Budowa altany a prawo budowlane

Altana w ogrodzie stanowi piękny element naszego zacisza i pozwala na wypoczynek, wspólny posiłek z rodziną. Można też się w niej schronić przed deszczem i słońcem. Wiele osób, chcąc mieć altanę, zastanawia się, czy do budowy takiego obiektu konieczne jest pozwolenie.

Tak naprawdę przepisy budowlane w tym zakresie stosują pewne rozgraniczenia i czasami trudno jest ocenić, czy konieczne jest pozwolenie na wybudowanie altany w ogrodzie. Wszystko jest uzależnione od wielkości obiektu, rodzaju działki oraz tego, czy na danej posesji znajdują sie już podobne obiekty. Ciekawe propozycje znajdują się na http://ogrodosfera.pl. Jest tam bardzo dużo pięknych altan, które są doskonałym sposobem na upiększenie ogrodu.

Prawo budowlane w art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy stanowi, że wiaty, altany oraz przydomowe oranżerie przy spełnieniu pewnych warunków nie wymagają pozwolenia na budowę. Dodatkowo określono, że poza rodzinnymi działkami ogrodowymi są dwa warunki do spełnienia, aby móc postawić altanę bez pozwolenia na budowę. Pierwszym warunkiem jest wielkość altany, która nie może przekraczać 25 metrów kwadratowych. Natomiast drugim warunkiem jest liczba altan na działce. Na każde 500 metrów działki mogą być wybudowane dwie takie altany.

altana
Jeśli planujemy postawienie altany, to koniecznie należy się dowiedzieć, czy w naszym przypadku musimy mieć pozwolenie na jej budowę. W przeciwnym razie w sytuacji, gdy okaże sie, że budowa wymagała pozwolenia, to postawiona altana zostanie z pewnością uznana za samowolę budowlaną.

W takiej sytuacji będziemy zmuszeni rozebrać obiekt lub go zalegalizować. Są to bardzo wysokie koszty, w przypadku altan do 25 metrów kwadratowych opłata wynosi 5 tysięcy złotych. Dlatego lepiej przed rozpoczęciem budowy dopełnić wszelkich formalności, aby uniknąć kłopotów. Altana w ogrodzie jest wyjątkowym miejscem, w którym możemy odpoczywać relaksować się i spędzać niezapomniane chwile w gronie rodzinnym.