Inteligentne domowe systemy – krok w stronę wygodniejszego życia

Inteligentne budownictwo staje się coraz powszechniejsze. Deweloperzy oraz prywatni inwestorzy chętniej inwestują kapitał w nowoczesne systemy zarządzające ułatwiające codzienne życie.
O ile inteligentne systemy sterowania od wielu lat znane są w budynkach biurowych oraz przemysłowych, o tyle stanowią one dosyć nowy trend w budownictwie mieszkalnym. Czy rozwiązania HMS (ang. Home Management System) w mieszkaniach i domach z rynku pierwotnego faktycznie stanowią atrakcyjny kąsek dla interesariuszy?

Jak działają inteligentne systemy HMS?

Ich działanie sprowadza się do zarządzania kluczowymi parametrami domu oraz mediami. W ramach instalacji inteligentnych systemów zarządzania podłącza się wiele odpowiednich czujników połączonych z jednostką centralną. Połączenie może odbywać się zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo (radiowo). Poszczególnymi elementami systemów można sterować za pomocą aplikacji mobilnych, programów desktopowych, pilotów, czy dedykowanych klawiatur. Dzięki rozwiązaniom dedykowanym urządzeniom mobilnym możemy poznać istotne informacje o panującej w domu lub mieszkaniu sytuacji, będąc na drugim końcu świata.

Do centralnego systemu zarządzania podłącza się klimatyzację, instalację grzewczą, oświetlenie, żaluzje i rolety, systemy antywłamaniowe, domofony, monitoring, czy wszelkiej maści sprzęty wideo oraz audio. Wszystko to zostaje zintegrowane w jednym środowisku HMS.

Systemy HMS uwzględniane są już na etapie projektowania inwestycji. W ten sposób możliwe jest dowolne kształtowanie funkcjonalności systemów, a także ich uproszczone implementowanie.

Jakimi funkcjonalnościami odznaczają się systemy HMS?

Inteligentne domy umożliwiają zintegrowanie instalacji ogrzewania, wentylacji, a także klimatyzacji, tworząc systemy HVAC (ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning). Zintegrowanie poszczególnych elementów systemu HVAC pozwala na wydajniejsze, efektywniejsze i tańsze zarządzanie atmosferą i temperaturą panującą w budynku. Przykładowo, gdy w domu nie ma mieszkańców, system HVAC – zależnie od zdefiniowanych ustawień – może rozpocząć wietrzenie i zmniejszyć lub wyłączyć ogrzewanie. Poza tym system ten umożliwia ustawianie różnych temperatur w poszczególnych pomieszczeniach, co znacząco wpływa nie tylko na komfort domowników, ale również redukcję rachunków.

Zintegrowanie systemów HMS z systemami SSWiN pozwoli na zdalną obsługę sprzętów, oświetlenia, czy elementów zabezpieczających mieszkanie. Poza tym sprzężenie dwóch systemów wpływa na poprawę bezpieczeństwa domu oraz skutecznie odstrasza włamywaczy.

Warto wspomnieć również o systemach przeciwpożarowych, które w sposób inteligentny wykryją źródło pożaru, załączą systemy gaśnicze i utrudnią rozprzestrzenianie się ognia. Ponadto ułatwią ewakuację oraz poinformują o pożarze zarówno służby, jak i domowników przebywających poza domem.

Systemy HMS posiadają wiele innych funkcjonalności wpływających na komfort i bezpieczeństwo mieszkania. Ich charakterystyka uzależniona jest od wybranych modułów i zasobności portfela inwestora.

Nieruchomości z systemami HMS z rynku pierwotnego

Obecnie większość nowoczesnych inwestycji klasy premium posiada zaimplementowane wszechstronne i funkcjonalne systemy HMS. Stają się one niejako standardem nowoczesnego budownictwa z nieco wyższego pułapu cenowego. Szukasz apartamentów z inteligentnymi systemami? Sprawdź tę przykładową ofertę.