Rodzaje altan ogrodowych – typy konstrukcji, zakres ich zastosowania i style architektoniczne

altana ogrodowa

Altana ogrodowa pod względem stylu architektonicznego i materiałów powinna dopełniać ogród, będąc jednocześnie jego centrum, oazą spokoju i miejscem wspólnych spotkań. W altanie można przyjemnie spędzić czas, zorganizować małe przyjęcie lub grilla. Wysokie zróżnicowanie altan ogrodowych pozwala dobrać odpowiedni obiekt do każdego ogrodu.

Altana ogrodowa jest obiektem umożliwiającym optymalne wykorzystanie terenów zielonych – przydomowych ogrodów, działek, ogrodów przeznaczonych do użytku publicznego i miejskich parków. Altany ogrodowe mogą zostać sklasyfikowane według materiału, z którego zostały wykonane, rodzaju konstrukcji oraz zastosowania.

Materiały wykorzystywane do budowy altan ogrodowych

Do budowy altan są wykorzystywane takie materiały, jak drewno, metal, szkło, kamień i cegła. Drewno modrzewia i sosny zapewniają mocną, bardziej wytrzymałą, ale jednocześnie cięższą konstrukcję. Dlatego przenośne altany są zwykle wykonywane z nieco mniej wytrzymałego, ale lżejszego drewna świerku lub jodły.

Drewno daje wiele możliwości, np. może być pomalowane, albo pokryte jedynie bejcą podkreślającą jego rysunek. Wadą drewna jako materiału budowlanego jest potrzeba okresowej impregnacji i odpowiedniej konserwacji. Dlatego w ogrodach można spotkać także metalowe altany, obiekty murowane z cegły, pokryte kamieniem.

Do wykonania pokrycia dachu altany znajdują zastosowanie podobne materiały, które wykorzystuje się w pokryciu dachu budynków, w tym dachówka, gont, strzecha lub trzcina, a nawet drewniane wióry pokrywane w procesie produkcji impregnatem solnym. Dach altany ma znacznie mniejszą powierzchnię, a jego kształt i kąt nachylenia determinują wybór materiałów.

Podłoga w altanie może zostać wykonana z drewna bądź betonowej wylewki, w zależności od zastosowania obiektu. Zastosowanie znajdują również podłogi wykonane ze żwiru lub kostki brukowej z kamienia odpornego na pękanie.

Typy konstrukcji altan i ich rozmiar

Wśród altan ogrodowych wyróżniane są dwa główne typy konstrukcji: wolnostojący i przydomowy, wyróżniane ze względu na sposób usytuowania obiektu oraz rodzaje konstrukcji odnoszące się do sposobu zabudowy, która może być otwarta lub zamknięta. Konstrukcja altany ogrodowej może opierać się na planie prostokąta lub kwadratu, na planie sześciokąta, dwunastokąta lub ośmiokąta.

Altana ogrodowa o lekkiej konstrukcji wymaga zastosowania betonowych stóp fundamentowych znajdujących się w gruncie na głębokości 70 – 80 cm. Drewniana konstrukcja altany nie powinna mieć kontaktu z fundamentem, dlatego w betonowych stopach fundamentowych są osadzane kotwy lub kształtowniki wykonane np. ze stali nierdzewnej. Altany o metalowo – szklanej konstrukcji, która jest cięższa od drewnianej, wymagają zastosowania betonowych płyt fundamentowych o grubości ok. 15 – 20 cm. Fundamenty altany powinny wystawać ponad grunt na wysokość ok. 10 cm, co zabezpiecza konstrukcję przed zawilgoceniem. 

Rozmiar konstrukcji w dużej mierze jest zależny od tego, ile osób będzie korzystało z tego obiektu. Dla czteroosobowej rodziny polecane są obiekty o powierzchni wynoszącej w granicach 6 – 8 metrów kwadratowych. W większych altanach można zorganizować garden party dla co najmniej 10 osób. Natomiast altany ogrodowe o wymiarach 4 x 6 metrów, o powierzchni ponad 35 metrów kwadratowych mogą służyć nie tylko jako miejsce spotkań i wypoczynku, ale również jako zadaszenie dla samochodu.

Wybierając odpowiednią konstrukcję altany ogrodowej, należy mieć na uwadze styl  i sposób zagospodarowania ogrodu lub działki oraz dostępną przestrzeń. Altana powinna optymalnie komponować się z otaczającą ją roślinnością i obiektami małej architektury. Wewnątrz altany można urządzić pokój zabaw dla dzieci, albo miejsce spotkań przy kawie lub wspólnym posiłku. Altana wymaga nieco pracy, zwłaszcza gdy jest zamawiana w częściach, do samodzielnego montażu. Niemniej nakłady czasu, pracy i środków finansowych zostają sowicie nagrodzone możliwością wypoczynku na świeżym powietrzu, w kontakcie z naturą. Często w sklepach internetowych można pobrać instrukcję montażu by ocenić swoje siły, natomiast altany ogrodowe z ogrodosfera.pl zazwyczaj posiadają do tego filmy pokazujące montaż.

fot. ogrodosfera.pl