Pożyczka hipoteczna na dowolny cel – kiedy warto?

Pożyczka hipoteczna

Potrzebujesz pieniędzy na podróż, remont, spłatę zobowiązania lub zakup samochodu? Pożyczka hipoteczna na dowolny cel to produkt finansowy, którym warto się zainteresować. Pożyczkę hipoteczną możemy zaciągnąć nawet na 30 lat i spłacać ją w dogodnej formie. Do pokrycia bieżących zobowiązań znacznie lepiej sprawdzi się kredyt gotówkowy.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny – czym się różnią?

Różnice między kredytem hipotecznym i pożyczką hipoteczną wiążą się przede wszystkim z celem finansowania, podmiotem udzielającym wsparcia oraz kwestiami związanymi z hipoteką.

  • Cel – podczas gdy kredyt hipoteczny zaciągamy na określony cel (np. spłatę nieruchomości), pożyczka hipoteczna to zobowiązanie, które zapewnia nam środki na dowolny cel.
  • Podmiot – kredyt hipoteczny może być udzielony wyłącznie przez bank, a zasady przyznawania są ściśle regulowane przez Ustawę z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Pożyczka hipoteczna to z kolei produkt, który mogą przyznawać również inne podmioty finansowe. 
  • Hipoteka – czy te dwa produkty coś łączy? W obu sytuacjach hipoteka stanowi zabezpieczenie spłaty zobowiązania. W przypadku kredytu objęta hipoteką nieruchomość może być równocześnie celem finansowania. Nie można tego powiedzieć o pożyczce: aby ją otrzymać, musimy już być właścicielami nieruchomości. 

Pożyczka hipoteczna – kto może ją otrzymać?

Choć pożyczkę hipoteczną można uzyskać również u podmiotów pozabankowych, nie jest to produkt dostępny dla każdego. Ze względu na swoją konstrukcję pożyczka hipoteczna jest przeznaczona wyłącznie dla osób będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości wolnej od obciążeń.

Wybór pożyczki hipotecznej jest najbardziej opłacalny wtedy, gdy inne produkty finansowe nie wchodzą w grę przez to, że są mniej atrakcyjne lub mają zbyt krótki termin spłaty. W zależności od zasad stosowanych przez instytucję finansową pożyczkę hipoteczną możemy spłacać nawet przez 30 lat. To rozwiązanie nie jest polecane osobom z niepewną przyszłością finansową.

Oprocentowanie pożyczki hipotecznej

Na oprocentowanie pożyczki hipotecznej składają się dwa elementy, które różnią się w zależności od tego, w jakiej walucie zaciągamy pożyczkę:

  • WIBOR + marża banku – pożyczka w polskich złotych,
  • LIBOR + marża banku – pożyczka w obcej walucie.

Marża banku jest stała, natomiast zmianie ulegają WIBOR i LIBOR – adekwatnie do sytuacji rynkowej. Referencyjne wysokości oprocentowania pożyczek są określane na 3 lub 6 miesięcy. Różnice w oprocentowaniu dotyczą jednak wyłącznie pożyczek z oprocentowaniem zmiennym. W przypadku oprocentowania stałego spłacamy taką samą ratę w uzgodnionym w umowie okresie.

W jakim banku zaciągnąć pożyczkę hipoteczną?

Porównywanie ofert banków jest czynnością żmudną i czasochłonną. Nic dziwnego, że tak wiele osób wybiera mało korzystne oferty, nie chcąc tracić czasu na przeglądanie stron internetowych banków lub czekanie na infolinii. Jednak wcale nie musisz tracić całego popołudnia na porównywanie ofert banków strona po stronie. 

Znacznie szybszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest pomoc eksperta finansowego, który zapozna się z naszymi oczekiwaniami i znajdzie najbardziej atrakcyjną ofertę. Przykładowo, eksperci finansowi z Open Finance oferują porównanie pożyczek hipotecznych z 8 banków wraz z dopasowaniem warunków pożyczki do potrzeb klienta. Ekspert finansowy podpowie również, na co zwrócić szczególną uwagę lub jak zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Artykuł sponsorowany