Kolor ma znaczenie! Jaką barwę farby do ścian wybrać?

Painter painting the walls white in a new house

Już starożytni Egipcjanie wierzyli, że barwy, jakimi otacza się człowiek, mają wpływ na jego psychikę. Zaczęli więc projektować pomieszczenia w taki sposób, aby ich kolorystyka zapewniała dobre samopoczucie. Także i dzisiaj kolory odgrywają istotną rolę w aranżacji wnętrz. Jak dobrać barwę farby do ścian, aby czuć się dobrze?

Jak kolor farby do ścian oddziałuje na człowieka?

Bogactwo kolorystyczne farb wewnętrznych może przytłoczyć nawet najbardziej zagorzałego fana aranżacji pomieszczeń. Sklepowe półki wręcz uginają się pod naporem różnobarwnych produktów. Dostępne na rynku farby do ścian występują nie tylko w rozmaitych kolorach, ale i odmiennych rodzajach wykończenia (mat, połysk, satyna), co dodatkowo komplikuje wybór właściwego rozwiązania. Jak więc dopasować odpowiednią barwę farby? Uwzględnienie jej wpływu na psychikę będzie podpowiedzią.

 1.     Kolor biały – tworzy wrażenie przestronności. Łagodzi emocje, a zarazem ułatwia zebranie myśli i sprzyja koncentracji
 2.     Kolor czarny – jego nadmiar wywołuje ponury nastrój, ale jako dodatek dodaje wnętrzu elegancji
 3.     Kolor szary – jest neutralny, nie pobudza ani nie uspokaja, w nadmiarze jednak może działać przygnębiająco
 4.     Kolor niebieski – koi nerwy i sprzyja relaksowi
 5.     Kolor zielony – tworzy aurę bezpieczeństwa i spokoju. Ułatwia podejmowanie decyzji
 6.     Kolor czerwony – mocno pobudza, niweluje zmęczenie, jednak w nadmiarze może wywoływać agresję
 7.     Kolor żółty – sprzyja koncentracji i pogodnemu samopoczuciu, jednak w nadmiarze męczy i podnosi irytację
 8.     Kolor fioletowy – pobudza kreatywność i intuicję. Korzystnie wpływa na układ nerwowy, jednak może przygnębiać, zwłaszcza osoby o niskim poczuciu własnej wartości
 9.     Kolor brązowy – tworzy atmosferę przytulności i bezpieczeństwa. Jest doskonałym tłem dla innych barw.

Kolor farby do ścian – co jeszcze wziąć pod uwagę?

Przy wyborze właściwego koloru farby do ścian pod uwagę warto wziąć nie tylko jego wpływ na psychikę i samopoczucie człowieka, ale także inne czynniki. Za najważniejsze kwestie mające wpływ na decyzję uznać można:

 • wielkość wnętrza – jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenie, ciemne natomiast sprawiają, że wydaje się ono mniejsze. Dlatego w przypadku małych wnętrz lepiej sprawdzają się jasne kolory. W dużych natomiast można sobie pozwolić na dowolność
 • poziom nasłonecznienia wnętrza – w pomieszczeniach, do których wpada dużo naturalnego światła, można zdecydować się na ciemniejszą kolorystykę. Z kolei we wnętrzach, gdzie poziom nasłonecznienia jest ograniczony, lepiej sprawdzą się jasne barwy, które rozświetlą lokum
 • funkcja wnętrza – w pomieszczeniach przeznaczonych do użytku codziennego, takich jak kuchnia i salon, odpowiednie będą chłodniejsze odcienie. Wywołują one wrażenie przestronności i motywują mózg do działania. Natomiast w sypialni warto postawić na cieplejsze barwy, ponieważ doskonale odprężają i sprzyjają relaksowi.

Dawka inspiracji

Własny system identyfikacji kolorów, znany także pod nazwą paleta Pantone, opracował amerykański instytut kolorystyczny Pantone. Ze wzornika marki korzystają głównie graficy i projektanci, a każdego roku Instytut wybiera barwę, która zostaje okrzyknięta mianem „koloru roku”. W 2018 r. był to Ultra Violet (18-3838), w 2019 – Living Coral (16-1546), a w 2020 – Classic Blue (19-4052).

To doskonała inspiracja dla osób urządzających wnętrza i mających trudność z wyborem barwy przewodniej. Może to któryś z kolorów roku powinien zagościć w Twoim wnętrzu?