Budowa domu ukryta w najprostszych wydatkach

Termoizolacyjność ściany zewnętrznej zwiększymy budując w technologii ściany trójwarstwowej (materiał konstrukcyjny - izolacja termiczna - ściana elewacyjna z cegły klinkierowej)

Zastanawiając się nad tym, gdzie wskrzesić domowe ognisko, często już na samym początku odrzucamy opcję wybudowania własnego domu. Częściej wybieramy mieszkania deweloperskie, czy np. M3 w blokach, przeszukujemy dokładnie wysyp ogłoszeń na temat sprzedaży domów. Rezygnujemy z cudownego uczucia, jakie daje pierwsze wbicie łopaty na terenie budowy naszych przyszłych czterech ścian, bojąc się o to, czy poradzimy sobie finansowo.

Zamiast wielkiego przyjęcia powitalnego organizujemy skromne parapetówki w ciasnych czterech kątach. Ale czy aby na pewno te, jak nam się wydaje, straszne wydatki są aż tak duże? Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że w ciągu naszego życia wydajemy kwoty, które pokrywają poszczególne etapy budowy domu. Gdyby je „podwoić” i spłacić np. przy pomocy kredytu hipotecznego, to nic nie stałoby na przeszkodzie realizacji naszych marzeń.

Pracowite początki

Po zakończeniu pierwszego etapu prac budowa domu osiąga tzw. stan zerowy. Plac budowy został przygotowany i zabezpieczony, a geodeta wytyczył budynek w terenie. Po zakończonych robotach ziemnych grunt jest gotowy pod budowę fundamentów, ponadto nic nie stoi już na przeszkodzie rozprowadzenia kanalizacji. Osiągnięcie stanu zerowego na przykładzie 100-metrowego parterowego domu wolnostojącego wyniesie nas około 23 000 zł. Stan zerowy, w nieco innym sensie, mogą też osiągnąć nasze złe nawyki. Na wyżej podaną kwotę składa się ok. 2150 paczek chipsów, 1000 butelek piwa i 800 paczek papierosów. Teraz sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie,
co jest lepsze – szybkie przybliżenie się do wybudowania naszego własnego domu czy ogromne ilości chipsów, piwa i papierosów skonsumowane przez dłuższy czas.

Jak chatka z piernika

Budowa domu generuje znacznie większe wydatki podczas doprowadzania jej do stanu surowego. W tym etapie następuje wymurowanie ścian i komina, a także wykonanie stropów i schodów żelbetowych oraz przygotowanie więźby wraz z pokryciem dachu. Wszystko to, co robimy, ma ogromny wpływ na konstrukcję naszego przyszłego domu. W stanie surowym gotowe są w nim także wszelkie instalacje, zakończone zostają wylewanie podłóg i tynkowanie. Całkowity koszt tego wszystkiego to ok. 157,5 tys. zł. Kwotę tę można obrazowo przedstawić jako pieniądze wydane na nieco ponad 10 000 bochenków chleba, 2750 opakowań kawy i herbaty oraz 5500 jogurtów. Liczby te wydają się dosyć abstrakcyjne, lecz w perspektywie, dajmy na to, 20 lat stają się jak najbardziej realne. Sfinansowanie opisanych w tym akapicie działań można porównać do każdorazowego zakupu dwóch sztuk wyżej wymienionych artykułów spożywczych – proste i wcale nie takie straszne, prawda?

Zbuduj dom nie kiwnąwszy palcem w bucie

Ostatnią kwotą, jaką musimy wydać, aby cieszyć się własnym domem, jest ok. 77 000 zł, dzięki którym budowa naszego przykładowego domu osiągnie stan wykończony. Działania związane z pracą przy ściankach działowych, podłogach i posadzkach, tynkach zewnętrznych oraz elewacji i malowaniu są ostatnimi, które dzielą nas od upragnionej przeprowadzki. Do czego możemy ją porównać? Na przykład do pieniędzy, które wydamy całą rodziną przez 20 lat na buty. Zakładając, że 4-osobowa rodzina kupuje rocznie 24 pary butów, to przez 15 lat wydadzą mniej więcej właśnie ok. 77 000 zł.

Budowa domu to niekiedy stresujący moment naszego życia, ale w ostatecznym rozrachunku jej zakończenie daje ogromną satysfakcję. Jesteśmy na swoim. Możemy robić co i kiedy chcemy. Zapewniliśmy nam i naszej rodzinie komfort i bezpieczeństwo. Zawdzięczamy to sobie i naszej wytrwałości w dążeniu do celu. Nie zapominajmy jednak o fachowcach, którzy pomogli nam urzeczywistnić dom naszych marzeń. Dobra oraz doświadczona i sprawdzona ekipa to gwarancja satysfakcji i braku choćby najmniejszych kłopotów. Atrakcyjne oferty można znaleźć m.in. w serwisie internetowym www.oferia.pl, w którym szybko, łatwo i bez żadnych kosztów możesz zlecić wykonanie pracy. Co więcej, fachowcy sami się do Ciebie zgłoszą, a Ty zaoszczędzisz swój czas
i pieniądze.