Domki fińskie w nowej odsłonie

Pomysł budowania niewielkich drewnianych domków narodził się w latach 30.ubiegłego wieku w Szwecji. Bardzo szybko został przejęty przez Finów, którzy do tego stopnia udoskonalili domki, że do ich budowy wystarczyło trzech robotników, którzy cały domek mogli postawić w dwa tygodnie.

Fińskie domki w Polsce – trochę historii

Pierwsze fińskie domki dotarły do Polski w 1945 roku i zostały przeznaczone dla pracowników BOS (Biura Odbudowy Stolicy). W pierwotnym zamyśle miały służyć mieszkańcom pięć lat. Prowizoryczne osiedle funkcjonuje na Ujazdowie w Warszawie do dzisiaj, oczywiście okrojone i w zmienionej formule. Pierwotne osiedle składało się z 95. budynków. Każdy dom miał  od 54 do 60 m² powierzchni i składał się z dwóch pokoi z kuchnią, poddaszem i werandą. Co prawda domki nie miały łazienki, ale były podłączone do wody i kanalizacji, a także elektryczności. Ciepła dostarczały piece na drewno. Jak na ówczesne warunki w Warszawie była to opcja luksusowa. Domki były zamieszkiwane jeszcze w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Współczesne domki fińskie

Idea budowania fińskich domków wcale nie odeszła w zapomnienie. Obecnie, wiele firm w Polsce projektuje tego typu domy i znajduje entuzjastycznych klientów. Konstrukcja fińskich domków jest niezwykle prosta, ale przez to inspirująca. Wszystkie elementy domu są przygotowywane z drewnianych prefabrykowanych elementów, które są przywożone na plac budowy i tam składane.

Rozwiązania konstrukcyjne

Współczesne domki fińskie są budowane ze skandynawskiego drewna, odpornego na niskie temperatury, poddanego tuż po ścięciu suszeniu komorowemu i odpowiedniej obróbce. Klienci mogą wybierać spośród kilkudziesięciu rozwiązań konstrukcyjnych.  Chociaż domki są odmienne od tych sprzed kilkudziesięciu lat, ale niezmienna pozostała w nich idea budowania budynków bezpiecznych, ekologicznych, prostych konstrukcyjne, łatwych do zmontowania, ale jednocześnie pięknych w swojej prostocie. Nie wszyscy tęsknią do cegieł i betonu, niektórzy wolą wyraźne nawiązanie do tradycji i natury. Na rynku polskim jest wiele firm, które przygotowują projekty i zajmują się ich praktyczną realizacją, opierając się na sprawdzonych wzorcach. Wiele osób wybiera wzory klasyczne domów parterowych o prostym dwuspadowym dachu z niewielką ilością podstawowych pomieszczeń. Z reguły są wyposażone w ganek i taras. Szczególnie charakterystycznym elementem jest ganek, który jest zadaszoną częścią domu, znajdującą się przed wejściem. Jest wsparty dwuspadowym dachem. W domach fińskich pełni funkcję przedsionka, czasami przedpokoju, powiększając powierzchnię użytkową. Bywają też projekty bardziej nowatorskie, odpowiadające potrzebom estetycznym współczesnego pokolenia. Tak naprawdę kształt budynku i zastosowane rozwiązania zależą od możliwości finansowych inwestora. Powstają np. domki fińskie z dachem jednopołaciowym albo dach częściowo jest oszklony. Są też stosowane nowoczesne rozwiązania np. ogrzewanie dzięki pompie ciepła albo montuje się system rekuperacji – mechanicznej wymiany powietrza w budynku.

Domki fińskie składane na działce

Domki fińskie powstają z gotowych modułów, dlatego dość szybko można je złożyć na działce. Zajmuje się tym wykwalifikowana ekipa, która odpowiada za całość przedsięwzięcia. Czas składania domu trwa około trzech miesięcy, ale zależy to przede wszystkim od trudności projektu. Na początku są wykopywane i wylewane fundamenty, które zabezpieczają dom przed wilgocią. Potem składane są moduły. Wyspecjalizowani fachowcy doskonale wiedzą, co i jak trzeba połączyć. Na końcu dom jest przykrywany dachem i ocieplany. Ponieważ jest to konstrukcja ekologiczna i energooszczędna ważne jest samo ustawienie domku w stosunku do słońca. Okna pokoju dziennego zawsze wychodzą na południe. Domki fińskie na przestrzeni lat zmieniały swój wygląd i konstrukcję. Dwa elementy jednak pozostały niezmienne – materiał i wielkość. Domki fińskie zawsze powstają z drewna, a ich powierzchnia może mierzyć poniżej 100 m2, maksymalnie zaś nie przekracza 150 m2. Tego typu konstrukcje po raz kolejny udowadniają, że dobry pomysł, odpowiadający na potrzeby ludzi i solidne wykonanie zawsze zyskają zwolenników.

artykuł sponsorowany