Bakterie do oczyszczalni – na co warto się zdecydować?

Bakterie do oczyszczalni

Oczyszczalnie biologiczne to coraz powszechniej stosowane rozwiązania. Skutecznie usuwają one zanieczyszczenia, osady i niepożądane substancje chemiczne ze ścieków. Są również tanie w eksploatacji. Do prawidłowego działania potrzebują jednak bakterii. To właśnie one są bowiem odpowiedzialne za utylizację ścieków. Na jakie bakterie do oczyszczalni przydomowej warto się więc zdecydować?

Bakterie do oczyszczalni przydomowej – co na początek?

Żeby przydomowa oczyszczalnia spełniała swoją funkcję i działała bez zarzutu, potrzebuje osadu czynnego (złoża biologicznego, błony biologicznej). To nic innego jak kolonia bakterii, która żywi się resztkami organicznymi zawartymi w ściekach. W sprzyjających warunkach mikroorganizmy chętnie się namnażają i dobrze wykonują swoją pracę, czyli utylizują nieczystości.

Bakterie naturalnie bytują w ściekach, jednak niesprzyjające warunki mogą doprowadzić do obumarcia kolonii. Wówczas oczyszczalnia biologiczna przestaje pełnić swoją funkcję. Na szczęście, można temu przeciwdziałać. Wystarczy stosować odpowiednie bakterie do oczyszczalni przydomowej. To wysokiej jakości preparaty, które odznaczają się wysoką skutecznością działania. Na jakie konkretnie specyfiki warto się zdecydować?

Jeśli zbiornik został niedawno uruchomiony, warto użyć biopreparatów rozruchowych. Zawierają one optymalną ilość kultur bakterii, dzięki czemu osad biologiczny szybko się wytwarza. Pozwala to w błyskawiczny sposób rozpocząć proces oczyszczania ścieków. Niezastosowanie specyfików rozruchowych sprawia, że na początku oczyszczalnia będzie mniej skuteczna, gdyż naturalny proces wytwarzania się błony biologicznej jest wolniejszy.

Jakie bakterie do oczyszczalni biologicznej? Co sprawdzi się najlepiej?

Preparaty rozruchowe to niejedyne produkty, które można zastosować w oczyszczalniach biologicznych. Przy wyborze specyfiku warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się w przypadku każdego przydomowego zbiornika. Na rynku wyróżnić można dwie podstawowe kategorie produktów:

  • bakterie do osadników gnilnych – są przeznaczone do szamb ekologicznych oraz oczyszczalni drenażowych,
  • bakterie do oczyszczalni z napowietrzaniem – stosuje się je w reaktorach zbiorników biologicznych oraz poletkach rozsączających oczyszczalni drenażowych.

Bakterie do oczyszczalni występują w formie proszku, granulek i tabletek. To, na jaką opcję się zdecydujesz, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Wszystkie są wygodne w aplikacji – najczęściej wrzuca się je do rezerwuaru z wodą w toalecie lub bezpośrednio do oczyszczalni.

Kiedy koniecznie należy użyć bakterii do oczyszczalni biologicznych?

Opinie na temat, tego czy należy systematycznie używać bakterii do oczyszczalni, są podzielone. Jedni przekonują, że odpowiednio dobrany i prawidłowo zamontowany zbiornik nie wymaga żadnej ingerencji. Inni twierdzą, że regularne dozowanie preparatów jest konieczne do prawidłowej pracy oczyszczalni. Wyróżnić można jednak kilka sytuacji, w których zastosowanie specyfików ma uzasadnienie. Kultury bakterii warto uzupełnić, gdy:

  • nastąpi przerwa w dopływie ścieków, związana np. z wakacyjnym wyjazdem,
  • do zbiornika będą trafiać duże ilości detergentów, np. w związku z generalnymi porządkami,
  • do oczyszczalni przedostaną się duże ilości wody,
  • nastąpi przerwa w napowietrzaniu zbiornika, wiążąca się np. z awarią zasilania lub usterką kompresora,
  • do zbiornika będą trafiać duże ilości tłustych ścieków, które mogą osadzać się w rurach kanalizacyjnych i elementach konstrukcyjnych oczyszczalni,
  • dojdzie do gwałtownego spadku temperatury – może to doprowadzić do obumarcia kultur bakterii.

Bakterie do przydomowej oczyszczalni to proste w użyciu specyfiki, które sprawią, że zbiornik będzie spełniał swoje zadanie i funkcjonował bez zarzutu. Stymulują bowiem rozwój kultur bakterii. Dodatkowo zabezpieczają instalację przed powstawaniem zatorów. Nic więc dziwnego, że są coraz chętniej stosowanymi produktami.

Artykuł sponsorowany