Energooszczędny Ytong Energo+

Ytong Energo+Ytong Energo+ to jest przedstawiany jako najcieplejszy materiał budowlany. Ytong Energo+ są to bloczki wykonane z betonu komórkowego, z których buduje się ściany jednowarstwowe w domkach jednorodzinnych.

 

Firma Ytong istnieje około sto lat. Szwedzki naukowiec, Axel Erikson w obliczu kryzysu energetycznego postanowił stworzyć nowy, bardziej trwały i cechujący się lepszymi parametrami technicznymi gazobeton. Bloczki Ytong powstają z piasku, wapna, wody, cementu i anhydrytu. Uważa się, że są one bezpieczniejsze dla ludzkiego organizmu od innych tego typu produktów. Jak podaje producent – „Obecnie produkowany Ytong Energo+ gwarantuje nam zdrowy mikroklimat i komfort cieplny budynku.”

Jest to stwierdzenie kluczowe dla inwestora, który chce zaoszczędzić na ogrzewaniu. Parametry termiczne bloczków Ytong Energo + spełniają najwyższe normy przy wytrzymałości na ściskanie 2 N/mm2. Technologia energooszczędnych ścian jednowarstwowych pozwala na skrócenie czasu budowy.

Istotną cechą Ytong Energo+ jest też wysoka paroprzepuszczalność ścian zewnętrznych. Jak podaje producent: „Wykonawcy budowlani stosujący systemową technologię Ytong potwierdzają, że 'dom z Ytonga’ zmniejszy ryzyka powstania błędów wykonawczych, takich, jak pojawianie się mostków termicznych.”

Bloczki betonu komórkowego Ytong Energo + dostępne są w następujących grubościach:

  • 24 cm,
  • 30 cm,
  • 36,5 cm,
  • 40 cm,
  • 48 cm.

 

Ściany wzniesione przy użyciu Ytong Energo + mogą charakteryzować się  współczynnikiem przenikania ciepła nawet na poziomie U=0,19 W/(m2K), bez zastosowania dodatkowego ocieplenia.

Na rynku obecnych jest wiele produktów, które przypominają Ytong Energo+. Jednak ich parametry techniczne są inne dlatego decydując się na technologię ścian jednowarstwowych należy przemyśleć czy warto ryzykować z nielicencjonowanym produktem, który w konsekwencji może spowodować problemy z użytkowaniem gotowej już konstrukcji domu.

Koszt budowy jest na tyle wysoki, że podejmowanie ryzyka i wykorzystywanie budulca o niższej jakości staje się nieopłacalne. Pomijając problemy jakie występują w trakcie budowy, może okazać się, że całość nie spełnia norm termicznych i w domu po prostu jest zbyt zimno.