Czy warto zastosować płytę fundamentową?

płyta fundamentowa

Inwestycją w budowę domu to duże przedsięwzięcie wymagające zatrudnienia wielu specjalistów oraz kierownika budowy, który będzie nadzorował realizowane prace, zapisując każde działanie w specjalnie przygotowanym dzienniku budowy. Jednym z głównych elementów podczas powstawania budowli jest płyta fundamentowa, która jest główną składową posadowienia budynku i izolacji przeciwwilgociowej. Aby odpowiednio dobrać płyty fundamentowe oraz wykonać prawidłowe zbrojenie płyty fundamentowej, niezbędne jest określenie rodzajów możliwych do postawienia fundamentów budynku. 

  • Budowa płyty fundamentowej – jak wybrać płytę fundamentową
  • Zastosowanie izolacji termicznej w powierzchni zabudowy
  • Płyta fundamentowa, a fundamenty tradycyjne
  • Zbrojenie płyty fundamentowej za pomocą wygiętych stalowych prętów

Budowa płyty fundamentowej – jak wybrać płytę fundamentową

Płyta fundamentowa to nic innego jak betonowa wylewka umocniona za pomocą metalowych zbrojeń i siatek. Ze względu na warunki atmosferyczne, stosowana jest izolacja pionowa oraz pozioma, mająca na celu zapewnienie stałości termicznej. Różnica z powodu zastosowania płyty fundamentowej wynika z tego, że czas, jaki jest potrzebny do zrealizowania etapu budowy, jest znacznie krótszy, a także koszty ulegają dużemu zmniejszeniu, niż podczas zastosowania tradycyjnej wylewki. 

Aby móc oprzeć budynek na płycie fundamentowej, niezwykle istotny jest rodzaj zastosowanego budulca, wielkość oraz maksymalne obciążenie, to one wyznaczają ostateczną miarę grubości płyty rodzaje ław i ścian zbrojnych oraz jaką górną warstwę zbrojenia zastosować. Tak naprawdę na ostateczny kształt i to jak ma wyglądać płyta fundamentowa, ma również rodzaj podłoża i projekt domu. Istotną rzeczą jest informacja, czy budynek będzie wyposażony w piwnicę, czy też nie. Już na etapie budowy niezależnie, czy jest to płyta fundamentowa, czy tradycyjne fundamenty, należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie kominów, ścian fundamentowych, czy przyłączy. Rozłożenie instalacji na promecie, jest niezwykle istotne, ponieważ w późniejszym etapie budowy po wylaniu fundamentów, jakiekolwiek zmiany nie będą już możliwe do wykonania. 

Zastosowanie izolacji termicznej w powierzchni zabudowy

Żeby zabezpieczyć dom przed wilgocią oraz spadkami temperatury, trzeba przyjrzeć się rozłożeniu całej termoizolacji tak, aby spełniała swoje zadanie przez wiele lat, nie narażając mieszkańców na nadmierny chłód, ciągnący od podłogi lub pojawienie się w szybkim czasie zarodków grzybów, które ciężko będzie zwalczyć. Zabezpieczając cały dom, warto pamiętać, aby między płytą fundamentową a ścianami nośnymi również zastosować warstwy izolacyjne, które z każdej strony zabezpieczą budynek. 

Najlepszym materiałem służącym do wykonania izolacji jest wykorzystanie pianki poliuretanowej lub specjalnie przygotowanej folii, która dodatkowo zatrzyma wilgoć. Z tak przygotowaną warstwą izolacji można śmiało myśleć o kolejnych etapach budowy bez obaw o brak komfortu po całkowitym umeblowaniu i zamieszkaniu budynku. 

Płyta fundamentowa, a fundamenty tradycyjne 

Przy budowie tradycyjnych fundamentów musimy zwrócić dokładną uwagę na grunt, na którym zostaną usytuowane. Duże znaczenie ma nawodnienie terenu, ponieważ podczas wylewki trzeba podjąć się wysokiej jakości hydroizolacji gruntu. Ze względu na czas schnięcia oraz robocizny, na fundamenty musimy zaczekać do 4 tygodni, bo tyle trwa ich budowa. Charakteryzują się często gorszej jakości betonem i zazwyczaj wykorzystywane są przy gotowych projektach domów. Jeżeli chodzi o płytę fundamentową, tutaj nie musimy zwracać uwagi na ilości występujących wód gruntowych, ze względu na gotowość płyty, nie wymaga schnięcia i świetnie sama w sobie izoluje budynek od podłoża. Jej zastosowanie jest znacznie łatwiejsze przy nierównościach terenu, ponieważ nie wymaga poziomowania, a jej postawienie jest sprawne i szybkie. Stosując to gotowe rozwiązanie, trzeba mieć na uwadze konieczność wezwania specjalnej ekipy budowalnej, która zajmie się stawianiem płyty na naszej budowie.

Zbrojenie płyty fundamentowej za pomocą wygiętych stalowych prętów 

Zbrojenie płyty fundamentowej należy zaplanować już na etapie projektu, jest to niezwykle ważne, ponieważ to właśnie na nim spoczywać będzie ciężar całego budynku, dlatego należy wzmocnienia rozłożyć tak, aby utrzymać stabilizację i pion domu. Podczas uzbrajania fundamentów wykorzystuje się specjalnie wygięte pręty przypominające swoim wyglądem litery alfabetu U i L, wykorzystanie zakrzywień daje pewność, że uzbrojeniu została poddana cała powierzchnia, łącznie z narożnikami. Dodatkowo wykorzystanie powyginanych stalowych prętów dają gwarancję tego, że fundamenty nie ulegną zniszczeniu, szkodliwemu działaniu czynników atmosferycznych oraz naturalnemu cyklowi opadania, ze względu na wciąż pracujące podłoże. 

Istotną kwestią podczas budowy domu jest brak pośpiechu, to miejsce, gdzie już w fazie projektów nie można dopuszczać do żadnych błędów, pamiętając o wszelkich normach, wytycznych, konieczności łączenia wszystkich zbrojeń i doboru odpowiedniej płyty fundamentowej.