Pomiar impedancji pętli zwarcia dla silnika indukcyjnego asynchronicznego klatkowego – co trzeba wiedzieć?

Pomiar impedancji pętli

Opowiemy o pomiarach dla silnika zabezpieczonego wyłącznikiem silnikowym EATON PKZM. Dowiedz się, jak odpowiednio wykonać pomiary elektryczne. Sprawdź, dlaczego ma to duże znaczenie – poniżej kilka porad. Zadbaj o bezpieczeństwo.

Pomiary elektryczne to złożone, skomplikowane i bardzo ważne zagadnienie. Prawidłowo wykonane pomiary pozwolą zdiagnozować stan instalacji i przewidzieć ew. zagrożenia w trakcie jej użytkowania. Zanim wykonasz pomiary, warto poznać zasadę działania silnika indukcyjnego asynchronicznego klatkowego. Nie jest ona skomplikowana.

Wytworzone przez uzwojenia wirujące pole magnetyczne obraca się wokół wirnika. W wyniku przecinania się przez to pole prętów klatki wirnika indukuje się w nich napięcie i zaczyna płynąć w nich prąd.

Pomiar impedancji pętli zwarcia dla silnika indukcyjnego

Kolejne ważne dla nas zagadnienie to pomiar impedancji pętli zwarcia. Służy on sprawdzeniu poziomu bezpieczeństwa instalacji elektrycznych oraz jej użytkowników. Dowiedz się, na czym polega oraz jak poprawnie go wykonać.

Pętla zwarcia i impedancja pętli zwarcia – ważne definicje

Każda instalacja elektryczna musi mieć skuteczną ochronę przed porażeniem. W codziennych warunkach użytkowych wystarczająca jest podstawowa ochrona, czyli skuteczna izolacja części przewodzących.

Pętla zwarcia to zamknięty układ elektryczny, w którym dochodzi do zwarcia, a z kolei impedancja pętli zwarcia to impedancja mierzona między zaciskami zasilającymi odbiornik. Obejmuje ona źródło, przewód liniowy, przewód ochronny części przewodzących, przewód uziemiający, uziom instalacji oraz uziom źródła.

Impedancja pętli zwarcia – na czym to polega?

Jednak w razie zwarcia albo uszkodzenia, w układzie może dojść do dotknięcia części przewodzących, które w trakcie ich eksploatacji nie powinny być pod napięciem. Niezbędna jest wtedy dodatkowa ochrona.

W instalacji trzeba zatem zamontować wyłączniki, by w trakcie awarii doszło do samoczynnego wyłączenia zasilania obwodu. Ochrona obejmuje użytkownika instalacji oraz sprzęty, które są narażone na zwarcie i uszkodzenie. Jak sprawdzić ich skuteczność? Trzeba wykonać tzw. pomiar impedancji pętli zwarcia.

Więcej na temat impedancji pętli zwarcia dla silnika indukcyjnego asynchronicznego klatkowego oraz pomiarów przeczytasz na blogu Łukasza: https://laczynasnapiecie.pl/blog/poradnik-lukasza-pomiary-silnika.