych elementów mocujących niż zaleca producent.

Prawidłowe wymierzenie otworu drzwiowego

Przed przystąpieniem do montażu drzwi dokładnie wymierz otwór drzwiowy. Sprawdź wysokość otworu przy obu krawędziach oraz szerokość otworu na górze i na dole. Może się zdarzyć, że wymiary nie będą identyczne. W takiej sytuacji lepiej przyjąć mniejszy wymiar. Sprawdź grubość ścian i długość przekątnych. Prawidłowe wymierzenie otworu drzwiowego determinuje efekt końcowy

Z montażem drzwi lepiej się nie śpieszyć

Montaż drzwi wewnętrznych jest częścią prac wykończeniowych, jednak warto odłożyć tę czynność na czas po pracach malarskich i położeniu posadzki. Najlepiej zamontować je po wniesieniu mebli, aby uniknąć ich zniszczenia. Nie chodzi jedynie o zapobieganie przypadkowemu uszkodzeniu mebli w czasie prac remontowych. W pokoju i łazience warstwa posadzki wpływa na usytuowanie drzwi. Wyjątkiem jest podłoga drewniana, która ma zostać pokryta lakierem. Wtedy prace montażowe drzwi lepiej wykonać po położeniu drewna, ale przed zaaplikowaniem warstwy lakieru.

W przypadku montażu drzwi wewnętrznych niemałe znaczenie ma temperatura i wilgotność powietrza. Eksperci radzą, aby tego typu prace wykonywać w temperaturze powietrza wynoszącej powyżej 18°C. Zalecana wilgotność powietrza wynosi w granicach 45 – 60%. Wskazane parametry mogą niekorzystnie wpływać na materiał, z którego są wykonane drzwi (najczęściej jest to drewno).

Sposób montażu ościeżnicy

Ościeżnica może być dostarczona w wersji jednego elementu już złączonego, albo trzech elementów, które powinny być złączone za pomocą elementów mocujących dostępnych w zestawie. Elementy ościeżnic wykonane przez stolarza powinny być sklejone. Miedzy nadprożem a belkami bocznymi musi być zachowany kąt prosty.

Wstawienie ościeżnicy w otwór w ścianie to tylko połowa sukcesu. Kolejny krok polega na ustabilizowaniu jej za pomocą klinów (z drewna, tworzywa sztucznego). Następnie, po sprawdzeniu pionu i poziomu należy skorygować ustawienie. Dopiero wtedy można wypełnić szczelinę między ścianą a ościeżnicą pianką montażową. W przypadku wewnętrznych drzwi przeciwpożarowych i przeciwdymowych zamiast pianki zazwyczaj jest stosowana wełna mineralna pokryta warstwą z tynku ułożonego na stalowej siatce. Do zamaskowania nieestetycznej szczeliny występującej między ścianą i ościeżnicą służy listwa maskująca. Listwy są przyklejane do ściany za pomocą kleju montażowego lub kleju przeznaczonego do drewnianych i drewnopochodnych elementów. Specjaliści rekomendują stosowanie imadeł stolarskich do dociśnięcia listew, aby dobrze przylegały do ściany. Miejsca styku listew maskujących i ściany powinny być wykończone silikonem w kolorze dostosowanym do koloru drzwi.

Malowanie i lakierowanie drzwi

Skrzydła drzwi dostarczone ze sklepu nie muszą być pokryte warstwą wykończenia wykonaną z farby lub lakieru. Natomiast mogą tego wymagać drzwi wykonane przez stolarza. Ze względu na czas potrzebny na wyschnięcie powłoki, lepiej wykonać malowanie i lakierowanie przed przystąpieniem do montażu ościeżnic.

Przycinanie drzwi

Niektóre drzwi posiadają od dołu wyciętą szczelinę wentylacyjną. Są one montowane w łazienkach, pralniach i kuchniach. Przycięcie spowodowałoby pogorszenie możliwości wentylacyjnych skrzydła drzwi. W innych przypadkach przycięcie drzwi może być konieczne, jeżeli skrzydło jest za długie.

Błędem często popełnianym przy przycinaniu drzwi jest użycie nieodpowiedniego narzędzia, a w efekcie postrzępienie dolnej krawędzi lub zarysowanie powłoki drzwi. Jeżeli powłoka zewnętrzna ma postać okleiny wykonanej ze sztucznego tworzywa, najpierw należy użyć ostrego noża, aby naciąć folię, a dopiero potem usunąć szlifierką taśmową nadmiar materiału. Urządzenie pozwala na precyzyjne usunięcie niewielkiej ilości materiału. Sprawdza się w przypadku potrzeby przycięcia drzwi o kilka milimetrów. Gdy trzeba przyciąć dużą ilość materiału można zastosować szlifierkę tarczową. Trzecia opcja to skorzystanie z usług stolarza, który dysponuje profesjonalnymi urządzeniami.

Dokładne wyregulowanie zawiasów

Regulowanie zawiasów polega na dokręcaniu lub odkręceniu zawiasów w stosunku do skrzydła drzwi, poprzez przekręcanie trzpienia w lewo lub w prawo. Jeżeli drzwi są zamawiane u stolarza warto dopytać wykonawcę, jakie zawiasy będą odpowiednie pod względem wielkości i ciężaru wykonywanego przez niego skrzydła drzwiowego. W przeciwnym razie mogą okazać się zbyt słabe i już po krótkim okresie eksploatacji wymagać wymiany.