Spawarka migomat, spawarki mig mag – jak działają, gdzie znajdują zastosowanie?

spawarka migomat

Spawarka typu migomat jest to rodzaj urządzenia wykorzystywanego do łączenia materiałów za pomocą techniki MIG/MAG. Spawanie metodą MIG/MAG polega na spawaniu w osnowie gazu różnego rodzaju. To niezwykle popularne narzędzie, stosowane do celów amatorskich, ale też przez profesjonalistów. Dzięki prostocie obsługi, a także dużej efektywności ten rodzaj spawarek jest bardzo chętnie wybierany do różnego rodzaju prac.

Jak działa spawarka migomat?

Spawarki migomat działają w towarzystwie gazów obojętnych lub gazów aktywnych. Co to oznacza? Gaz podczas spawania sprawia, że tworzący się łuk elektryczny skupia się wokół drutu, natomiast ciekły metal, a także sam łuk, są zabezpieczone. Co więcej, dzięki odpowiedniemu doborowi gazu oraz drutu, za pomocą tej metody spawania możliwe jest łączenie niemal wszystkich stopów i metali. Spawarki typu MIG/MAG znajdują więc zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu, ale również świetnie sprawdzają się do amatorskiego, domowego majsterkowania. Spawarki typu migomat umożliwiają spawania punktowe, co znajduje zastosowanie na przykład w warsztatach samochodowych.

Różnica pomiędzy spawaniem MIG a MAG

Jak już wspomniano spawarki MIG/MAG spawają metodą łuku elektrycznego, który to chroniony jest za pomocą gazu osłonowego. Różnica między spawaniem MIG a MAG polega jedynie na rodzaju gazu. W spawaniu MIG – Metal Inert Gas, gazem osłonowym jest gaz chemicznie obojętny, najczęściej są to argon lub hel, z kolei w spawaniu MAG – Metal Active Gas, wykorzystywany jest gaz aktywny chemicznie, taki jak na przykład dwutlenek węgla. Najczęściej spawanie metodą MIG stosowane jest do łączenia takich surowców jak miedź, magnez, aluminium oraz innych metali nieżelaznych, oraz ich mieszanek i stopów. Spawanie MAG z kolei stosuje się do spawania np. stali konstrukcyjnych.

Spawanie MIG/MAG – zalety

Spawanie metodą MIG/MAG posiada mnóstwo zalet, wpływających na dużą popularność tej metody, między innymi jest to:

  • możliwość regulacji i modyfikacji parametrów spawania, takich jak natężenie oraz napięcie łuku, prędkość podawania drutu czy rodzaj prądu wykorzystywanego do spawania
  • estetyka spoiwa
  • trwałość spoiwa
  • możliwość łączenia różnych powierzchni
  • duża wydajność
  • możliwość robotyzacji
  • możliwość spawania w różnych pozycjach.

Spawanie MIG/MAG – wady

Jak większość urządzeń, spawarki MIG/MAG nie są doskonałe i można znaleźć też kilka minusów, które warto poznać, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie tego rodzaju narzędzia. Do najczęściej wymienianych przez użytkowników wad spawania migomatem zaliczamy:

  • odpryski spawalnicze, pojawiające się w szczególności podczas pracy w osłonie z dwutlenku węgla
  • skłonność do pojawiania się przyklejeń w spawanych złączach
  • podczas spawania ręcznego, jakość spoin w dużej mierze zależy od umiejętności osoby obsługującej spawarkę.

Artykuł sponsorowany