Jak przygotować system nawadniania?

Niedobory wody i susza wymuszają konieczność stosowania systemów nawadniania. To rozwiązanie zwiększa efektywność i wydajność prowadzenia upraw oraz pozwala na oszczędne gospodarowanie wodą. Sprawdź, czym jest system nawadniania i jakie ma zalety.

Czym jest system nawadniania?

System nawadniania to jedna z metod podlewania roślin. Opiera się na sieci połączonych rur oraz urządzeń deszczujących lub kroplujących. Instalacja rozprowadzona jest nad lub pod powierzchnią gruntu i podłączona do źródła wody (np. studnia, sieć wodociągowa). Wyposażenie systemu w sterownik, elektrozawory i czujniki umożliwia zautomatyzowanie działania systemu. Profesjonalne instalacje wymagają zastosowania filtrów oraz stacji uzdatniania wody do odżelaziania i oczyszczania jej z zanieczyszczeń.

Systemy nawadniania dzielą się na:

 • Nawadnianie kroplowe – odbywa się za pomocą takich urządzeń jak: taśma kroplująca, linia kroplująca lub indywidualnych kroplowniki. Woda jest precyzyjnie dostarczana do korzeni każdej rośliny w odpowiedniej dawce.
 • Nawadnianie zraszające (deszczowanie) – odbywa się za pomocą zraszaczy, które symulują naturalne opady deszczu, rozpylając wodę na określoną odległość. Najlepiej sprawdza się do nawadniania terenów trawiastych.

Zalety systemu nawadniania ogrodu i upraw

Stosowanie systemów nawadniania w uprawach i ogrodach przynosi wiele korzyści nie tylko dla wzrostu roślin, ale także ekonomicznych i ekologicznych. Najważniejsze zalety to:

 • zapewnienie optymalnej wilgotności podłoża dostosowanej do potrzeb konkretnych roślin (nawadnianie kroplujące),
 • równomierna dystrybucja wody na całym obszarze nawadniania,
 • minimalizowanie stresu roślin związanego z pozyskiwaniem wody w krytycznych momentach ich wzrostu,
 • zwiększenie efektywności i jakości plonowania,
 • ograniczenie zużycia wody,
 • mniejsze koszty produkcji,
 • ochrona zasobów naturalnych,
 • mniejsza podatność roślin na choroby oraz szkodniki,
 • możliwość fertygacji, czyli precyzyjnego dawkowania nawozów,
 • możliwość korygowania pH wody, np. utrzymania kwaśnego odczynu gleby, wymaganego przy uprawie borówki amerykańskiej,
 • ochrona przed przymrozkami,
 • uniezależnienie produkcji od anomalii pogodowych czy warunków glebowych.

Zastosowanie systemów automatycznego nawadniania

Systemy automatycznego nawadniania przeciwdziałają brakom wody, które wynikają z niedoboru opadów lub nierównomiernego ich rozkładu. Dlatego znajdują szeroki zakres zastosowania w rolnictwie, sadownictwie i utrzymaniu obszarów zieleni.

Systemy automatycznego nawadniania. Fot. Budmech.pl

W uprawach polowych systemy nawadniające są warunkiem opłacalności ich prowadzenia. Zapewniają roślinom odpowiednie warunki bytowania, ale także pozwalają zmniejszyć koszty produkcji. Bardzo często instalacje wyposażone są także w systemy do fertygacji, pozwalające na jednoczesne podawanie nawozów.

Systemy nawadniające stosowane są zwłaszcza w uprawach krzewów jagodowych. Rośliny te charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym i dużą wrażliwością na niedobory wody. Do nawadniania jagodników wykorzystuje się linie kroplujące lub taśmy kroplujące oraz systemy zraszające. W przypadku roślin wrażliwych na przymrozki (np. mini kiwi czy borówka amerykańska) niezbędny jest system ochrony antyprzymrozkowej w postaci zraszania nadkoronowego.

W sadach systemy nawadniania pełnią o wiele więcej funkcji niż tylko dostarczanie roślinom wody. Chronią przed wiosennymi przymrozkami (zraszacze antyprzymrozkowe) oraz przed upałami i poparzeniami owoców. Systemy nawadniania umożliwiają także przemywanie zasolonej gleby, szybkie uzupełnianie składników pokarmowych w trakcie długotrwałych opadów, a nawet oczyszczanie z pyłu.

Systemy nawadniania są niezbędną częścią pielęgnacji terenów zielonych. Stosowane są w przydomowych ogrodach, miejskich parkach czy na boiskach sportowych. Do nawadniania obszarów zieleni najczęściej stosuje się wynurzalne zraszacze oraz linie kroplujące. Coraz większą popularnością cieszy się również mikronawadnianie do podlewania roślin na balkonach i w ogrodach zimowych.

W przypadku upraw pod osłonami systemy nawadniające są jedynym źródłem wody. W zależności od rodzaju roślin, podłoża oraz techniki uprawy stosuje się linie kroplujące, indywidualne kroplowniki oraz mikrozraszacze. Instalacja nawadniania służy także do regulowania poziomu wilgotności i temperatury w szklarni. Najczęściej stosuje się również fertygację.

Wsparcie w realizacji systemu nawadniania – Budmech

Budmech od lat wspiera instalatorów, projektantów i hurtowników w budowaniu systemów nawadniania. Firma oferuje szeroki asortyment produktów do instalacji nawadniających wraz z kompleksowym zapleczem usług. Dostępne komponenty cechują się wysoką jakością i pochodzą od wiodących w branży producentów, takich jak: Azud, Bermad, Irritec, NaanDanJain, Palaplast, Priva, Rossi.

Firma Budmech zajmuje się również projektowaniem systemów odpowiadających indywidualnym potrzebom klienta. Przeprowadza audyty istniejących instalacji i je modernizuje, optymalizując ich działanie. Firma oferuje także nadzór projektowy nad realizacją inwestycji przez poleconych wykonawców. Pozostałe obszary działalności to dobór technologii uzdatniania wody oraz mieszalników nawozowych.

Firma Budmech to kompleksowe i niezawodne rozwiązania z zakresu technologii nawadniania.

artykuł sponsorowany