Jaki kominek wybrać do domu 100 m²?

Jaki kominek wybrać do domu 100 m²

Kominek ma wielką moc – tworzy przytulny, domowy klimat, odpręża i wprowadza w doskonały humor, a przy tym jest istotnym elementem aranżacyjnym pomieszczenia, w którym się znajduje. Wybierając kominek, warto jeszcze zwrócić uwagę na jego możliwości grzewcze. Dzięki nowym technologiom kominek może ogrzać cały dom, stając się głównym źródłem ciepła i generując spore oszczędności. Sprawdźmy, jaki kominek do domu (100 m² powierzchni) sprawdzi się wyjątkowo dobrze!

Kominek jako źródło ogrzewania całego domu

Pomimo że zgodnie z przepisami polskiego prawa kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania domu, to może z powodzeniem pełnić taką funkcję, przyczyniając się do sporych oszczędności w sezonie grzewczym. Aby było to możliwe, kominek należy połączyć za pomocą odpowiednich instalacji z poszczególnymi pomieszczeniami lub z głównym źródłem ogrzewania, np. centralnym czy podłogowym. Oczywiście niezbędne są także odpowiednie warunki techniczne, m.in. układ wentylacyjny oraz komin do odprowadzania spalin.

Kominek do domu 100 m ² a potrzebna moc grzewcza

Kolejną istotną kwestią jest dobór odpowiedniej mocy kominka, którą należy ustalić ze względu na specyfikę budynku. Tu powierzchnia domu jest jedynie jednym z wielu czynników, które będą miały wpływ na wyliczoną wartość. Ważna jest też wysokość pomieszczeń (aby ustalić kubaturę budynku) oraz strata ciepła – uzależniona od poziomu izolacji budynku oraz od wykorzystanych materiałów izolacyjnych.

Dysponując odpowiednimi informacjami, można wyliczyć potrzebną moc kominka, podstawiając odpowiednie wartości do wzoru:

D = V x G x Dt, w którym:

  • „D” to strata ciepła [W],
  • „V” to kubatura domu [m³]
  • „G” to współczynnik przenikalności cieplnej [W/°C/ m³],
  • „Dt” to różnica temperatur wewnętrznej i zewnętrznej (40◦C).

Wartość współczynnika przenikalności cieplnej zmienia się w zależności od izolacji budynku. W przypadku nowo budowanego domu, który jest dobrze zaizolowany, stratę ciepła określa się na poziomie 30 W/ m³.

Dom o powierzchni 100 m² i pomieszczeniach wysokich na 2,5 m będzie więc potrzebował 7500 W, czyli 7,5 kW mocy grzewczej do ogrzania całej powierzchni. Oczywiście warto wybrać model o nieco wyższej mocy (ok. 20% większa niż faktycznie jest potrzebna).

Kominek z płaszczem wodnym do domu (100 m²)

Jako że kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania, w domu zainstalować trzeba np. kocioł i centralne bądź podłogowe ogrzewanie. W tym wypadku świetnie sprawdzi się kominek z płaszczem wodnym. Spaliny z kominka będą ogrzewać wodę, która trafi do kaloryferów lub „podłogówki” i do instalacji sanitarnej.

Kominek z płaszczem wodnym z powodzeniem zapewni ciepło w domu o powierzchni 100 m², jednocześnie generując spore oszczędności. Drewno jest tańsze niż energia elektryczna czy gaz, a nowoczesne technologie kominków pozwalają na jego maksymalnie efektywne wykorzystanie.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym to tradycyjne palenisko na drewno połączone ze specjalnym zbiornikiem na wodę. Taki kominek oddaje ciepło do pomieszczenia, w którym jest zamontowany, a jednocześnie spaliny emitowane w procesie spalania się drewna ogrzewają wodę w zbiorniku, który połączony jest np. z układem centralnego ogrzewania. Woda nagrzana przez kominek trafia więc do wszystkich zamontowanych w domu grzejników i równomiernie, długotrwale ogrzewa w ten sposób całą powierzchnię budynku.

Kominek z płaszczem wodnym poleca się przede wszystkim do domów energooszczędnych, pasywnych, o niewielkim zapotrzebowaniu cieplnym. Zapewnia wystarczającą ilość ciepła w chłodne jesienne i zimowe dni, natomiast podczas dużego mrozu może potrzebować wsparcia. Warto uwzględnić jego montaż już na etapie budowy domu, by od razu przygotować potrzebną instalację.

