Nowoczesne technologie łączności w maszynach budowlanych

Postęp technologiczny wpływa na każdą dziedzinę życia, w tym także na branżę maszyn budowlanych. Obecnie przechodzi ona swoistą „rewolucję” w związku z zastosowaniem innowacyjnych technologii łączności. Nowoczesne rozwiązania, takie jak chociażby komunikacja między maszynami (M2M), Internet Rzeczy (IoT) czy technologie zdalnego sterowania nie tylko stwarzają nowe możliwości operacyjne, ale są szansą na zwiększenie efektywności prac, przyczyniają się również do zwiększenia bezpieczeństwa na placu budowy.

Technologie łączności w pracach budowlanych

Jaką rolę pełnią nowe technologie łączności w budownictwie? Pozwalają one na lepszą komunikację zarówno pomiędzy pracownikami na placu budowy, jak i na szybszy przekaz informacji pomiędzy samymi maszynami, które mogą przekazywać między sobą informację w czasie rzeczywistym. To pozwala z kolei na dostosowanie parametrów ich działania do aktualnych potrzeb, a tym samym – na zwiększenie efektywności prac. Nowoczesne technologie łączności są dziedziną stale rozwijającą się, warto poznać jednak kilka najistotniejszych technologii, które już teraz są stosowane w przypadku maszyn budowlanych.

Komunikacja na linii Maszyna-Maszyna (M2M)

Technologię M2M (Machine-to-Machine) opisać można jako oprzyrządowanie wykorzystywane w przemysłowych systemach Internetu Rzeczy. Technologia ta umożliwia wykonywanie pomiarów poprzez czujniki lub mierniki jednego z urządzeń oraz przekazywanie ich do innych urządzeń inteligentnych w celu optymalizacji pracy. Mówiąc obrazowo, M2M pozwala jednej maszynie np. na zmierzenie odległości, temperatury lub występujących drgań i przekazanie zebranych informacji np. do inteligentnego oprogramowania, sterującego pozostałymi urządzeniami. Umożliwia to operatorom maszyn nie tylko na lepszą kontrolę pracy, ale także na optymalizację konserwacji maszyn wykorzystywanych na placu budowy.

Internet Rzeczy (IoT) w Maszynach Budowlanych

Technologia IoT jest bezpośrednio powiązana z komunikacją M2M. Teleinformatykę w maszynach budowlanych stosuje się już od dawna, ostatnie lata przyniosły jednak jej dynamiczny rozwój. Informatyczne rozwiązania technologiczne w maszynach mogą mieć różny zakres – te najbardziej zaawansowane na bieżąco śledzą i analizują wszystkie parametry pracy maszyny, co pozwala na lepszą kontrolę całego procesu pracy. Mówiąc w skrócie, IoT to przede wszystkim sposób na optymalizację działania maszyny oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia usterek. IoT pozwala także na oszczędność energii, przez co uważa się ją za przyszłość tzw. „zielonego budownicwa”.

Zdalne Sterowanie Maszynami

Technologia zdalnego sterowania umożliwia operatorom zarządzanie maszynami z dowolnego miejsca na świecie. To szczególnie przydatne w sytuacjach, gdzie bezpieczeństwo operatora jest mogłoby być zagrożone. Dodatkowo, zdalne sterowanie pozwala na efektywne zarządzanie flotą maszyn, eliminując konieczność obecności operatora na każdym stanowisku. Po raz pierwszy technologię zdalnego sterowania wprowadziła firma Caterpillar, tworząc innowacyjny system Cat Command, który został zintegrowany z układem hydraulicznym i elektronicznym maszyn wykorzystywanych na placu budowy.

Sztuczna inteligencja (AI) w budownictwie

Sztuczna inteligencja jest jedną z najszybciej rozwijających się technologii, a po jej zasoby sięgnęło już sporo branż ze świata biznesu. Branża budowlana, jak wynika z analiz spółki McKinsey2, nadal pozostaje nieco w tyle, niemniej jednak przewiduje się wzrost znaczenia sztucznej inteligencji także w dziedzinie budowlanej. Przewiduje się m.in. wykorzystywanie sztucznej inteligencji do optymalizacji zamówień materiałów budowlanych, usprawnienia tworzenia kosztorysów oraz do opracowywania harmonogramów pracy. Dalszy rozwój AI w budownictwie mógłby pomóc w przyspieszeniu procesów oceny kompatybilności poszczególnych wykonawców, a także poprawić bezpieczeństwo prac poprzez analizę zagrożeń na placu budowy. Niektóre analizy przewidują, że rozwój sztucznej inteligencji w budownictwie może w przyszłości zmniejszyć koszty prac budowlanych – nawet o 20%.

Anna Kuleszewicz-Toborek

Fot. Gabriela Palai, pexels.com