Rura wentylacyjna. Gdzie kupić? Jaką wybrać?

Rura wentylacyjna

 

Jeśli rozpoczynasz budowę domu, musisz wziąć pod uwagę nie tylko wystrój wnętrz i rozkład pomieszczeń, ale też kwestie techniczne, takie jak plan instalacji wentylacyjnej. Wybór odpowiednich części do skonstruowania wentylacji ma zasadniczy wpływ na wydajność jej pracy. Sprawdź gdzie można kupić dobrej jakości części i jakie warto wybierać.

Jak działa wentylacja grawitacyjna

Zanim wybierzesz części do budowy instalacji, musisz wybrać odpowiedni system wentylacyjny: mechaniczny, wyporowy, mieszający, mechaniczny z odzyskiem ciepła, hybrydowy lub grawitacyjny. To właśnie ten ostatni typ wentylacji jest najbardziej rozpowszechniony w Polsce. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Opiera się na różnicy ciśnień między ciepłym powietrzem w pomieszczeniu a zimnym napływającym z zewnątrz np. po rozszczelnieniu okien. Wentylacja grawitacyjna jest tania, ponieważ nie pobiera energii elektrycznej, ale w sezonie letnim może funkcjonować znacznie słabiej niż w zimowym ze względu na to, że różnica temperatur jest zbyt mała. Niektórzy decydują się więc na zainstalowanie systemów hybrydowych lub mechanicznych.

Rury do wentylacji grawitacyjnej

Działanie grawitacji uzależnione jest nie tylko od warunków atmosferycznych czy też jakości rekuperatora, ale również od doboru odpowiednich części, czyli m.in. rur. Podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Pierwszy z nich to przekrój rury, powinien wynosić 14X14 lub 14X21 cm. Kolejna istotna kwestia to faktura rur. W przypadku wentylacji grawitacyjnej rury wentylacyjne powinny być gładkie, aby nie utrudniały przepływu powietrza i stawiały jak najmniejszy opór, natomiast w przypadku wentylacji mechanicznej można stosować wszystkie rodzaje rur. Nie bez znaczenia jest także kształt rur. Mamy trzy możliwości do wyboru: okrągłe, owalne lub kwadratowe. Rura wentylacyjna okrągła jest najczęściej wybierana przez inwestorów ze względu na łatwy montaż i mniejsze zużycie materiałów izolacyjnych. Pozostałe dwa rodzaje sprawiają więcej problemów przy montażu, ale za to pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie wolnej przestrzeni. Rury we wszystkich trzech kształtach można kupić u tego producenta: https://nasady-kominowe.pl/.

Co to jest rura Spiro i kiedy się ją stosuje

W sklepach można kupić rury wentylacyjne sztywne lub giętkie. W większości przypadków inwestorzy wybierają ten pierwszy rodzaj. Zapewnia największy przepływ powietrza przy najcichszej pracy. Największą zaletą części sztywnych jest jednak ich trwałość. Rury elastyczne, czyli Spiro, stosuje się raczej miejscowo, na krótszych odcinkach. Są znacznie mniej odporne na uszkodzenia niż rury sztywne.

Jakie rury do wentylacji grawitacyjnej warto wybierać

Trzeba zastanowić się również nad wyborem części z izolacją lub bez. Warstwa izolacji ma zapobiegać skraplaniu się pary wodnej, która mogłaby ściekać z powrotem do kratki wentylacyjnej, co z kolei prowadziłoby do rozwoju pleśni w pomieszczeniu. Powstawanie pary wodnej odbywa się w wyniku różnicy temperatur, dlatego rury z izolacją stosuje się przede wszystkim w nieogrzewanych pomieszczeniach.

Zakup rur do wentylacji przez Internet

Rury do wentylacji można kupić w profesjonalnych sklepach budowlanych lub przez Internet. Ta druga opcja ma wiele zalet. Można dokonać zakupu bezpośrednio na stronie producenta, a to oznacza, że nie trzeba płacić pośrednikom. Zyskujesz dostęp do profesjonalnych, rozbudowanych opisów na temat produktów, więc możesz dokładnie poznać ich specyfikację. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej porady sprzedawcy, istnieje możliwość skontaktowania się z pracownikami przez infolinię, dzięki temu można szybko uzyskać podpowiedź przy zakupie rur i innych części do budowy instalacji. Co więcej, wszystkie elementy przywiezie kurier, nie trzeba tracić czasu na jeżdżenie do sklepów, szukanie rzeczy na półkach i stanie w kolejkach. W Internecie można ponadto łatwo porównać ceny w różnych sklepach, by wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Nie warto szukać oszczędności przy wyborze części do wentylacji. To wieloletnia inwestycja, od której zależy wydajność całego systemu wentylacyjnego, a więc komfort i bezpieczeństwo domowników. Pamiętaj, że wszystkie potrzebne części możesz zamówić online.

Materiał partnera

Grafika: 652234, Pixabay