Zastosowanie glebogryzarki w ogrodzie

Glebogryzarka - Zastosowanie Przy Pracach w Ogrodzie

Glebogryzarka spalinowa to urządzenie, które najczęściej wykorzystywane jest do spulchniania gleby pod uprawę roślin. Niewiele osób jednak wie, że to urządzenie przydaje się także w wielu innych pracach w ogrodzie. Wystarczy dobrać odpowiednie akcesoria, które umożliwią wykonywanie licznych prac, bez konieczności kupowania osobnych, drogich urządzeń. Do czego służy glebogryzarka i jak stworzyć z podstawowego urządzenia sprzęt wielofunkcyjny? Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać zastosowanie glebogryzarki w ogrodzie!

Jak działa glebogryzarka ogrodowa?

Profesjonalne glebogryzarki wyposażone są w silnik zasilany benzyną bezołowiową. Zadaniem silnika urządzenia jest napędzanie umieszczonego w sprzęcie wału, do którego przymocowane są noże tnące i inne akcesoria. Podczas uruchamiania glebogryzarki, wał zaczyna się obracać, a wraz z nim w ruch zostają wprawione robocze elementy urządzenia.

Glebogryzarka – zastosowanie w pracach sezonowych

Poza podstawowymi nożami tnącymi, do glebogryzarki można dołączyć akcesoria, które pozwalają odblokować nowe funkcje urządzenia i wykorzystać sprzęt do licznych prac w ogrodzie. Wówczas glebogryzarka może zostać wykorzystana nie tylko przy sadzeniu roślin, ale także przy zakładaniu trawnika, oczyszczaniu podłoża, czy nawet przy odśnieżaniu podjazdu.

Akcesoria wysokiej jakości, które umożliwiają rozbudowanie urządzenia i nadanie mu nowych funkcji, produkowane są przez polskiego producenta Globstal. Wszystkie elementy do glebogryzarki malowane są proszkowo, dzięki czemu akcesoria są trwałe i zapewniają niezawodną pracę. Akcesoriami, jakie można dołączyć do glebogryzarek, są m.in.: aerator, wertykulator, kultywator, koła stalowe, grabie, obsypnik, czy wykopywaczka do warzyw. Do czego więc można używać glebogryzarki w zależności od wybranych akcesoriów?

#1 Spulchnianie gleby pod uprawę różnych roślin

Glebogryzarki najczęściej wykorzystywane są do spulchniania gleby. Wówczas noże tnące urządzenia rozdrabniają zbite podłoże, przygotowując je pod uprawę roślin. Aby jednak spulchnić glebę na większej głębokości, konieczne będzie dołączenie do sprzętu tzw. kultywatora, który umożliwia prace nawet na głębokości 20 centymetrów.

Przygotowanie gleby pod uprawę ułatwią także brona, które nie tylko spulchniają podłoże i rozdrabniają zbite bryły, ale także usuwają z niego chwasty. Uzupełnieniem prac może być spulchnienie grud i górek, które można wykonać przy użyciu dołączanego do glebogryzarki wału strunowego.

#2 Aeracja trawnika

W przypadku zakładania trawnika nie bez znaczenia jest zabieg aeracji. Wówczas można nie tylko rozluźnić strukturę gleby i zwiększyć przepływ składników odżywczych do źdźbeł, ale także wykonać napowietrzanie gleby, niezbędne do prawidłowego wzrostu murawy. Do wykonania aeracji należy zaopatrzyć się w aeratory – elementy z charakterystycznymi metalowymi haczykami.

sadzenie nasion

#3 Wertykulacja trawnika

Odpowiedni wzrost trawy zapewni także zabieg wertykulacji, który również może zostać wykonany przy użyciu glebogryzarki. Wystarczy uzupełnić urządzenie o wertykulator, którego zadaniem będzie pionowe nacinanie darni w celu zwiększenia przepływu wody, powietrza i składników odżywczych do murawy.

#4 Oczyszczanie i wyrównywanie gleby

Glebogryzarka to także świetna pomoc, gdy powierzchnia ogrodu jest nierówna lub mocno zanieczyszczona. Wyposażając sprzęt w grabie, można sprawnie rozprowadzić nadmiar ziemi lub oczyścić podłoże z zalegających resztek roślin, gałęzi czy liści. Do wyrównywania gleby można także wykorzystać wyposażoną w zęby zbierające i płaskownik wyrównujący równiarkę.

Aby dociążyć podłoże i docisnąć je do powierzchni, można wykorzystać walec ogrodowy. Urządzenie sprawdzi się także przy dosiewaniu trawy, dzięki czemu nasiona lepiej zagnieżdżają się w podłożu. Walec to także świetne rozwiązanie, gdy na powierzchni ogrodu pojawiły się górki powodowane przez krety.

#5 Zimowe odśnieżanie

Niewiele osób wie, że glebogryzarka może być wykorzystywana również zimową porą. Wystarczy wyposażyć urządzenie w pług do śniegu i gumowe koła, co umożliwi sprawne odśnieżanie podjazdu. Wówczas glebogryzarka staje się sprzętem całorocznym.

#6 Pielęgnacja roślin

Glebogryzarka to urządzenie, które można wykorzystać także do rozprowadzania nawozów i pielęgnacji roślin. Wyposażając sprzęt w pielnik, z łatwością można usunąć z podłoża chwasty, nie narażając przy tym korzeni warzyw lub kwiatów. Ponadto warto zainwestować w wykopywaczkę, która może okazać się niezbędna przy wykopywaniu warzyw bulwiastych.

#7 Sadzenie nowych roślin

Urządzenie można także wykorzystać do przygotowywania gleby pod uprawę nowych roślin. Poza wcześniej wspomnianym spulchnianiem podłoża, glebogryzarka może zostać wykorzystana do sadzenia nasion i cebulek. Wystarczy wyposażyć sprzęt w radełko lub znacznik, które uformują redliny w wybranych miejscach.

#8 Prace na wielu podłożach

Warto wiedzieć, że glebogryzarka może pracować na licznych podłożach. Podstawą jest jednak dobranie odpowiednich kół, które pracę tę umożliwią. Na ziemię lekką i niezbyt zbitą wystarczą koła typu jodełka, jednak do ciężkich i zbitych podłoży należy zamontować koła pociągowe łopatkowe. Zimą z kolei warto założyć koła gumowe, które zwiększają przyczepność urządzenia, co wpływa na wydajność glebogryzarki.

Glebogryzarka, czyli kilka narzędzi w jednym

Szerokie zastosowanie glebogryzarki umożliwia wykorzystanie urządzenia do prac w ogrodzie przez cały rok. Poza spełnianiem podstawowego zadania, jakim jest spulchnianie gleby, glebogryzarka może zostać wykorzystana także do pielęgnacji i sadzenia roślin, oraz przy uprawie i napowietrzaniu murawy. Co więcej, urządzenie może zostać dostosowane do odśnieżania podjazdu zimą, dzięki czemu glebogryzarka spełnia zadania kilku osobnych urządzeń. Aby więc zaoszczędzić na zakupie dodatkowych sprzętów, warto zaopatrzyć się w zdecydowanie tańsze akcesoria do glebogryzarki.