Czy wełna mineralna chłonie wilgoć? – czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o ociepleniu domu

wełna mineralna

Odpowiednie ocieplenie budynku jest kwestią kluczową dla naszego komfortu niezależnie od pory roku, ale i mniejszych rachunków za ogrzewanie. Trudno więc się dziwić, że to właśnie wełna mineralna jest coraz częstszym wyborem wśród wszystkich materiałów służących do ocieplenia. Jakie jednak są jej cechy charakterystyczne? Czy wełna mineralna chłonie wilgoć? Nie czekaj i poznaj odpowiedzi na te pytania już teraz!

  1. Współczynnik przewodzenia ciepła.
  2. Czy wełna mineralna chłonie wilgoć?
  3. Grubość wełny mineralnej.
  4. Co jeszcze warto wiedzieć?

Na ociepleniu domu oszczędzać nie warto, gdyż bardzo szybko przełoży się to na nasze samopoczucie podczas upalnych miesięcy, ale i zimowych mrozów. Co więcej, dzięki dobremu ociepleniu, budynek nie będzie potrzebował tak dużo energii, żeby uzyskać wewnątrz niego komfortową temperaturę. Dlatego też tak wiele osób kieruje się w stronę wełny mineralnej. Jakie jednak są jej plusy i minusy?

Współczynnik przewodzenia ciepła

Jednym z największych plusów, jakim odznacza się wełna mineralna, jest jej bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła (określany jako lambda). W praktyce materiał ten porównywany jest nawet z wysokiej jakości styropianem, co plasuje go w absolutnej czołówce. Wyraźnie wskazują na to również liczby: najczęściej spotykanym współczynnikiem przewodzenia ciepła wełny mineralnej (podawanym przez konkretnych producentów) jest wynik mieszczący się między 0,032 a 0,038. Warto przy tym wspomnieć, że nie jest to materiał drogi, choć coraz częściej wskazuje się na konieczność wyboru jeszcze mniejszej lambdy, co jednak wiąże się z większymi kosztami.

Czy wełna mineralna chłonie wilgoć?

Stojąc przed wyborem materiału używanego do ocieplenia budynku, bardzo wiele osób zastanawia się, czy wełna mineralna chłonie wilgoć. I choć jest ona niezwykle skuteczna w ocieplaniu, musimy pamiętać, że odznacza się wysoką wrażliwością na zawilgocenia. Jeśli pojawi się jakakolwiek nieszczelność w dachu bądź inny czynnik narażający wełnę na kontakt z wilgocią, musimy bezzwłocznie go rozwiązać. W innym przypadku może to doprowadzić do konieczności wymiany całej warstwy izolacyjnej, czyli niemałych kosztów. Jest to zdecydowanie największy minus wełny mineralnej, choć, jak pokazuje praktyka, nie zmniejsza to atrakcyjności tego materiału.

Grubość wełny mineralnej

Wybór grubości wełny mineralnej realnie przełoży się na współczynnik przewodzenia ciepła (czyli to, co interesuje nas w sposób szczególny), ale również cenę czy sam sposób transport. Warto zwrócić szczególną uwagę na grubość wełny przy ocieplaniu ścian naszego budynku (im grubsza tym więcej ciepła zostanie wewnątrz, ale i będziemy dysponować mniejszą ilością miejsca w pomieszczeniu). Idealnym więc rozwiązaniem będzie zakup wełny mineralnej stosunkowo cienkiej, ale odznaczającej się wysoką lambdą. Mimo że zapłacimy nieco więcej, będziemy mogli cieszyć się skutecznością ocieplenia, jak i zaoszczędzonym miejscem w pokojach.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wyraźnie więc widać, że wełna mineralna jest specyficznym materiałem ocieplającym. Warto pamiętać, że jest dość ciężka, przez co może nie nadawać się do drobniejszych konstrukcji, choć rozwiązaniem może się okazać wybór wełny szklanej (lżejszej) zamiast skalnej.

Do ocieplenia budynku, jak zostało już wspomniane, należy się odpowiednio przygotować, stale poszerzając wiedzę. Osiągniemy to jedynie u profesjonalnych źródeł, którym jest między innymi forum maldrew.

Artykuł sponsorowany