Dlaczego deski tarasowe z kompozytu są tak trwałe?

Nowoczesny taras z kompozytu to rozwiązanie, które zasłynęło z niezawodnej trwałości konstrukcji oraz atrakcyjnej ceny, która pozwala na uzyskanie satysfakcjonującego efektu. Jakie są najistotniejsze zalety kompozytu w porównaniu z drewnem? O czym warto pamiętać, decydując się na tę alternatywę i jak wybrać idealną deskę?

Kompozyt – co to jest?

Utrzymanie tradycyjnych, drewnianych elementów architektury ogrodowej często okazuje się kłopotliwe ze względu kaprysy pogodowe klimatu środkowoeuropejskiego. Drewno jest podatne na wilgoć i korozję biologiczną powodowaną przez mikroorganizmy oraz owady. Systematyczna pielęgnacja i konserwacja powierzchni wiąże się z nakładem czasu, energii i pieniędzy. Z tego względu niewymagająca impregnacji deska kompozytowa zyskuje na popularności wśród zabieganych właścicieli nowoczesnych posesji.

Kompozyt to mieszanka mączki drzewnej i tworzywa sztucznego – najczęściej PP, PE i HDPE, ale można spotkać również PCV. Powstały produkt charakteryzuje się ciepłym odcieniem i matowym wykończeniem. Nabywa także właściwości polimeru, dzięki czemu jest odporny na wilgoć i biodegradację.

Taras z kompozytu – zalety nowoczesnego rozwiązania

Podest wykonany z deski kompozytowej dzięki odporności na wodę oraz szkodliwe działanie owadów, pleśni i grzybów stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego tarasu z drewna. Może być umieszczony nawet w pobliżu oczka wodnego czy basenu, a letnie ulewy nie są mu straszne.

Wysiłek włożony w postawienie konstrukcji jest również znacznie mniejszy, niż w przypadku budowania tarasu drewnianego. Dostępne na rynku deski kompozytowe w większości są wyposażone w wygodny system montażu przy pomocy klipsów wydawanych przez tego samego producenta. Dzięki temu prace przebiegają szybko i bezpiecznie, a efekt zadziwia stabilnością i estetycznym wykończeniem.

Deska desce nierówna

O trwałości kompozytu decyduje jakość zastosowanych składników – warto o tym pamiętać, zanim dokonasz zakupu materiałów wykończeniowych. Deski z tańszych tworzyw, takich jak PP czy PE, mogą okazać się niewystarczająco trwałe, dlatego warto postawić na znacznie wytrzymalszy polietylen o zwiększonej gęstości.

Niezależnie od składu wybranej deski, taras z kompozytu nie powinien być wyeksponowany na bezpośrednie nasłonecznienie przez większą część dnia. Długotrwałe nagrzewanie obniża właściwości wytrzymałościowe tworzyw sztucznych i zwłaszcza w przypadku tańszych materiałów może prowadzić do wyblaknięcia koloru, czy nawet odkształcenia. Jeżeli zależy Ci na kompozycie w najwyższym stopniu odpornym na temperaturę i promieniowanie UV, postaw na ogniotrwałe deski z PCV.

Długotrwała żywotność kompozytu to cecha zależna zarówno od jakości materiału, jak i przemyślanego projektu tarasu. Upewnij się zatem, że planowane miejsce wybudowania podestu jest pod każdym względem korzystne, a następnie zaopatrz się w produkty, które spełniają najwyższe standardy, np. deski kompozytowe tarasowe DLH. W ten sposób zyskasz świetnie wykończony, trwały i niewymagający w utrzymaniu taras na wiele wiosenno-letnich sezonów!