Na co zwrócić uwagę wybierając klej do kamienia, ceramiki i gresu?

klej do gresu

Kamień elewacyjny, ceramika czy gres pięknie się prezentują, jednocześnie doskonale zabezpieczając ściany czy podłogi przed uszkodzeniem mechanicznym czy wilgocią. By jednak ostateczny efekt był naprawdę dobry i utrzymał się przez długie lata, trzeba zadbać o odpowiedni montaż tych materiałów.

Kluczowy jest dobór właściwego kleju. To on zagwarantuje, że płytki nie odpadną po kilku latach, a instalacje takie jak np. ogrzewanie podłogowe będą działać poprawnie. Jak dobrać właściwy klej? Oto najważniejsze zasady.

Jakość a nie cena

Chcąc uzyskać możliwie najlepszy efekt, gdy chodzi o przyklejenie płytek, gresu czy kamienia do podłoża, trzeba zainwestować w dobre materiały. Kupienie wysokiej jakości ceramiki czy kamienia elewacyjnego nie wystarczy. Potrzebny jest również dobry i odpowiednio dopasowany klej. Tu nie ma co oszczędzać – szczególnie, że oszczędności będą tylko pozorne. Kupując tani, uniwersalny klej nieznanej marki, trzeba się liczyć z tym, że może on nie związać materiałów tak, jak tego oczekujemy. A co za tym idzie, w najlepszym przypadku czeka nas doklejanie luźnych płytek, w najgorszym zaś – ponowne układanie całości.

Wybierz odpowiedni typ

Choć na rynku wiele jest tak zwanych klejów uniwersalnych, najlepiej wybrać jest taki, który dostosowany został specjalnie do materiału wykończeniowego, z którego korzystamy. I tak:

  • do glazury, terakoty oraz mozaiki wykorzystać należy kleje na bazie szarego cementu – są dosyć tanie, a przy tym nadają się na podłoża nieodkształcalne,
  • do gresu oraz klinkieru korzystać warto z klejów o małej nasiąkliwości i wyróżniających się dużą siłą wiązania,
  • do kamienia najlepiej nadają się kleje do kamienia naturalnego z J.P. Cover z cementem białym w składzie – pozwala to uniknąć przebarwień materiału. Ich ważną cechą jest również wysoka elastyczność i duża siła wiązania, pozwalająca stosować je także na zewnątrz.

Przy wyborze kleju, pamiętać trzeba także, że na wymagane parametry wpływają również takie elementy, jak np.:

  • ogrzewanie podłogowe – klejąc płytki na nie, trzeba wybrać klej o wysokiej elastyczności,
  • wielkość płytek, szczególnie tych na ścianie – ta powyżej standardu wymaga kleju o wyższej sile wiązania,
  • zastosowanie ceramiki/gresu/ kamienia na zewnątrz – klej musi mieć wówczas właściwości mrozoodporne.

W przypadku zaś, gdy chcemy szybko zakończyć prace remontowe i oddać pomieszczenia do użytku, zastosować powinniśmy zaprawy szybkowiążące np. typu C1TF, które skrócą czas oczekiwania na możliwość korzystania z podłoża.

W razie wątpliwości co do wyboru odpowiedniego kleju, warto zasięgnąć porady sprzedawcy – w dobrym sklepie z materiałami budowlanymi to dzisiaj nie problem.