Cięcie blachy laserem – co warto o tym wiedzieć?

Laserowe cięcie blach

Cięcie blachy laserem to jedna z najpopularniejszych metod, którą cechuje duża wydajność oraz powtarzalność. Jak przebiega ten proces? Jakie są wady i zalety cięcia blach laserem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Cięcie blachy laserem – na czym to polega?

Cięcie blachy laserem to metoda oparta na termicznym rozdzielaniu materiału, które może być efektem sublimacji, topnienia oraz wypalania. Standardowe cięcie laserem w praktyce obejmuje kombinację tych procesów, a według dokładnej definicji stanowi punktowe wprowadzenie energii w postaci wysokoenergetycznego strumienia tnącego.

W tym miejscu należy podkreślić, że wycinanie laserowe blach pozwala uzyskać produkt o dowolnym kształcie, który nie wymaga dodatkowej obróbki krańcowej. Najwyższą jakość oraz precyzję determinuje w tym przypadku zastosowanie specjalistycznych maszyn dedykowanych do cięcia laserowego oraz dokładność prowadzenia strumienia, co wymaga odpowiedniego doświadczenia. Warto mieć świadomość, że laserowe cięcie znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku stali nierdzewnej, ale również trudnościeralnej, kwasoodpornej, czy żaroodpornej. Cięcie laserem wykorzystuje się także w przypadku obróbki aluminium.

Cięcie blachy laserem

Laserowe cięcie blach – przebieg procesu

Laserowe cięcie blach to proces składający się z trzech etapów, a mianowicie początku cięcia, cięcia właściwego oraz zakończenia cięcia. W sytuacji, gdy cięcie laserem ma swój początek przy brzegu blachy strumień gazu, który jest dostarczany do strefy cięcia z jednej strony powoduje usuwanie stopionego i utlenionego materiału na przeciwną stronę. Odmiennie sytuacja wygląda w przypadku, gdy cięcie rozpoczyna się w środku blach, ponieważ najpierw należy wydrążyć w niej otwór. Jest to o wiele trudniejsze, ponieważ zanim on powstanie stopiony materiał jest usuwany na tę samą stronę, z której napływa gaz. W procesie cięcia otwory mogą powstawać na trzy sposoby, a mianowicie przy wykorzystaniu metody ciągłej, impulsowej oraz pośredniej.

Wady i zalety laserowego cięcia blach

Najważniejszą zaletą cięcia blach laserem jest dokładność, ponieważ technologia ta umożliwia wycinanie dowolnych kształtów z dokładnością do 0,001 mm. Warto jednak podkreślić, że jest to również metoda wysoce powtarzalna, co sprawia, że doskonale sprawdza się przy produkcji na dużą skalę. Istotną zaletą jest także fakt, że maszyny dedykowane do cięcia blach laserem pracują w taki sposób, by z obrabianego materiału powstawało jak najmniej odpadów.

Cięcie blachy laserem

Do wad laserowego cięcia blach należy zaliczyć przede wszystkim wysokie koszty związane z zakupem maszyn umożliwiających przeprowadzenie tego procesu. Co więcej, specjalistyczny sprzęt muszą obsługiwać osoby posiadające odpowiednie doświadczenie, a co za tym idzie należy właściwie je wynagrodzić. Istotnym minusem są z pewnością również ograniczenia pod względem grubości stali, która może być cięta laserem. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku stali konstrukcyjnej możliwe jest cięcie materiału o grubości około 25 mm, a stal szlachetna może być obrabiana laserem do grubości jedynie około 20 mm.

Podsumowując należy stwierdzić, że cięcie blach laserem to metoda, która doskonale sprawdza się w przemyśle. Zawdzięcza to zarówno wydajności, jak i powtarzalności, czy dużej dokładności.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*