Wynajem czy kupno lokalu użytkowego? Co jest bardziej opłacalne?

Prowadzenie biznesu, oczywiście w zależności od branży, wymaga posiadanie stacjonarnej lokalizacji. To natomiast stawia problem jakim jest kupno lokalu użytkowego lub jego wynajem. Jednak kiedy warto taki lokal kupić, a kiedy wynająć? Na to postaramy się odpowiedzieć.

Wynajem lokalu użytkowego – czy warto?

Temat wynajmu lokalu przez wiele lat dorobił się wielu mitów, a szczególnie, że ten rodzaj nabycia lokalu jest bardzo niekorzystny. Prawda jednak wygląda całkiem inaczej, ponieważ przemyślany wynajem lokalu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Szczególnie ma to znaczenie jeśli lokalizacja lokalu użytkowego jest bardzo dobra pod względem konkretnej branży, jednak w okolicy nie ma dostępnych lokali do kupna. Mowa tutaj o lokalach np. w galeriach handlowych, gdzie wynajem lokalu jest często jest jedyną możliwą opcją, jednak dającą duże możliwości przyciągnięcia klientów.

Zaletą wynajmu lokalu jest również mniejszy koszt inwestycji, co ma ogromne znaczenie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Gdzie na początku każdej działalności możliwości finansowe są bardzo ograniczone. Dodatkowo mnogość różnych inwestycji powoduje, że również zdolność kredytowa nie jest wystarczająca. Natomiast zakup lokalu użytkowego wiąże się z dużą inwestycją lub duża zdolnością kredytową, które umożliwi realizację inwestycji. Kolejną zaletą wynajmu lokalu użytkowego jest szeroki wybór ofert na rynku, który umożliwia przy zachowaniu niskich kosztów, dostosowanie lokalu do charakteru konkretnej działalności.

Kupno lokalu usługowego: czy warto?

Kupno lokalu użytkowego jest bardzo często, dużą inwestycją i równie często jedną z trudniejszych decyzji. Jest to bowiem związane z wielkością inwestycji, jaką jest zakup odpowiedniego lokalu. Biorąc pod uwagę wysokość czynszu w dobrych lokalizacjach lub odpowiednich lokali, bardzo często jest taka sama jak rata kredyt, bądź wyższa. Co w ostatecznym rozrachunku może prowadzić do oszczędności w długoterminowym planie.

Zakup lokalu jednak niesie za sobą jeszcze kilka ważnych zalet, a mianowicie zakupiony lokal jest własnością z której nikt nie może nas eksmitować. Wynajem lokalu wiąże się z ryzykiem, że  w okresie najlepszego okresu działalności, właściciel lokalu rozwiąże umowę z najemcą. Zakup lokalu takie ryzyko eliminuje całkowicie. Kolejną zaletą zakupu lokalu jest bezpieczne lokowanie kapitału. Inwestycja w własny lokal, to inwestycja bezstratna, a w długoterminowym planie przynoszącym tylko zyski.

Dodatkowo zakup lokalu daje możliwość jego odpowiedniego dostosowania lub wybór wygodnej lokalizacji. Tutaj w zależności od prowadzonej działalności lokal musi posiadać odpowiednią powierzchnię, odpowiedni dojazd lub wyposażenie.

Wiele korzyści można zyskać nawet w przypadku zakupu lokalu do celów inwestycyjnych. Wynajem powierzchni użytkowych jest bardzo dobrym interesem, który umożliwia szybki zwrot inwestycji. Oczywiście ważne tutaj jest znalezienie rzetelnego najemcy, który nie tylko będzie chętny na podpisanie umowy długoterminowej, ale również będzie dbał o lokal. Najważniejszym aspektem podczas wynajmu lokalu, systematyczne wywiązywanie się z umowy przez najemcę. To pozwoli na generowanie zysków bez kłopotów związanych z rozwiązywania problemów związanych z wynajmem.

Wynajem lokali użytkowych również posiada bardzo ważną zalet, że nie trzeba urządzać przestrzeni użytkowej. Bo ona jest aranżowana przez najemcę, według swoich własnych potrzeb. Dzięki czemu remonty lokali użytkowych, są z reguły bardzo szybkie i niskobudżetowe.

Decyzja zakupu lokalu użytkowego jest ważną decyzją biznesową  i warto ją dobrze przeanalizować. Warto również wziąć wiele aspektów pod uwagę, a jednym z nich są możliwości finansowe oraz nasze potrzeby. Mimo, że zakup lokalu użytkowego jest dużą inwestycją, to jej największa zaletą jest możliwość zysku nawet w przypadku zakończenia działalności. Zakupiony lokal dalej pozostaje nasza własnością i możemy go wynająć lub sprzedać na rynku wtórnym. Co w takim przypadku jest „wyciągnięciem” zainwestowanego kapitału.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna lokalu?

Mając na uwadze rentowność lokalu użytkowego pod względem prowadzenia własnej działalności lub w celu inwestycyjnym, należy wziąć pod uwagę: lokalizację lokalu, powierzchnię, ruch pieszych, dojazd, miejsca parkingowe oraz ekspozycje lokalu. Dlatego podczas zakupu lokalu warto zwrócić uwagę na te elementy. To pozwoli na uzyskanie największej stopy zwrotu inwestycji.

Bardzo ważny jest również kształt powierzchni oraz możliwość jej podzielenia na kilka mniejszych. W takim przypadku kupując jeden większy lokal, możemy wydzielić kilka mniejszych lokali, które można wynająć. Daje to możliwość zwiększenia rentowności i czerpania większego zysku.

Lokal kupić na firmę czy prywatnie?

Bardzo często można się spotkać z pytaniem: czy kupić na firmę czy prywatnie. I tutaj skłaniamy się kupna tzw. „na firmę”, jednak często nie jest to dobry wybór. Kupując lokal na firmę, włączamy go do ewidencji środków trwałych, a zyskane wpływy zaliczane są do przychodów firmy. Przez to często nie jest to dobrym rozwiązaniem. Jednak warto pamiętać o wyjątkach, gdzie głównym celem prowadzenia działalności jest właśnie wynajem lokali. Dodatkowo zakupiony lokal, który jest włączony do kapitału firmy, jest zagrożony w przypadku upadłości. Kupując lokal prywatnie inwestujemy kapitał z którego możemy czerpać korzyści nawet po zakończeniu prowadzenia działalności. Dodatkowo taki lokal podlega prawom spadkowym, przez co rodzina może liczyć na spadek.

Z uwagi na zawiłość prawa i mnogość wielu rozwiązań, warto skonsultować się z deweloperem, który bardzo często doradza dobre rozwiązania, biorąc pod uwagę charakter naszej działalności lub cel zakupu.  

Artykuł sponsorowany

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*