Znaczenie polerki dla regeneracji posadzki

polerki

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonana zostanie posadzka, w miarę jej eksploatacji „zmęczenie materiału” będzie coraz bardziej widoczne. Głównie dotyczy to nawierzchni w takich miejscach, jak np. ciągi komunikacyjne, magazyny, hale przemysłowe i produkcyjne. Ponieważ zniszczona posadzka wpływa fatalnie nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale również jego funkcjonalność, wymagana jest jej właściwa konserwacja. To właśnie w tym celu powstały specjalistyczne maszyny jednotarczowe – profesjonalne szorowarki i polerki.

Maszyny do szorowania i polerowania – ratunek dla niszczejących posadzek

Jaka powinna być posadzka idealna? Na to pytanie łatwo odpowiedzieć: gładka, lśniąca i łatwa w utrzymaniu w czystości oraz konserwacji. Niestety – najczęściej jest taka tylko po jej położeniu, potem ulega stopniowej degradacji pod wpływem czynników zewnętrznych, z których najbardziej odczuwalnym jest oczywiście obciążenie. Na szczęście posadzka nie jest „produktem jednorazowym” – po położeniu spodziewany czas jej eksploatacji to długie lata, dlatego warto zadbać o to, aby maksymalnie wydłużyć żywotność nawierzchni. W jaki sposób? Metod regeneracji zniszczonych posadzek jest kilka, jednak w każdej sytuacji potrzebna jest specjalistyczna maszyna do szorowania i polerowania. Można do tego użyć szorowarki do usunięcia brudu i ewentualnie starych powłok, a następnie polerki do nadania ponownego połysku. Można też użyć maszyny jednotarczowej łączącej obie funkcje. Taką możliwość daje  rotacyjno-orbitalna maszyna jednotarczowa 17” . Maszyna tego rodzaju może służyć nie tylko do zwykłego polerowania powierzchni, ale również innych czynności związanych z jej konserwacją, jak:

  • szorowanie – czyli oczyszczanie powierzchni z plam, zacieków oraz innego rodzaju zabrudzeń;
  • polerowanie – czynność ta umożliwia wyrównanie powierzchni i zlikwidowanie płytkich rys, co z kolei wpływa pozytywnie na powstrzymanie procesu degradacji nawierzchni. W przypadku powierzchni pokrytych metalicznymi powłokami woskowymi osiąga się również estetyczny efekt połysku;
  • krystalizacja – w trakcie tego procesu likwiduje się pory występujące w strukturze powierzchni. Nie tylko zapobiega to jej erozji, ale również wzmacnia, ułatwia polerowanie i wpływa bardzo pozytywnie na jej wygląd.

Jakie nawierzchnie można czyścić maszynowo?

Maszyna do szorowania może być używana na takich powierzchniach, jak beton, kamień, parkiet, kamionka, marmur czy terakota. Z odpowiednimi szczotkami lub padami z powodzeniem posłużą także do dywanów i nawierzchni miękkich, jak wykładziny. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego modelu. Szorowarki nie mają systemu odsysania, więc po doczyszczeniu powierzchni, detergent wraz z brudem należy usunąć za pomocą odkurzacza do pracy na mokro.

W ofercie firmy Fair Play Plus można znaleźć specjalistyczne maszyny do polerowania, przeznaczone do różnorakich zastosowań. Wszystkie łączy jedna, wspólna cecha – wykonanie z materiałów najwyższej jakości, co powinno dać gwarancję ich długotrwałej, wydajnej eksploatacji. Zadbano także o ergonomię osób obsługujących te maszyny – każda z nich ma ergonomiczny uchwyt i wytrzymałą ramę, zaś duże koła ułatwiają manewrowanie po powierzchni.

Dodatkowo każda z nich ma swoje własne zalety. Na przykład w maszynie jednotarczowej 17” zastosowano głowicę oscylujacą. Łatwo przystosowuje się do każdej powierzchni, dlatego efektywnie będzie się z niej korzystać nawet na nierównych powierzchniach. Inny model, polerka 16” ma z kolei elektroniczny system spryskiwacza, co pozwala skutecznie polerować powierzchnię na mokro, a technologia zastosowana przy wirniku umożliwia pracę bez wibracji.

Jak często należy przeprowadzać proces regeneracji posadzki?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ szybkość eksploatacji posadzki zależy od specyfiki danego miejsca, a nawet od takich czynników, jak pora roku. Dlaczego? Dobrym przykładem hala magazynowa w zimie – wózki widłowe wwożą do niej na swoich kołach śnieg z solą, który następnie roztapia się na posadzce, a zawarta w nim sól przyśpiesza erozję. Na nawierzchnię może także wyciec olej, paliwo czy inne substancje, mające negatywny wpływ na jej stan i przyśpieszając zużycie.

Dlatego regenerację posadzki należy zasadniczo przeprowadzać raz na ściśle określony czas, jednak należy liczyć się z tym, że może zajść potrzeba szybszej konserwacji i wówczas dobrze, aby na podorędziu była maszyna do szorowania lub maszyna do polerowania.