Garaż wolnostojący – o tym warto wiedzieć!

Garaż wolnostojący

Samochód we współczesnych czasach to nie luksus ale konieczność. Jeśli mamy samochód, to naturalnie powinniśmy pomyśleć o garażu. Garaż najczęściej mieści się w podziemiach budynków jednorodzinnych lub jest wkomponowany w bryłę budynku jednorodzinnego. Bywa i tak, że mamy do czynienia z garażem wolnostojącym.

Garaż wolnostojący – gdzie powinien być usytuowany?

Garaż wolnostojący jest budynkiem niezależnym od obiektu mieszkalnego, służącym do przechowywania samochodów, innych maszyn lub narzędzi. Warto przemyśleć miejsce, gdzie będzie usytuowany. Chodzi tu o wygodę ale i dostosowanie do obowiązującego prawa. Najlepiej, by garaż był usytuowany naprzeciw bramy wjazdowej. Pomysłem równie praktycznym jest umiejscowienie go w rogu lub na skraju działki. Jednocześnie należy pamiętać o odległości od granicy działki. Minimum to 3 metry, chyba, że brama garażowa jest skierowana w stronę granicy. Wtedy minimalna odległość to 4 metry. Oczywiście prawo budowlane dopuszcza wyjątki od tej reguły. Garaż wolnostojący można umiejscowić 1,5 m od granicy, jeśli pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, działka jest węższa niż 16 m, ewentualnie długość planowanego garażu nie przekroczy 6,5 m, a wysokość 3 m. Garaż można też postawić bezpośrednio przy granicy w przypadku, kiedy działka jest węższa niż 16 m, a garaż będzie przylegał do ściany budynku już stojącego na sąsiedniej działce.

Garaż wolnostojący – a przepisy prawa budowlanego

Ponieważ garaż wolnostojący jest odrębnym budynkiem na działce należy zadać pytanie, czy należy się starać o pozwolenie na budowę, jak to jest w przypadku budynku mieszkalnego? Okazuje się, że niekoniecznie. Budowa garażu nie musi być zgłaszana i tym bardziej nie jest konieczne staranie się o pozwolenie na budowę. Jeśli powierzchnia garażu nie będzie wynosiła więcej niż 35 m2,inwestora nie czeka wizyta w urzędzie. Jeśli nawet inwestujemy w duży garaż – na dwa stanowiska parkingowe, rzadko się zdarza, by taki garaż był większy niż 30 m2. Prace budowlane można więc zacząć bez zgłaszania i uzyskania pozwolenia.

Garaż wolnostojący – z jakich materiałów?

Najlepiej, by garaż był wykonany z takich samych materiałów z jakich powstał dom. I nie chodzi tu o względy estetyczne, ale o to, że domy są stawiane z trwałych materiałów. Komfortowy i solidny garaż najlepiej budować z cegły, pustaków ceramicznych lub płyt betonowych. Bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do budowy garażu jest metal. Tzw. blaszaki mają przede wszystkim charakter użytkowy. Są stosunkowo tanie, zbudowane z dużych prostych płyt połączonych stelażem. Niestety blacha nie jest materiałem trwałym, łatwo ją wgnieść i po pewnym czasie może pojawić się na niej rdza, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczona. Drugi materiał, z którego garaż wolnostojący jest często budowany to drewno. Garaż drewniany jest najczęściej tworzony z belek sosnowych lub świerkowych. Odpowiednio zaimpregnowane drewno może przetrwać lata, a cała konstrukcja jest stabilna i mocna. Na pewno też drewno jest materiałem ładniejszym, lepiej wkomponowującym się w przestrzeń działki.

Jakie dach i brama?

Garaż wolnostojący może być pokryty dachem: dwuspadowym, jednospadowym na bok, ewentualnie ze spadem do przodu lub do tyłu. W przypadku garaży budowanych powinniśmy zastanowić się nad rodzajem drzwi. Mamy dwie możliwości: bramy podnoszone i bramy dwuskrzydłowe, otwierane na bok. W pierwszym przypadku decydują względy praktyczne – nie potrzeba dodatkowe miejsca przy wejściu i łatwiej ją podnosić ze względu na mechanizm teleskopowy. Natomiast brama otwierana na zewnątrz jest częściej spotykana w garażach budowanych z drewna. To rozwiązanie bardziej tradycyjne i eleganckie.

Wymiary garażu wolnostojącego

Wielkość garażu określa oczywiście inwestor, który decyduje, czy budynek jest przeznaczony dla jednego, ewentualnie dwóch samochodów i czy znajdzie się tam miejsce również na inne maszyny. Natomiast, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, stanowisko samochodowe powinno mieć co najmniej 2,5 metra szerokości i 5 metrów długości. Minimalna wysokość garażu to 2,2 m.

Czy ocieplać garaż wolnostojący?

To zależy. Tradycyjny garaż wolnostojący blaszany nie jest ocieplany, chociaż można kupić i takie, w których ocielenie jest stałym elementem. W przypadku garażu murowanego o takim ociepleniu warto pomyśleć zwłaszcza, kiedy spełnia on też rolę warsztatu. Jeśli garaż jest ocieplony, mamy pewność, że nie wyładuje się akumulator i w razie ujemnych temperatur nie zamarzną żadne płyny samochodowe. Jest to też dobre rozwiązanie ze względów praktycznych.

Garaż wolnostojący – koszt budowy

Cena najtańszych garaży blaszanych w 2022 roku wynosi około 2900 – 3300 zł. Za modele solidniejsze i większe  zapłacimy średnio 7000 – 9000 zł. Jeśli zdecydujemy się na garaż murowany, zbudowany na wzór domu, musimy się liczyć z wydatkiem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście cena garażu zależy od jego wielkości i wykorzystanych materiałów.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Photo by Edgar Moran on Unsplash