Modernizacje w zakresie energooszczędności – oto przykłady przedsiębiorstw, które zainwestowały
i oszczędzają

Modernizacje w zakresie energooszczędności

Kryzys energetyczny to przede wszystkim konieczność przeprowadzenia rewizji w kwestii wydatków na energię oraz zużycia zasobów. Problem dotyczy wszystkich – organizacji wytwarzających energię oraz jej odbiorców – niezależnie od statusu przedsiębiorcy czy klienta końcowego. Każdy poszukuje rozwiązań skutkujących zmniejszeniem kosztów oraz minimalizacją strat. Zyskuje również środowisko.  

Wg ekspertów tegoroczny kryzys energetyczny jest potęgowany efektem pandemii i wojny w Ukrainie. Rosja jest ogromnym producentem i eksporterem energii. Skalę omawianego kryzysu podkreśla fakt, że „zielony kraj Europy”, czyli Niemcy, reaktywował węgiel do produkcji energii elektrycznej. Wg danych GUS: gaz, prąd oraz węgiel podrożały aż o 40,3% w stosunku do ubiegłego roku. Od 20 lat nie odnotowywano w Polsce tak ogromnych podwyżek. W związku z tym należy pilnie szukać oszczędności, a te w pierwszej kolejności znajdują zastosowanie w redukcjach, następnie w inwestycjach jako aspekcie długofalowym. To z kolei koresponduje ze strategią i wizją większości przedsiębiorstw, które modernizacje uwzględniły w celach na najbliższy czas. Rzecz w tym, że ten czas nadszedł. Większość musi dokonać inwestycji w odpowiednie technologie i systemy, które zwrócą się stopniowo poprzez niższe rachunki.

Dobrze przygotowany zakres modernizacji gwarantuje realizację zamierzeń – w tym m. in. oszczędności. Na tym procesie również można zaoszczędzić wybierając profesjonalne doradztwo, które zaprezentuje pełne spektrum opcji pozwalających wybrać najkorzystniejsze. Czas gra kluczową rolę – nie tylko z powodu kryzysu energetycznego, zmiany w podejściu do energii są istotne także w punktu widzenia ochrony środowiska. Im szybciej przedsiębiorstwo podejdzie do modernizacji – tym szybciej zmaterializują się jej kluczowe efekty, czyli także oszczędności. Lżejsze rachunki przyniosą również inwestycje w Odnawialne Źródła Energii (OZE), czyli naturalne alternatywy dla paliw kopalnych. Co jeszcze „pozostaje w grze” dla przedsiębiorstw energetycznych, przedsiębiorców, samorządów czy klientów końcowych? W tym artykule prezentujemy fakty o wykorzystaniu OZE oraz modernizacjach w różnych strefach i skali.

Modernizacje w zakładach przemysłowych wytwarzających energię

Kogeneracja to przyszłość zielonej transformacji energetycznej, która przyniesie ulgę środowisku i portfelom. Oto trzy przykłady przedsiębiorstw, które aktywnie korzystają z zasobów nowoczesnej wiedzy i technologii sprzyjającej środowisku:

• Elektrociepłownia „Łąkowa” w Grudziądzu napędzana słomą

Nowy kocioł biomasowy wytwarza parę o temperaturze 460°C i ciśnieniu 42 bar. Tamtejszą biomasą jest luźna słoma, czyli odpad z produkcji rolnej, który znalazł zastosowanie w energetyce. Dzięki nowoczesnej technologii udało się zmniejszyć zużycie węgla kamiennego o 20% i wartość ta wzrośnie, ponieważ elektrownia deklaruje rozbudowę infrastruktury o nowy kocioł biomasowy wraz z instalacją do spalania RDF (z ang. Refuse Derived Fuel – paliwo z odpadów), dzięki czemu proporcje spalania węgla i biomasy będą równe, tj. 50 – 50 jeszcze przed końcem roku 2025.

• Łomża stawia na biomasę drzewną z układem odzysku ciepła ze spalin

Nowy kocioł wodny o mocy 12,5 MW, który powstał w ciepłowni miejskiej w Łomży wykorzystuje biomasę drzewną jako paliwo, co znacząco przyczynia się do redukcji dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery. Kocioł ten będzie pracował samodzielnie latem i zimą wspólnie z kotłami WR-25, co pozwoli na całkowite uniezależnienie się eksploatacji sieci od prac remontowych i wyeliminuje przerwy w dostawach ogrzewania.

• Kogeneracja w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Mińsku Mazowieckim

Przedsiębiorstwo postawiło na jednostkę wytwórczą opartą na dwóch nowoczesnych gazowych blokach kogeneracyjnych. Nowy obiekt zasila to 40-tysięczne miasto w ekologiczną energię. Szacowany roczny spadek emisji wynosi co najmniej 35 053,40 ton równoważnika CO2/rok. Natomiast zmniejszenie zużycia energii pierwotnej wyniesie co najmniej 113 724,00 GJ/rok. Korzyścią jest niewątpliwie pozytywne oddziaływanie na poprawę środowiska – zastąpi ona dużą część produkcji energii cieplnej wytwarzanej obecnie w 96% z paliwa węglowego.

