Agregaty malarskie – kiedy są potrzebne?

Agregaty malarskie

Malowanie mieszkania, odświeżanie niewielkich powierzchni, pokrywanie farbą detali? Nic prostszego. Wystarczą pędzle, wałki, odpowiednia farba oraz siła ludzkich rąk, by pomalować dowolne pomieszczenie. Trudności pojawiają się w momencie, kiedy mamy do czynienia z powierzchną bardzo dużą (np. magazyny, hale produkcyjne, elewacje budynków) lub pełną zakamarków. Na takie wyzwanie odpowiedzią jest agregat malarski, który szybko i profesjonalnie pokryje farbą dowolną powierzchnię. Taki agregat nie jest na pewno przeznaczony dla indywidualnych konsumentów, ale już właściciele firm remontowych i budowlanych powinni pomyśleć o jego zakupie, zwłaszcza, jeśli wśród zleceń pojawiają propozycje malowania dużych powierzchni.

Agregat malarski – zasady działania

Agregat malarski nanosi farbę na wybraną powierzchnię pod ciśnieniem, bez udziału powietrza, Farba jest wlewana do specjalnego zbiornika. Za pomocą wmontowanej pompy, farba jest sprężana i pod ciśnieniem przekazywana do pistoletu natryskowego. Farba jest pompowana przez odpowiedni otwór w dyszy, a cały proces zachodzi pod ciśnieniem około 200 bar. To wytworzone ciśnienie powoduje, że farba (lub inny aplikowany koncentrat) bardzo szybko pokrywa ściany. Wyliczono, że w ciągu minuty można pomalować około 4 m2 powierzchni, czyli w ciągu dnia może to być nawet kilkaset metrów kwadratowych. Przy dużych zleceniach, posiadanie takiego agregatu jest naprawdę opłacalne. Oszczędza się nie tylko mięśnie ludzkie, zdecydowanie szybciej wykonuje pracę, ale i oszczędza się samą farbę. Bywa, że malowanie przy użyciu agregatu malarskiego jest jedyną metodą, którą można w danym pomieszczeniu zastosować.

Agregat malarski – jakie parametry są ważne?

Profesjonalny agregat malarski powinien mieć określone parametry. Pierwszy, to moc napędzania. W tym segmencie wyróżniamy dwa rodzaje agregatów. Pierwszy, membranowy, jest mało wydajny i stosuje się go głównie w domach. Tłokowe są bardzo wydajne, a ich praca jest sterowana komputerowo. Niektóre modele rozprowadzają nawet masę szpachlową. Przy wyborze agregatu należy też zwrócić uwagę na wydajność i ciśnienie pracy. Farby lekkie można rozprowadzać urządzeniami do 1,25 litra wydajności na minutę i ciśnieniu od 100 do 200 barów. W przypadku farb akrylowych i emulsyjnych aparat powinien poradzić sobie aparat o wydajności do 1,8 l/min oraz ciśnieniu od 200 do 230 barów. W przypadku farb elewacyjnych potrzeba agregatów o wydajności nawet do 5 l/min. Szczególnie wymagające są farby antykorozyjne i przeciwpożarowe. Kolejnym ważnym parametrem agregatów malarskich jest szerokość i przekrój dyszy. Im jest większa, tym gęstsze farby są nią obsługiwane. Do tego warto wybrać odpowiednie akcesoria, choćby tzw. przedłużki, dzięki którym można malować bez korzystania z drabin lub rusztowań.

Agregaty malarskie – zalety

Stosowanie tego typu urządzeń wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim oszczędzany jest czas. Przy malowaniu dużych powierzchni potrzeba wielu rąk do pracy, a czas wykonania zadania i tak jest bardzo długi. Druga zaleta to dokładność pokrywania farbą powierzchni. Farba, dzięki agregatowi, trafi w trudno dostępne miejsca i zakamarki. Wysiłek włożony w pracę jest zdecydowanie mniejszy. Agregat oszczędza też farbę. Dozowanie jest tak oszczędne, a zarazem precyzyjne i dokładne, że wystarczy jedna warstwa farby. Nie trzeba wykonywać drugiego malowania.

Jak malować powierzchnie przy pomocy agregatu?

Oczywiście trzeba zacząć od zabezpieczenia powierzchni, niepokrywanej farbą, specjalną folią. Bez względu na wielkość powierzchni, po prostu zaoszczędzimy w ten sposób czas. Następnie trzeba przygotować wybraną farbę tak, by się nie napowietrzyła i samemu założyć odpowiednie ubranie, dodając do niego maskę na nos i usta. Kolejnym krokiem jest wybranie dyszy do rodzaju farby i dobranie odpowiedniego ciśnienia. Na początku lepiej jest zastosować dolną wartość ciśnienia. Z czasem można je wzmocnić. W trakcie malowania należy zachować odległość ok. 25-30 cm od powierzchni. Natomiast pistolet powinien być trzymany prostopadle do malowanej ściany. Korzystając z tych kilku porad można wybrać narzędzie niezwykle pomocne przy malowaniu dużych powierzchni.

artykuł sponsorowany