Jakie są zalety kominka z płaszczem wodnym?

  • Tradycyjne palenisko w salonie – magia ognia, przytulny domowy klimat sprzyjający relaksacji i odprężaniu, stylowy element dekoracyjny, piękny zapach drewna i cichutkie trzaski, które wprawiają w świetny humor.
  • Możliwość efektywnego ogrzania całej powierzchni domu bez skomplikowanych urządzeń i instalacji (jedynie podłączenie np. do C.O.). Koszt samych instalacji nie jest duży, a jednocześnie szybko się zwraca.
  • Oszczędność pieniędzy – duże ilości ciepła generowane przez niewielką ilość drewna, które obecnie jest jednym z najtańszych rodzajów opału. Możliwość podgrzania wody użytkowej. Mniejszy koszt niż za zużytą energię elektryczną czy gaz i większa niezależność od dostawców.

Kominek do domu (100 m²) – technologia akumulacyjna i DGP 

Drugim rodzajem kominka, który ma szansę skutecznie ogrzać dom o powierzchni 100 m², jest kominek akumulacyjny z dystrybucją gorącego powietrza. To kominek na drewno, który magazynuje duże ilości ciepła, by następnie powoli i stopniowo je oddawać. Aby rozprowadzić to ciepłe powietrze do poszczególnych pomieszczeń, potrzeba odpowiedniej instalacji dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Ogromną zaletą tego rodzaju kominka jest minimalizacja czasu i energii potrzebnych na jego obsługę. Jak to działa?

Jak działa kominek akumulacyjny z DGP?

Sam kominek składa się z ciepłej, ceramicznej obudowy (o dużej zdolności do oddawania ciepła) oraz paleniska i akumulacyjnego wymiennika ciepła. To właśnie w tej części będzie  się kumulować energia cieplna.

Kominek akumulacyjny zapewnia ogrzewanie „dwufazowe”. Początkowo, gdy drewno zaczyna się intensywnie spalać, ciepło oddawane jest przez szybę i wysyłane do pozostałych pomieszczeń. W drugiej fazie, gdy kominek stygnie, wymiennik wciąż oddaje duże ilości zmagazynowanego ciepła, a to zapewnia długotrwałe i równomierne ogrzewanie bez konieczności dokładania opału nawet przez 12 godzin.

Aby jednak kominek akumulacyjny mógł ogrzać całą powierzchnię domu, musi zostać w nim zamontowany system dystrybucji gorącego powietrza, czyli odpowiednie przewody bądź kanały i kratki, przez które ciepłe powietrze będzie wpadać do poszczególnych pomieszczeń. W przypadku pokojów przyległych do salonu może ty być jedynie system grawitacyjny. Jednak gdy zależy na ogrzaniu nawet najbardziej odległych od kominka pomieszczeń, trzeba zainstalować wspomaganie w postaci aparatu nawiewnego. 

Jakie są zalety kominka akumulacyjnego z DGP?

  • Komfort obsługi – do kominka akumulacyjnego wystarczy zwykle dołożyć drewno jedynie dwa razy w ciągu doby. To skraca czas potrzebny na przygotowanie opału, ale też na prace porządkowe (np. usuwanie popiołu).
  • Oszczędność finansowa – niewielką ilością drewna ogrzać można cały dom (lub znaczną jego część). Dzięki nowym technologiom drewno spala się efektywnie, a dodatkowa energia jest magazynowana i oddawana dopiero wtedy, gdy palenisko zaczyna dogasać. Wykorzystując kominek akumulacyjny do ogrzewania domu w sezonie grzewczym, można liczyć na  znacznie niższe rachunki za gaz czy prąd.
  • Ciepło zdrowe i przytulne – cała powierzchnia jest ogrzewana równomiernie, odpada więc problem dużych wahań temperatury czy niedogodności związanych ze zbyt intensywnym ciepłem bijącym od kominka i dużym przesuszeniem powietrza.

Kominek – dom 100 m² – co wybrać: z płaszczem wodnym czy akumulacyjny?

Oba zaproponowane rozwiązania mają swoje zalety, a wybór konkretnego modelu należy uzależnić przede wszystkim od warunków technicznych w domu, możliwości poprowadzenia niezbędnych instalacji i finalnego kosztu.

W wyborze odpowiedniego kominka do domu doradzą specjaliści z firmy Kominki-Godzic – na wielopokoleniowym doświadczeniu firmy w sprzedaży i montażu kominków zdecydowanie można polegać!

Artykuł sponsorowany