Dotacje dla firm budowlanych w 2023 roku

Rynek budowlany w Polsce jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. W ostatnich latach, mimo pewnych kryzysów powodowanych przez inflację i pandemię, obserwuje się stały wzrost inwestycji w budownictwo mieszkaniowe, komercyjne i infrastrukturalne. To dobra wiadomość dla firm budowlanych, które mają szansę na rozwój i zwiększenie przychodów. W rozwinięciu działalności pomóc im mogą rządowe, samorządowe oraz unijne dotacje.

Dotacje krajowe dla firm budowlanych 2023

Jednym z najważniejszych źródeł dotacji dla firm budowlanych są programy rządowe. W 2023 roku przedsiębiorstwa skorzystać mogą z następujących propozycji:

1. Dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy

Jest to podstawowa dotacja, skierowana do osób, które chcą otworzyć działalność. Maksymalna kwota dotacji z PUP wynosi 6-krotność średniej krajowej (aktualnie około 42 tys. zł), niemniej jednak każdy urząd może wyznaczyć własny zakres dofinansowania. Dlatego też warto dokładnie sprawdzać informacje urzędowe. A na co można wykorzystać pozyskane środki? Zakres jest dość szeroki i obejmuje: zakup sprzętu, urządzeń oraz maszyn, zakup innych potrzebnych materiałów, adaptację lokalu na biuro, doradztwo prawne lub nawet działania marketingowo-reklamowe.

2. Program „Innowacje dla Środowiska”

Jest to nowy rządowy program wdrożony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest wykorzystywanie innowacyjnych technologii w ochronie środowiska, które przyczynią się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, w tym neutralności klimatycznej, zielonej transformacji gospodarki i zrównoważonego rozwoju
Wybrane przedsięwzięcia objęte dofinansowaniem będą spójne z zasadą DNSH (Do No Significant Harm), która odnosi się do 6 celów środowiskowych, czyli

  • łagodzenia zmian klimatu,
  • adaptacji do zmian klimatu,
  • zrównoważonego wykorzystywania i ochrony zasobów wodnych i morskich,
  • gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym zapobieganiu powstawaniu odpadów,
  • zapobieganiu i kontroli zanieczyszczeń powietrza, wody i ziemi,
  • ochrony i odbudowy bioróżnorodności i ekosystemów.

Beneficjentami mogą być wszyscy przedsiębiorcy (w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców), a pozyskane środki będą mogły zostać przeznaczone na inwestycje polegające na:

  • zwiększeniu mocy produkcyjnych, poprzez budowę linii technologicznej lub fabryki do produkcji innowacyjnych produktów, 
  • wdrożeniu nowej albo znacząco udoskonalonej technologii lub rozwiązania we własnej działalności.

Dotacje unijne dla firm budowlanych

Fundusze Europejskie to bogate źródło dotacji dla firm budowlanych. W 2023 roku dostępne są następujące programy unijne:

1. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (PO IR)

Program kierowany jest do przedsiębiorstw, które chcą inwestować w innowacje. Dotacje mogą być przeznaczone na badania i rozwój, wdrożenie nowych produktów i usług oraz na promocję. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85% kosztów kwalifikowanych.

2. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ)

Program skierowany jest do przedsiębiorstw, które realizują inwestycje w infrastrukturę. Dotacje mogą być przeznaczone na budowę i modernizację dróg, autostrad, kolei, portów, lotnisk, a także na inwestycje w ochronę środowiska. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85% kosztów kwalifikowanych.

Jak uzyskać dofinansowanie?

Aby uzyskać dofinansowanie, należy złożyć wniosek do odpowiedniej instytucji. Powinien on zawierać szczegółowy opis planowanej inwestycji oraz uzasadnienie jej słuszności. Wymogi formalne mogą różnić się w zależności od instytucji przyjmującej wnioski oraz samego programu.

Wyróżnić jednak można kilka elementów, które najprawdopodobniej będą wymagane w przypadku większości wniosków o dotację. Są to m.in.:

  • Biznesplan
  • Wycena inwestycji
  • Harmonogram inwestycji
  • Ewentualne zezwolenia i pozwolenia na realizację inwestycji
  • Proces ubiegania się o dofinansowanie może być czasochłonny i wymagający. Dlatego warto nie tylko wnikliwie podejść do tematu i uzbroić się w cierpliwość, ale także skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy, który pomoże przygotować wniosek i zwiększy szanse na uzyskanie dofinansowania.

Anna Kuleszewicz-Toborek

Fot. Mohamed_hassan, pixabay.com