Gdzie szukać oszczędności prowadząc firmę?

Stół biurowy

Każda osoba mająca własną działalność prędzej czy później zacznie zastanawiać się nad tym, gdzie szukać oszczędności, by w firmowej kasie zostały dodatkowe środki. Przedstawiamy 5 pomysłów na to jak obniżyć wydatki i zyskać nadwyżkę finansową, którą później będziemy mogli przeznaczyć na reklamę (ta jak wiadomo jest dźwignią handlu) lub na rozwój naszego przedsiębiorstwa

Zacznij od…drobiazgów

Pamiętaj, że szukanie tego na czym można zaoszczędzić warto zacząć od własnego podwórka i od uważnego przyjrzenia się temu, który obszar działania firmy generuje największe koszty. Przeanalizuj swoje dotychczasowe wydatki związane z prowadzeniem biznesu (i ich wysokość) i zastanów się nad tym, które z nich Ci się opłaciły, które były konieczne, a które z nich są zupełnie niepotrzebne lub okazały się nietrafioną inwestycją. Zaoszczędzić możesz m.in. na materiałach biurowych (te warto kupować w hurtowniach i brać na nie fakturę), na sprzęcie elektronicznym (tu możesz rozważyć dzierżawę chociażby drukarki zamiast jej zakupu lub zakup energooszczędnego sprzętu), na maszynach i urządzeniach potrzebnych do codziennej pracy (dotyczy to głównie branż związanych z produkcją i wytwarzaniem surowców, w takim przypadku możemy wziąć pod uwagę kupno używanego sprzętu, zakup takowego przez Internet lub na aukcji komorniczej).

Pomyśl także o optymalizacji przestrzeni biurowej, oraz zagwarantuj sobie komfort pracy dzięki tradycyjnym zabiegom. Np. zamiast inwestować w odświeżacz powietrza, czy system wentylacji, postaraj się o rośliny do biura, która zapewnią czyste powietrze i będą doskonale prezentującym się elementem dekoracyjnym.

Wskazówka!

Wbrew twierdzeniu, że oszczędzać można na wszystkim nie zachęcamy do aż tak drastycznego cięcia kosztów. W prowadzeniu biznesu szukanie oszczędności powinno mieć zdroworozsądkowy charakter, gdyż jedynym podmiotem, który może skorzystać na tym, że zaczniemy wzbraniać się przed wydaniem każdej złotówki jest….nasza konkurencja.

Kontaktuj się online z klientami

To pozwoli nam na poczynienie znacznych oszczędności związanych z zastąpieniem kontaktów „twarzą w twarz” tymi w formie online, lecz również da nam możliwość zaprezentowania się jako osoby otwarte na nowości i zaprzyjaźnione z nowymi technologiami, co jest szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku różnego rodzaju startupów. Nie namawiamy tu jednak do całkowitej rezygnacji z tradycyjnych form kontaktu, gdyż jak wiadomo w każdym biznesie relacje czy to z klientami czy z kontrahentami to rzecz niezwykle istotna (dlatego warto zadbać o ich jakość i o to, by niezależnie od formy w jakiej je nawiązujemy miały one długofalowy charakter). Co więcej, dzięki nowym technologiom zyskujemy szansę dotarcia do tych klientów z którymi nie mamy okazji spotkać się osobiście. Prowadząc biznes warto być tam, gdzie są Twoi klienci, a Ci coraz częściej wybierają nowoczesne formy kontaktu.

Przyjrzyj się swojemu działowi IT

Dowiedz się (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś) z jakiego oprogramowania korzystają Twoi pracownicy i upewnij się, że zastosowane rozwiązania informatyczne istotnie przyczyniają się do usprawnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa. Może się zdarzyć, że „wielość zastosowanych w firmie rozwiązań w rzeczywistości zamiast pomagać w organizacji pracy, utrudnia jej przebieg i spowalnia istotne z biznesowego punktu widzenia procesy. Dlatego jedną z kwestii, którą powinnyśmy rozważyć szukając oszczędności w firmie jest weryfikacja środowiska pracy. Tym, co wpływa na efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest m.in. spójne środowisko komputerowe i ograniczenie ilości stosowanych aplikacji. Jeśli nie potrzebujesz rozbudowanego działu IT zamiast zatrudniania szeregu specjalistów możesz podpisać umowę serwisową, a drogie oprogramowanie zastąpić tym bezpłatnym”.

Przekonaj się do chmury

Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania obniżysz koszty związane z budową infrastruktury informatycznej w przedsiębiorstwie. Chmura to również wygodny, a przy tym jeden z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania dokumentów i innych ważnych dla nas plików, dzięki czemu zyskujemy pewność, że to czego potrzebujemy będziemy mieć zawsze „pod ręką”. Ponadto chmura pozwala nam na darmowe przechowywanie danych do których o ile tylko jesteśmy zalogowani do sieci możemy mieć dostęp z każdego miejsca i o każdej porze. Z uwagi na bezpieczeństwo wspomnianego już rozwiązania korzystając z niego minimalizujemy również ryzyko związane z atakiem hakerów i z ewentualnymi kosztami, które będziemy musieli ponieść chcąc zniwelować skutki cyberataku.

Postaw na pracę zdalną

Jeśli charakter prowadzonej przez Ciebie działalności tego nie wyklucza rozważ pracę zdalną. Pozwoli Ci to zaoszczędzić na wynajmie lokalu, a Twoi pracownicy będą mogli wykonywać swoje obowiązki w bardziej komfortowych warunkach, gdyż nie będą „przywiązani do biurka”. W dzisiejszych czasach na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej firm, gdyż zyskują na nim obie strony.

Uwaga!

Pamiętaj, że uniwersalny sposób na zmniejszenie firmowych wydatków nie istnieje. Wszystko zależy bowiem od tego jaką działalność prowadzimy, ilu pracowników zatrudniamy i jakie mamy realne możliwości cięcia kosztów. Te zaś warto przedyskutować z resztą zespołu, by nie okazało się, że poczynione przez nas oszczędności mają jedynie iluzoryczny charakter.

Przytoczone rady sprawdzą się zarówno w przypadku początkujących przedsiębiorców stawiających swoje pierwsze kroki na rynku, jak i tych, którzy znają już rządzące nim prawa i reguły.

Niezależnie od tego, czym się zajmujesz i jak długo istnieje Twoja firma szukanie oszczędności to praktyka, którą może zastosować praktycznie każdy przedsiębiorca. Kluczem do sukcesu jest to, by nie dokonywać ich za wszelką cenę, powinny mieć one bowiem przemyślany i dopasowany do naszego biznesu charakter. Pamiętaj, że kalkulacje, słupki i wykresy nie zastąpią zdrowego rozsądku i…biznesowej intuicji.