Spawanie metodą MAG – na czym polega? Odpowiadamy!

Spawanie metodą MIG/MAG to bardzo popularna metoda spawania, która ze względu na swoją uniwersalność jest wykorzystywana w wielu realizacjach. Spawanie MAG nieco różni się jednak od spawania MIG. Czym dokładnie i kiedy należy wybrać ten wariant? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Spawanie metodą MAG – na czym polega?

Spawanie metodą MAG to proces, który polega na łączeniu materiałów przy użyciu łuku elektrycznego jarzącego się między elektrodą przyjmującą postać drutu oraz materiałem poddawanym spawaniu w osłonie gazów aktywnych. Właśnie na to wskazuje nazwa metody, której rozwiniecie to Metal Active Gas. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się dwutlenek węgla albo mieszanki dwutlenku węgla z argonem.

Spawanie metodą MAG 135, bo również w taki sposób się ją określa, jest niezwykle popularne, bo wciąż – pomimo upływu lat – charakteryzuje się wysoką efektywnością i ma sporo do zaproponowania. Wprawiony spawacz będzie w stanie uzyskać spoiny dobrej jakości, jednocześnie uzyskując oszczędności na materiałach spawalniczych.

Czego potrzebujesz do spawania MAG? Postaw na dobry sprzęt

Spawanie metodą MAG jest bardzo rozpowszechnione. I nic w tym dziwnego. Migomat – jak zwykle określa się spawarkę do spawania MIG/MAG – może znaleźć zastosowanie w wielu różnych obszarach. Pozwoli na spawanie zróżnicowanych materiałów: od stali konstrukcyjnej do metali nieżelaznych. Oczywiście wraz z rozwojem technologii zmienia się również sprzęt, który trafia do dyspozycji ekspertów. 

Ich maszyny sprawdzają się zarówno w ręcznych, jak i zautomatyzowanych procesach spawania. Dzięki modułowej budowie możliwe staje się indywidualne dostosowanie systemu do unikalnych potrzeb konkretnego zakładu. Wdrożenie może wobec tego przynieść jeszcze większe korzyści i zyski dla całego przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z potencjału automatyzacji. 

Co ważne: bardzo wysoką moc i efektywność, jednocześnie pozwalając na ograniczenie zużycia materiałów i energii oferują nowoczesne spawarki MIG/MAG od Cloos.

Spawanie MIG a MAG – czym różnią się te metody?

W powszechnej świadomości metody spawania MIG i MAG bardzo często zlewają się w jedną całość. Bez wątpienia wynika to przede wszystkim z bardzo podobnego procesu i wykorzystania w tym celu tego samego urządzenia, czyli wspomnianego migomatu. 

Jest jednak pomiędzy nimi jedna kluczowa różnica, która wpływa również na obszar, w którym można je stosować. O ile, jak wspomnieliśmy, spawanie MAG odbywa się w osłonie gazów aktywnych, spawanie MIG (metoda 131) ma miejsce w osłonie gazów obojętnych (Metal Insert Gas). Zazwyczaj w tej roli wykorzystuje się hel lub argon. Reszta procesu wygląda tak samo, jak w przypadku metody MAG.

Gdzie stosuje się spawanie MAG, a gdzie MIG?

Połączony potencjał spawania MIG i MAG daje naprawdę olbrzymie możliwości. Metody mają jednak zastosowanie do różnych materiałów. Spawanie metodą MAG 135 sprawdza się w przypadku stali niestopowej, niskostopowej oraz wysokostopowej. 

MIG będzie skuteczny w spawaniu metali nieżelaznych, na przykład aluminium czy stali nierdzewnej. Łatwiej także o uzyskanie atrakcyjnie prezentującej się spoiny, co może być ważne w wielu procesach. Na szczęście, wybierając odpowiedni sprzęt, dokonanie wyboru nie będzie konieczne. 

Spawarka MIG/MAG poradzi sobie doskonale w różnych gałęziach przemysłu i zastosowaniach. Wdrażając odpowiedni model, będziesz w stanie zautomatyzować wiele zadań i uzyskać jeszcze wyższą efektywność procesów spawalniczych, także tych wymagających zastosowania zróżnicowanych metod.