Dom z podpiwniczeniem – czy to się opłaca?

gwarancja na dach

Jeszcze kilkanaście lat temu praktycznie wszystkie domy miały podpiwniczenie. To był standard. Taki był styl i konieczność budowania. Było kilka przyczyn tego stanu rzeczy. Przede wszystkim na rynku nie było dobrej jakości materiałów izolacyjnych. W piwnicy umieszczano kocioł grzewczy, składowano węgiel i drewno, umieszczano dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Podwyższenie budynku miało też chronić przed ewentualnym zalaniem. Obecnie, wszystkie przyczyny dla których budowano domy z podpiwniczeniem, straciły na zasadności. Rozwój nowoczesnych technologii budowania, funkcjonowanie na rynku materiałów o bardzo wysokich parametrach umożliwia usytuowanie budynku praktycznie bezpośrednio na gruncie. Czy więc są jakieś argumenty przemawiające nad zasadnością budowy z podpiwniczeniem?

Dom z piwnicą – na tak

Dom z piwnicą sprawdza się na działce małej, gdzie nie istnieje możliwość postawienia dodatkowego pomieszczenia gospodarczego lub choćby garażu. W takiej sytuacji jedynym miejscem, gdzie można wygospodarować dodatkowe miejsce jest właśnie piwnica. Można ją tak zaadaptować, by służyła jako garaż, nawet dla dwóch samochodów, miejsce na pralnię, suszarnię ewentualnie składzik na rowery, narzędzia ogrodnicze. Gospodynie domowe często przechowują tam przetwory, jabłka, ziemniaki, warzywa na sezon zimowy. Niektórzy inwestorzy decydują się na dom z podpiwniczeniem, by wygospodarowane miejsce przeznaczyć na strefę relaksu: pokój gier, salę kinową, piwniczkę z winami. Czasami dom z podpiwniczeniem jest koniecznością. Dzieję się tak w przypadku działek z dużym spadkiem (około 1,5 metra) – wtedy projekt domu z piwnicą jest naturalną koniecznością. Trzeba też zauważyć, że dolna kondygnacja dobrze wpływa na warunki termiczne panujące w domu, zarówno latem i zimą.

Dom z piwnicą – na nie

Dom z piwnicą ma kilka wad. Największą jest cena. Nie da się ukryć, że cena projektu domu z piwnicą jest wyższa, a i koszty budowy wzrastają. I nie chodzi tu tylko o nakłady pracy przy budowie czy koszt materiałów, chociaż i te są duże. Decydując się na piwnicę, którą przynajmniej częściowo trzeba ogrzewać, zwiększymy koszty eksploatacji domu przynajmniej o 10%. Pamiętajmy, że do piwnicy trzeba doprowadzić instalację elektryczną, czasami także wodno-kanalizacyjną (zależy to od przeznaczenia pomieszczeń), zamontować okna. To wszystko podnosi koszty. Problemem może być też działka, na której obserwuje się wysoki stan wód gruntowych. W takiej sytuacji możemy się spodziewać, że piwnica będzie często zalewana. To generuje kolejne problemy: zawilgocenie ścian, pojawienie się grzyba. Musimy się też liczyć z tym, że fundamenty domu będą podmywane.

Najlepsze rozwiązanie

Dom podpiwniczony czy nie? I tutaj ostateczną decyzję musi podjąć inwestor. Obie propozycje mają swoje zalety i wady. W każdym razie decyzję trzeba podjąć już na etapie projektu, biorąc pod uwagę:

  • wielkość i ukształtowanie działki,
  • stan wód gruntowych,
  • możliwości finansowe,
  • pomysł na ewentualne użytkowanie piwnicy.

Dawniej dom z piwnicą być normą, dzisiaj jest wyborem zależnym od różnych czynników. Jest mnóstwo doskonałych projektów domów bez piwnicy. Jest to odpowiedź na potrzeby współczesnego rynku domów jednorodzinnych. Wielu inwestorom zależy na tym, by budować jak najtaniej. Czasami jednak warto nie rezygnować z domu dysponującego piwnicą. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy dom jest niewielki i każde pomieszczenie jest dodatkowym atutem. Tak może stać się w sytuacji, kiedy planujemy prowadzenie działalności gospodarczej. Poza tym czasami warto zainwestować w swoje marzenia. W piwnicy można stworzyć salę ćwiczeń, siłownię, pracownię krawiecką, pokój muzyczny… Możliwości jest naprawdę wiele.

Artykuł sponsorowany