Wąż ogrodowy – czym się kierować przy zakupie?

Wąż ogrodowy

Co prawda śnieg i zimowa aura jeszcze całkowicie nas nie opuściły, ale powoli zaczynamy myśleć o wiośnie i przygotowywać się do prac ogrodniczych.

W okresie zimowym nie tylko projektujemy nasz ogród i zastanawiamy się nad zmianami w nasadzeniach, ale robimy remanent narzędzi ogrodniczych, które będą nam niezbędne podczas pracy. Każdy szanujący się ogrodnik doskonale wie, jaki powinien mieć warsztat i z reguły wszystkie podstawowe narzędzia ma już zgromadzone. Zawsze jednak warto coś dokupić, zmienić lub zastąpić zniszczone narzędzie nowym.

Jednym z podstawowych narzędzi, niezbędnych w ogrodzie, jest wąż ogrodowy. W niewielkich przydomowych ogródkach wystarczy konewka, ale każdy większy ogród lub działka wymagają węża ogrodowego do podlewania roślin, a czasami przyda się on do zmywania powierzchni np. tarasu lub kostki brukowej, napełnienia basenu lub umycia samochodu. Warto więc wybrać narzędzie, które posłuży nam przez lata.

Rodzaje węży ogrodowych

Węże ogrodowe można podzielić na cztery grupy. Są to:

  • Węże zwijane ręcznie – najczęściej spotykane w ogrodach o niewielkiej powierzchni; są zwijane i rozwijanie ręcznie – co w przypadku węży dłuższych może być uciążliwe.
  • Węże zwijane na bębnie są często mocowanym do ściany; wąż jest rozwijany i zwijany za pomocą specjalnej korbki; dodatkowym atutem jest rolka prowadząca, przez którą wąż się przetacza, co umożliwia jego precyzyjne umieszczenie na bębnie.
  • Węże na wózkach są najwygodniejsze w obsłudze. Dzięki specjalnym dużym kołom wózka wąż jest bez wysiłku transportowany w dowolne miejsce w ogrodzie. Wózki często posiadają automatyczne zwijacze umożliwiające równomierne ułożenie węża, tym samym zapobiegają powstawaniu zagięć.
  • Wąż rozciągliwy wydłuża się pod wpływem płynącej wody. Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, jest poręczny i idealny w dużych ogrodach.

Prawidłowa długość węża ogrodowego

Najważniejszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze węża ogrodowego, jest jego długość. W sklepach i marketach dostępne są węże od 7,5 do 50 m. Jak obliczyć długość najbardziej odpowiedniego do naszego ogrodu? Musi on sięgać od źródła wody do najdalszego fragmentu ogrodu, a dodatkowo warto dodać 1-2 m, by wąż mógł omijać napotkane przeszkody. Jeśli kupiliśmy wąż za krótki, można połączyć dwa albo trzy za pomocą tzw. złączki.

Średnica węża ogrodowego

Wybór średnicy węża jest uzależniony od jego długości. Ciśnienie wody jest większe w wężach krótszych. Jeśli mamy duży ogród i zakupiliśmy długi wąż, jego średnica musi być większa. W końcu woda ma dłuższą drogę do przebycia. Standardowe węże mają średnicę 12,5 mm i idealnie sprawdzają się w małych i średnich ogrodach. Na większych powierzchniach używane są węże o średnicy 19 mm. Można też kupić takie o średnicy 25 mm, a nawet 32 mm.

Wąż ogrodowy – z jakiego materiału?

Przy zakupie węża ogrodowego bardzo często kierujemy się ceną. Nie jest to właściwe, bo często produkt najtańszy szybko się psuje i wydajemy dodatkowe pieniądze na zakup kolejnego. Jeśli jednak to kryterium jest najważniejsze, to najtańsze są węże z tworzywa sztucznego PCW. Lepszej jakości są węże ze sztucznego kauczuku EPDM. Jednak prawdziwi miłośnicy ogrodów wybiorą wąż wielowarstwowy, wzmocniony włóknami sztucznymi lub poliestrowymi. Ile powinno być warstw? Przynajmniej dwie, trzy, a jeszcze lepiej cztery, pięć. Kupując taki profesjonalny wąż mamy pewność, że się podczas składania nie złamie lub w inny sposób nie uszkodzi. Zresztą, wzmocnienia mają właśnie przeciwdziałać skręceniom i załamaniom. Dodatkowo, profesjonalne węże wielowarstwowe są odporne na niską i wysoką temperaturę, działanie promieni UV, a nawet mróz. Produkt ma 15-letnią gwarancję.

Akcesoria do węża ogrodowego

Podlewanie ogrodu można sobie ułatwić wybierając nie tylko dobrej jakości wąż, ale i dodatkowe akcesoria. Niezbędne wręcz są: przyłącze kranowe, końcówka zraszająca, pistolet zraszający, złączki, wieszak ścienny do przechowywania węża ogrodowego, a także sterownik nawadniana.

Przechowywanie węża ogrodowego

Nawet najlepsze narzędzie może się popsuć, jeśli nie jest właściwie przechowywane. To dotyczy również węża ogrodowego. Za każdym razem, po zakończeniu podlewania, powinien być on osuszony i prawidłowo zwinięty. Po zakończeniu sezonu wąż ogrodowy należy starannie obejrzeć pod kątem ewentualnych pęknięć lub innych uszkodzeń. Następnie trzeba usunąć nagromadzone zanieczyszczenia specjalnym środkiem dostępnym w sklepach ogrodniczych. Zakonserwowany sprzęt najlepiej przechowywać na bębnie, wózku lub wieszaku ściennym. Takie przechowywanie daje pewność, że w sezonie letnim sprzęt będzie sprawny i gotowy do pracy.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. TheOtherKev, Pixabay