Ściana szkieletowa pomoże w aranżacji poddasza

Ściana szkieletowa

Szkieletowa ściana może być stawiana na stropie, ponieważ charakteryzuje się lekką konstrukcją. Grunt to wykonać ją i zagospodarować zgodnie z zasadami techniki budowlanej. 

Stawianie ścian szkieletowych podczas adaptacji poddasza na mieszkalne cele jest częstym rozwiązaniem wybieranym przez osoby, którym trudno określić nośność stropu. Jej określenie wymaga opracowania konstruktorskiej ekspertyzy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i przesunięciem prac remontowych w czasie.

Szkielet ściany działowej

Do zbudowania konstrukcji ściany działowej są wykorzystywane między innymi ocynkowane profile stalowe lub drewniane, które mogą być pionowe lub poziome. Pionowe profile o rozstawie równym 60 cm są wstawiane do poziomych profili przymocowanych do podłogi i sufitu.

Płyty gipsowo – kartonowe są przykręcane do szkieletu wykonanego z połączonych profili. Do wysokich pomieszczeń są rekomendowane profile o szerokości 75 mm lub 100 mm o bardziej gęstym rozstawie. Parametry stelaża z profili muszą być starannie dobrane do płyt gipsowo – kartonowych, zgodnie z zaleceniami producenta budowlanych materiałów.

Nie ma miejsca na odkształcenia

Nieumiejętne obudowanie szkieletu z płyt gipsowo – kartonowych prowadzi do odkształcenia się płyt. Dlatego też bardzo ważne jest stosowanie jednakowych płyt i mocowań po obu stronach szkieletu ściany działowej. Płyty gipsowo – kartonowe są rozmieszczane pionowo, a następnie przykręcane za pomocą blachowkrętów odpornych na korozję. Na tym jednak nie koniec – szczeliny występujące między płytami muszą zostać zaszpachlowane. Po wykonaniu okładziny po jednej stronie stelaża, należy wypełnić przestrzeń między profilami materiałem izolacyjnym. Dopiero wtedy można zabudować drugą stronę ściany. Do materiałów służących jako wypełnienie ściany działowej należy m.in. wełna mineralna. Okładzinę można wykonać nie tylko z płyt gipsowo – kartonowych, ale również z płyt gipsowo – włóknowych, albo cementowo – włóknowych.

Ograniczenia związane ze ścianami działowymi

Aranżując poddasze na potrzeby mieszkalne, trzeba wziąć pod uwagę bardzo istotny parametr – nośność ścianek działowych. Zakres możliwości jej zagospodarowania jest nieco ograniczony, ponieważ ściana ma bardzo ograniczoną nośność. Powieszenie dekoracji – np. obrazu, zdjęcia oprawionego w ramkę, albo ozdobnego gadżetu – jest dopuszczalne. Problem może pojawić się w momencie, gdy osoba aranżująca wnętrze, zaplanuje powieszenie na ścianie działowej szafek kuchennych.

Sposoby na poprawę nośności

Istnieje możliwość wykonania w ścianie szkieletowej dodatkowego wzmocnienia, ale nie w każdym przypadku będzie ono wystarczające. Wśród sposobów zwiększania nośności ściany działowej można wymienić m.in. zastosowanie płyty drewnopochodnej, wykorzystanie dwóch lub trzech warstw płyt gipsowo – kartonowych o zwiększonej grubości, stojaków lub stelaży przeznaczonych do montażu określonych urządzeń.

autor: Magdalena Lisek