Drzwi harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe

Drzwi to bardzo istotny element w domu. Wejściowe są barierą chroniącą przed zagrożeniem z zewnątrz, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, nieproszonymi gośćmi. Wewnętrzne porządkują przestrzeń, dzielą ją na odrębne pomieszczenia, pełnią rolę estetyczną, zapewniają prywatność, są wizytówką mieszkania lub domu. Na rynku bez problemu kupimy dowolne drzwi, wykonane z przeróżnych materiałów, w dowolnej palecie kolorystycznej. Jakie miejsce wśród nich zajmują drzwi harmonijkowe?

Co to są drzwi harmonijkowe?

Drzwi harmonijkowe nie są zbyt popularne w naszej kulturze. Raczej kojarzą się z estetyką Dalekiego Wschodu. Są jednak sytuacje, kiedy drzwi harmonijkowe idealnie wpasowują się w estetykę i potrzeby mieszkania. Często są mylone z drzwiami składanymi. To błąd. Zasadnicza różnica jest taka, że w przypadku drzwi harmonijkowych, prowadnica jest na stałe przymocowana do nadproża.  Drzwi harmonijkowe, jak sama nazwa mówi, działają na zasadzie zwykłej harmonijki. Są zbudowane z wąskich paneli, deszczułek, które po otwarciu składają się na kształt harmonijki. O ile dawniej były delikatnymi konstrukcjami drewniano-papierowymi, to obecnie są wykonywane z trwalszych materiałów, najczęściej drewna lub paneli drewnopodobnych albo tworzywa sztucznego. Składają się ze skrzydła rozwieralnego (lub uchylno-rozwieralnego) oraz kilku dodatkowych skrzydeł – zależnie od potrzeb – składających się w kształt harmonijki. Takich skrzydeł można zainstalować od dwóch do ośmiu. W każdym skrzydle znajduje się kilka elementów zwanych lamelami, które są ze sobą połączone elastycznymi taśmami. Każda z lameli ma oddzielną zawieszkę lub tzw. wózek, dzięki którym swobodnie porusza się po prowadnicy.

Zalety drzwi harmonijkowych

Omawiany typ drzwi nie wszędzie się sprawdzi, ale są miejsca, gdzie spełnią swoją rolę perfekcyjnie. Są to przede wszystkim pomieszczenia niewielkie, gdzie na tradycyjne drzwi zwyczajnie nie ma miejsca. Doskonale sprawdzają się w wąskich pokojach i korytarzach. Ich montaż jest prosty i nie wymaga zmian w strukturze ściany. Ponieważ drzwi harmonijkowe mogą być dowolnych rozmiarów, wykorzystywane są w nietypowych przejściach. Szerokość i długość można dość łatwo modyfikować. To dobry pomysł na drzwi do garderoby, połączenie salonu z kuchnią, przejście na taras lub balkon. Mają nienaganną estetykę, a dodatkowo, można je wybierać w dowolnych kolorach, co umożliwia ciekawą aranżację pomieszczeń. Nie jest to również droga inwestycja. Jeśli, w pewnym momencie klient zapragnie zmian, może zainwestować w inny typ drzwi. Drzwi harmonijkowe są dostępne w opcjach z zamkiem zatrzaskowym lub tradycyjnym, Dodatkowo mogą być wyposażone w blokady, tzw. stopery.

Drzwi harmonijkowe – o tym trzeba wiedzieć

Drzwi harmonijkowe mają też wady. Nie jest to rozwiązanie, które można stosować zawsze i wszędzie. Ponieważ są wykonane z dość lekkich materiałów – nie są specjalnie szczelne. Nie nadają się do pomieszczeń, w których chcemy, by panowała cisza – na przykład do biblioteki czy gabinetu. Nie tłumią dźwięków, tak jak nie chronią przed przeciągami. Nie należą też do szczególnie stabilnych, chociaż są wykonywane z coraz lepszych materiałów.

Drzwi harmonijkowe – z jakiego materiału?

Nowoczesne drzwi harmonijkowe są wykonywane z różnorodnych materiałów. Prześledźmy ich wady i zalety.

  • Drzwi z tworzyw sztucznych – są najczęściej produkowane z PVC lub polistyrenu. Ich powierzchnia jest wytrzymała i dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej. Modele z tworzyw sztucznych można dopasować do każdych wnętrz, a dodatkowo nie ma problemu z ich montowaniem.
  • Drzwi z drewna są najpowszechniej spotykane ze względu na estetykę i ciepło. Zazwyczaj wykorzystuje się dąb, jesion, gruszę lub sosnę. Wybierając drzwi harmonijkowe z drewna trzeba zwracać, by materiał pozbawiony był sęków, bo to gwarantuje wysoką jakość produktu. Poszczególne panele są połączone płótnem. Jest to najdroższa, ale i najciekawsza wersja drzwi harmonijkowych.
  • Drzwi drewnopodobne – wykonywane z tworzyw sztucznych i elementów drewna są estetyczne i lekkie. Są jednak mniej trwałe niż drewniane i z tworzyw sztucznych.

Drzwi harmonijkowe to interesująca propozycja dla posiadaczy niewielkich mieszkań ewentualnie dla osób, które cenią w domu lekkość i nowoczesną estetykę. Dodatkowym atutem jest cena, która nie drenuje portfeli. Warto rozważyć tę propozycję.

Artykuł sponsorowany