Czy wystrój mieszkania ma wpływ na nasze samopoczucie?

Czy wystrój mieszkania ma wpływ na nasze samopoczucie?

Filozof Martin Heidegger stwierdził kiedyś, że tym, co odróżnia egzystencję człowieka od życia innych stworzeń, jest fakt zamieszkiwania gdzieś. Przywiązujemy się do jakiegoś miejsca na stałe, uważamy je za własne. Jest to powód, przez który do wyglądu naszego domu przywiązujemy bardzo dużą wagę. Staje się on w pewnym sensie częścią naszej tożsamości. Z tego względu odpowiednia aranżacja mieszkania jest ważniejsza niż wielu osobom mogłoby się wydawać. Jej odpowiednie wykonanie ma duże znaczenie z perspektywy tego, jak będzie nam się mieszkać w danym miejscu, a zatem też na ogólną jakość naszego życia. Dlaczego jest to tak istotne?

Wnętrze a nasz nastrój

W gazetach poświęconych tematyce lifestylowej bardzo często duży segment poświęcony jest architekturze wnętrz. Ze stron kolorowych magazynów zachwycają nas oszałamiające zdjęcia najlepiej zaprojektowanych wnętrz. Specjaliści prześcigają się w doniesieniach, jaki wystrój wnętrza jest najbardziej popularny w danym sezonie. Nie są to bezproduktywne dywagacje. We współczesnym świecie odpowiednio zaplanowany wystrój uważany jest za najważniejsze zadanie osób zajmujących się interior designem. Jaka jest tego przyczyna?

Większość osób uważa wystrój mieszkania za priorytet dlatego, że w naszym mieszkaniu spędzamy zdecydowaną większość naszego czasu. To tam mają miejsce najważniejsze, najbardziej intymne momenty naszego życia. Nie bez znaczenia jest sceneria, w jakiej się to odbywa. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że zależy nam, aby miejsce to było urządzone tak, byśmy dobrze się w nim czuli. Z tego względu wykończenie mieszkania powinno być przez nas traktowane bardzo poważnie, a zatem planowane z dużą uwagą. Jaki styl obecnie uważa się za najbardziej optymalny dla naszego samopoczucia?

Hit sezonu – feng shui

W ostatnich latach możemy zaobserwować ogromny wzrost zainteresowania kulturą wschodu. Trendy w dziedzinie wystroju wnętrz nie są tu wyjątkiem. Jednym z elementów, który przywędrował do nas z Azji i cieszy się obecnie coraz większą popularnością jest Feng Shui. Co to takiego?

W największym skrócie, jest to metoda urządzania przestrzeni w taki sposób, by była możliwie jak najbardziej harmonijna. Każde pomieszczenie powinno być zaplanowane z dużą uwagą ze względu na funkcje, jakie spełnia. Łazienka, sypialnia, kuchnia – każde z tych pomieszczeń rządzi się nieco innymi prawami. Filozofia Feng Shui głosi, że dzięki dobrze przemyślanej aranżacji możemy uzyskać najbardziej optymalne przepływy energetyczne, co ma duże znaczenie dla naszego samopoczucia. W urządzania swojego wnętrza zgodnie z Feng Shui najważniejsze jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Na czym polegają?

Główne zasady Feng Shui

Wśród nich bardzo duże znaczenie ma odpowiednie nasłonecznienie. Coraz większa liczba lekarzy podkreśla, że światło ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W związku z tym przestrzeń, w której spędzamy dużą część naszego czasu, powinna być jak najlepiej wyposażona w dostęp do naturalnego światła. Dlatego ważną częścią wystroju stają się duże okna.

Ważną częścią wystroju wnętrz w stylu Feng Shui ma przywiązanie do minimalizmu. Jego sednem jest przeciwstawienie się rozprzestrzenionej na Zachodzie kulturze konsumpcyjnej nakazującej posiadanie jak największej liczby przedmiotów. Minimalistycznie urządzone mieszkania zawierają w sobie tylko to, co jest do codziennego życia najpotrzebniejsze. Dzięki redukcji posiadanych dóbr możemy się bardziej skupić na tym, co w życiu jest najważniejsze.

Dla kultury wschodniej, z której wywodzi się z tym Feng Shui, niezwykle ważne jest podkreślanie znaczenia więzi człowieka z naturą. Dlatego ważną częścią tego stylu wystroju wnętrz są rośliny. Ich dobór nie jest bez znaczenia. Wśród polecanych roślin znajdują się między innymi bambus, paproć, kwiat lotosu i drzewka bonsai. Ich energia ma zbawienny wpływ na samopoczucie człowieka.