Wszystko zaczyna się od projektu

projekty domów
projekty domów

Każdy dom powstaje z projektu. Nie ma tu spontanicznych działań, nagłych olśnień czy przypadku. Wszystko musi być przemyślane i dokładnie zaplanowane. W tym sensie wybór projektu domu jest sprawą priorytetową.

Masz już działkę? Zajrzyj do planu zagospodarowania

To bardzo ważne, bo czasami zdarza się tak, że wybrany projekt domu powinien cechować się szczególnymi parametrami. Mogą odnosić się ogólnie do wielkości czy wysokości budynku, jak i bardziej konkretnie do układu dachu. Takie ograniczenie na budynek wywiera powierzchnia działki oraz jej ukształtowanie, a my musimy się do tego dostosować. Działanie wbrew przyjętym założeniom to same kłopoty, których lepiej sobie nie stwarzać.

Jakie pomieszczenia są najważniejsze?

Prześledźmy swój tryb życia, sposób spędzania czasu, by zobaczyć, jakie miejsca w domu mają dla nas priorytetowe znaczenie. Dzięki temu lepiej dobierzemy projekt domu. Nie jest sztuką wybrać opcję z wieloma pomieszczeniami, które będą stały opuszczone, najważniejsze to dobrać siły na zamiary, w tym przypadku, miejsca, z których faktycznie będziemy korzystać.

To bardzo ważne także z perspektywy kolejnych kilku, a może i kilkunastu lat, bo za jakiś czas może się okazać, że nasze nastoletnie dzieci są już dorosłe i chcą wyprowadzić się z domu… Wybudowaliśmy wielki dom, a teraz zostajemy w nim sami, we dwoje, bo wszystkie dzieci wyfrunęły z rodzinnego gniazdka? Trzeba wziąć też taką możliwość pod uwagę, rozsądnie dobierając projekt domu.

Absolutny must have

Jak pisaliśmy w poprzednim akapicie, wybierając projekt domu, można przesadzić i nie dopasować wielkości domu do naszych faktycznych potrzeb. Z drugiej strony ciężko sobie wyobrazić takie miejsce bez określonych pomieszczeń. Kontynuując tę myśl, pamiętajmy, że w każdym domu muszą się znaleźć kuchnia i łazienka, a jeśli domowników jest więcej, to dobrze też uwzględnić dodatkowe pomieszczenia tego rodzaju. Następne są sypialnie dla każdej pary (czyli dla rodziców i dziadków), jak i pokój dla każdego dziecka. Jeśli mamy taką możliwość zawsze warto pokusić się o jeden dodatkowy pokój, który może przydać się w wielu sytuacjach (przyjazd gości, kolejne dziecko itd.).

Pamiętając o tym, łatwiej nam będzie dobrać odpowiedni projekt. Jeśli chcesz mieć dużo opcji, co zwiększa szansę na wybór tego jedynego, najlepszego – sprawdź projekty domów na domoweklimaty.pl.