Rodzaje frezarek – jaki model wybrać?

Rodzaje frezarek

Wybór frezarki do zakładu produkcyjnego lub firmy nie jest prostą sprawą. Wszystko dlatego, że to bardzo skomplikowane urządzenia. Żeby wybrać idealny model, warto zwrócić uwagę na typ i rodzaj frezowania, do którego nadaje się urządzenie. Wtedy będzie można w pełni wykorzystać jego możliwości.

Rodzaje frezarek

Frezarki do drewna, betonu, aluminium oraz innych materiałów można podzielić, biorąc pod uwagę trzy różne kryteria: ilość wrzecion, umiejscowienie wrzecionu oraz zastosowanie.

Ze względu na ilość wrzecion, wyróżnia się frezarki:

  • jednowrzecionowe – ich głowica jest wyposażona w jedno wrzeciono,
  • wielowrzecionowe – mają głowicę z kilkoma wrzecionami, często są stosowane w profesjonalnych zakładach.

Biorąc pod uwagę umiejscowienie wrzecionu, czyli pozycję, w jakiej znajduje się wrzeciono w odniesieniu do blatu stołu, są dostępne frezarki:

  • równowrzecionowe – mają wrzeciono umieszczone równo z linią stołu,
  • górnowrzecionowe – ich wrzeciono znajduje się powyżej blatu stołu. To rodzaj frezarek, które cechuje duży poziom bezpieczeństwa pracy, dlatego są polecane początkującym stolarzom.
  • dolnowrzecionowe – wrzeciono jest poniżej linii stołu. To sprzęt polecany głównie profesjonalistom, ze względu na umiejscowienie wrzeciona, które może nieco utrudniać obsługę.

Frezarki można również podzielić ze względu na ich zastosowanie. Wtedy będzie mowa o frezarkach:

poziomych, pionowych, uniwersalnych, do drewna, do metalu, do betonu oraz wielu innych.

Zakup frezarki – na co zwrócić uwagę?

Wiedza na temat dostępności różnych rodzajów frezarek może okazać się niewystarczająca do zakupu optymalnego modelu tego urządzenia. Żeby frezarka była w pełni przydatna do wykonywania określonych czynności i sprostała oczekiwaniom jej właściciela, podczas zakupu, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów i cech, przede wszystkim moc – im większa, tym możliwości urządzenia będą większe, prędkość obrotu i długość skoku – to od nich zależy, czy obróbka będzie wykonywana precyzyjnie, a także solidność konstrukcji, jakość łożysk czy dostępne systemy regulacji i stabilizacji.

Wybierając idealną frezarkę do drewna, metalu czy aluminium, warto też wziąć pod uwagę rodzaj frezowania, jaki będzie wykonywany za pomocą urządzenia, a może to być frezowanie:

  • pełne – trzystronne, podczas obróbki materiału powstają trzy powierzchnie obrobione, wymiar obróbkowy to wymiar wewnętrzny,
  • niepełne – dwustronne, w którym powstają dwie powierzchnie obrobione, wymiar obróbkowy ma charakter mieszany,
  • swobodne – jednostronne, z jedną obrobiona powierzchnią, wymiar obróbkowy ma prostopadły lub zbliżony kierunek do powierzchni obrobionej.

Kupując frezarkę, zawsze należy zwracać uwagę na jej moc oraz trwałość elementów, z których została wykonana. Tylko takie urządzenie będzie trwałe i przydatne do pracy przez wiele lat. Idealne frezarki przemysłowe to te sterowane komputerowo. W tych urządzeniach, to mikrokomputer steruje wszystkimi procesami frezowania i ma kontrolę nad pracą maszyny, regulując jej działanie.

Grafika: wurth.pl
Artykuł sponsorowany