5 najważniejszych elementów świetnie urządzonej kuchni

Jak urządzić pomieszczenie kuchenne? Czy istnieje jeden spójny wzorzec idealnej kuchni? Jakie sprzęty powinny koniecznie znaleźć się w funkcjonalnej i stylowej przestrzeni?

Nie istnieje jeden ogólny wzorzec opisujący idealną kuchnię. Innej przestrzeni potrzebują osoby, które uwielbiają gotować, mają duże rodziny i codziennie przygotowują co najmniej kilka posiłków, innej natomiast młodzi ludzie raczący się głównie „gotowcami”. Bardzo istotna jest także kwestia samego miejsca: niektórzy preferują zamknięte pomieszczenia, inni – przestrzenie otwarte. Na koniec dochodzi jeszcze problem zagospodarowania pomieszczenia; miłośnicy nowinek technicznych będą potrzebowali więcej wolnej przestrzeni dla kolejnych nabywanych sprzętów. Aranżacja wnętrza może być zatem trudniejsza niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Meble – szafki stojące i wiszące

Liczba, wielkość i ustawienie szafek stojących i wiszących są w dużej mierze uzależnione od naszych zwyczajów zakupowych. Jeżeli w ciągu tygodnia nie robimy zakupów, a braki nadrabiamy w weekend, warto pomyśleć o stworzeniu miejsca na spiżarnię lub dużą szafę do przechowywania produktów.

Jeżeli już wiemy, jaka wielkość szafek nas interesuje, warto przyjrzeć się ofercie wykończeń. W modzie nadal są meble z połyskiem, tzn. szafki z lakierowanymi lub akrylowymi frontami. Polakierowane na wysoki połysk elementy nie tylko gwarantują nowoczesny wygląd pomieszczenia kuchennego, ale także rozświetlają wnętrze. Jednolite, gładkie powierzchnie uwydatnione przez brak uchwytów do mebli dają bardzo dobry efekt końcowy. Ciekawe propozycje wykończeń można znaleźć na stronie wior.pl. Równie dobrym pomysłem są powłoki akrylowe. Akryl, jak wiadomo, jest materiałem wodoodpornym i bardzo wytrzymałym, jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne. Zastosowanie takiego wykończenia jest zatem dobrym rozwiązaniem w przypadku aranżowania niewielkiego pomieszczenia kuchennego bądź powierzchni zamkniętych, w których zalecane jest dodatkowe rozświetlenie przestrzeni (źródło: http://dom.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1036219&title=Nowoczesna-kuchnia-dobrze-urzadzona&wid=16510963&smqbzticaid=113a04).

Meblowe akcesoria kuchenne powinny wpasować się w tendencję minimalistyczną – minimum zdobień, maksimum funkcjonalności.

Sprzęty AGD – lodówka, zlewozmywak i kuchenka

Lodówka, zlewozmywak i kuchenka są bez wątpienia najważniejszymi elementami wyposażenia kuchni. Aby pomieszczenie było w pełni funkcjonalne, warto zachować odpowiednie odległości między tymi urządzeniami. Najlepiej jest wykorzystać zasadę „trójkąta kuchennego”, w myśl której lodówka powinna być oddalona od zlewozmywaka o ok. 120-210 cm, zlewozmywak od kuchenki również o 120-210 cm, zaś lodówka od kuchenki o 120-270 cm. Jeżeli chcemy zachować funkcjonalność, a jednocześnie cenimy sobie elegancję i harmonię kompozycyjną, warto zastanowić się nad ewentualną zabudową sprzętów AGD.

Projektując kuchnię, nie zapominajmy o nadrzędnej zasadzie kompozycyjnej – mniej znaczy więcej.