Modernizacje w zakładach przemysłowych wytwarzających energię rozpoczynają łańcuch zielonej energii, którą warto racjonalnie pokierować dalej. Eksperci prezentują gotowe koncepcje na inteligentne i uzasadnione zarządzanie zasobami w obliczu globalnego kryzysu energetycznego. Warto przypomnieć, że tylko kolektywna odpowiedzialność zapewni równowagę między ludźmi, a klimatem.

Kolejnym krokiem w modernizacji może być termomodernizacja. Ma ona na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną obiektu. W praktyce jest to również szereg czynności skalowanych w kontekście potrzeb odbiorców energii. Niezależnie od stopnia zaangażowania w zagadnienia techniczne termomodernizacji każdy może przyczynić się do redukcji zasobów: energii elektrycznej, wody oraz paliw. Modernizacja zaś jest kluczowa również w strefie nawyków konsumenckich – tu potencjału upatruje Maciej Bernard, Kierownik ds. Konsultingu Środowiskowego w SAFEGE Polska:

„Pamiętajmy, że postawy proekologiczne są coraz częściej weryfikowane, staje się to standardem, a skala rośnie w oczach. Możemy być pewni, że od ochrony środowiska nie da się uciec, ale dla porządku warto zmienić sposób myślenia. My jesteśmy środowiskiem, więc chroniąc je – chronimy i siebie.”

Więcej przykładów modernizacji mających za cel zmniejszenie opłat i oszczędność ekosystemu

• Termomodernizacje

Termomodernizacja pozwala na realną energooszczędność. Poprzez poprawę wydajności systemów ogrzewania budynków przez zwiększenie ich efektywności termoizolacyjnej. Przekonały się o tym władze miasta Zgierz, które poddały termomodernizacji dwadzieścia jeden budynków oświatowych w mieście oraz Uniwersytet Szczeciński, który wykonał termomodernizację swego kampusu – co przyczyniło się do zwiększenia efektywności energetycznej oraz redukcji emisji CO2 do atmosfery. Kolejnym przykładem jest gmina Opalenica i termomodernizacja, której poddano siedem budynków użyteczności publicznej.

• Instalacje fotowoltaiczne 

Jak podało w lutym 2022 Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie, gdzie znajduje się szereg zaawansowanych systemów odzyskiwania energii: 

„Bilans energetyczny Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego za 2021 rok wskazuje, że w skali roku Spółka wyprodukowała więcej energii elektrycznej niż jej zużyła. Produkcja energii wyniosła 11 514 MWh, a zużycie 11 181 MWh. Dzięki realizowanym inwestycjom i budowie kolejnych instalacji osiągnięty wynik w przyszłości będzie jeszcze lepszy.”

W ramach projektu ”Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego” wykonano w Krośnie modernizację i rozbudowę części mechanicznej i biologicznej instalacji mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów i budowę punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Dzięki tej inwestycji zakład zrobił wielki krok do uzyskania pełni niezależności energetycznej.

Przykłady realizacji fotowoltaicznych, które się zwracają można mnożyć – np. nowopowstały budynek biurowy Nadleśnictwa Sulechów wyposażony został we własne instalacje fotowoltaiczne, by uzyskać status niezależnego energetycznie. Na systemy energii odnawialnej postawiły także powiaty buski i pińczowski, instalując je na budynkach oświatowych, użyteczności publicznej i domach prywatnych na swym terenie. Kolejnym przykładem ekologicznego przedsięwzięcia związanego z fotowoltaiką na dużą skalę jest zaprojektowanie i wykonawstwo instalacji fotowoltaicznych na terenie aż siedmiu zakładów i obiektów Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.

• Woda lodowa zamiast groźnych dla środowiska freonów

System wody lodowej jest tańszą w utrzymaniu i naturalną konkurencją dla freonów. „Woda lodowa” w rzeczywistości jest bardzo zimną wodą, która płynie w specjalnie dostosowanej instalacji, następnie schładza pomieszczenia poprzez klimatyzatory. Układy chłodzące bazujące na tej substancji są znacznie mniej obciążające dla środowiska niż ich odpowiedniki oparte na freonach. Takie rozwiązanie wykorzystano podczas budowy nowego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.

Przedsiębiorstwa przemysłowe i samorządy coraz częściej modernizują swoje przestrzenie i arterie, co zwłaszcza obecnie w obliczu kryzysu jest konieczne. Zmiany dotyczą m. in. wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne i nowoczesne technologie (np. LED). Kolejnym z rozwiązań jest budownictwo pasywne, czyli obiekty wymagające i pochłaniające znacznie mniej energii i zasobów niż tradycyjne (jak np. Szkoła Podstawowa w Siechnicach). Pewne jest, że klienci końcowi oraz organizacje, które nie będą zwlekać z inwestycjami w proekologiczne i generujące oszczędności rozwiązania lżej odczują skutki kryzysu energetycznego, który, póki co nie ma daty końcowej. 

Wszystkie wymienione realizacje nadzorowali Eksperci SAFEGE Polska.